Засоби регуляції при стресі в діяльності працівника податкової міліції.

Загальновизнано, що зовнішній світ приховує в собі різні загрози нашому спокійному існуванню. Наша планета погано пристосована до радісного існування: негативні події трапляються з тією ж послідовністю (а в багатьох випадках і з більшою), що і позитивні, приводів для лиха не менше, ніж приводів для сміху. Крім того, одна і таж подія одного розвеселить, інший же надовго втратить гарний настрій. Але поганий настрій, якщо він довго триває, може стати (і стає) причиною не тільки поганого самопочуття, негативної поведінки, але й різних хвороб: серцево-судинних, нервово-психічних, шлункових. Отже, від негативних переживань необхідно позбавлятися, і якомога швидше.

Іноді для того, щоб прийти в рівновагу після гострого переживання будь-якого травмуючого випадку, достатньо проаналізувати свої думки й емоційні реакції. "Думки та емоційні реакції певним чином впливають на фізичний стан. Сильні емоції (страх, гнів, горе) - особливо, якщо вони подавляються та виштовхуються можуть стати причиною численних психологічних захворювань", - нагадує нам американський психолог-психотерапевт Дж. Рейноутер.

Посилення симптомів проходить завдяки неправильному "читанню" свідомою частиною мозку нормальних тілесних реакцій па стрес.

Рішення багатьох проблем, пов'язаних із сильними емоційними переживаннями, нерідко залежить від уміння усвідомлювати все, що з вами трапляється. Якщо ви будете розрізняти, коли ви налякані, а коли розлючені або сумні, то зможете керувати своїми почуттями, не подавляючи їх і не приписуючи їм неправильних значень.

Напевно кожна людина погодиться, що існує цілий ряд подій, які викликають сильні емоційні переживання. Ці переживання не завжди проходять безслідно. Людина може їх "проскочити", ї тоді вони не мають негативних наслідків, але може "записати" в своїй пам'яті як негативне переживання (за даними східних психологів, приблизно 80 %, що потрапили у ситуацію психологічної травми виходять з неї без наслідків для власного здоров'я, інші 20 % - потребують різного виду професійної допомоги), і тоді це переживання починає "підточувати" ваше здоров'я.

Доктори Холмс і Бейх досліджували залежність захворювань (у тому числі інфекційних захворювань та травм) від різних стресових життєвих подій більш ніж у п'яти тисяч пацієнтів. Вони прийшли до висновку, що психічним та фізичним хворобам найчастіше передують певні важливі зміни в житті людини, і на підставі свого дослідження склали наступну шкалу, в якій кожній важливій події приписано певну кількість балів залежно від ступеня його стресогенності.

 

 

Життєві події Значення подій, у балах
1. Смерть близької людини 2. Розлучення 3. Роз’їзд подружжя (без оформлення розлучення) 4. Тюремне ув’язнення 5. Смерть близького члена родини 6. Травма або хвороба 7. Одруження 8. Звільнення з роботи 9. Примирення подружжя 10. Вихід на пенсію 11. Зміна стану здоров’я 12. Вагітність 13. Сексуальні потреби 14. Поява нового члена родини 15. Реорганізація на роботі 16. Зміна фінансового стану 17. Смерть близького друга 18. Зміна професійної орієнтації 19. Посилення конфліктності з одним членів родини 20. Зміна посади 21. Діти покидають будинок 22. Видатне особисте досягнення 23. Початок або закінчення навчання в навчальному закладі 24. Зміна умов життя 25. Відмова від будь-яких індивідуальних звичок 26. Проблеми з начальником 27. Зміна місця проживання 28. Зміна місця навчання 29. Відпустка 30. Незначне правопорушення        

 


 

 

Тепер спробуйте пригадати всі події, які трапились з вами протягом останнього року, і підрахуйте загальне число "зароблених" вами балів. Згідно з проведеними дослідженнями було встановлено, що 150 балів означає 50 % вірогідності виникнення якого-небудь захворювання, а при 300 балах вона збільшується до 90 %.

Скільки балів ви набрали? Чи є які-небудь життєві події, яких ви могли б уникнути? Чи бажали б ви уникнути їх? "Навіщо з'ясовувати причини стресової напруги?" - можете запитати ви. Справа в тому, що коли вам вдасться визначити свій особистий стрес і до кінця виявити конкретні причини, які його викликали, це буде означати: ви готові до того, щоб навчитися керувати стресом.

Що ж стосується працівників податкової служби, то, як і кожна людина на землі, вони теж мають свої проблеми, підпадають під вплив стресових ситуацій які виникають через життєві негаразди та надовго можуть "вибити з колії". Особливість полягає у тому, що правоохоронці частіше попадають під вплив стресових ситуацій, це пов'язано з характером і родом їхньої діяльності. Тому, якщо людина одягла форму податківця, це не означає, що вона відразу ж перетворилася на суперлюдину.

Вміння боротися зі стресами для працівника податкової служби повинно стати особливо важливим. Не володіючи навичками такої боротьби, він перенесе стресові ситуації в свою родину, до своїх знайомих, зіпсує настрій і здоров'я собі та людям, які з ним спілкуються, особливо родині. Тому, для того щоб уникнути професійної деформації, зберегти (або створити) родину, треба навчитися розрізняти, коли ти на роботі, а коли ні, коли треба розібратися у першу чергу в собі, а потім вже з'ясовувати чи є вина в тому, що трапляється в діях твоїх близьких, підлеглих або осіб, які потрапили в коло діяльності податкової міліції.

Як же частіше всього виникають переживання, які ми називаємо стресовими, та які поведінкові реакції вони викликають? "Уявіть, - пише чеський лікар Ота Грегор, - що ви ведете автомобіль по шосе і вас починає випереджати інший водій - не просто випереджати, але і "підрізати" ваш автомобіль. За одним "фоку­сом"

 

 

відразу ж "викидає" інший - різко гальмує перед самим носом автомобіля".

Ця раптова, непередбачена ситуація викликає у вас моментальну автоматичну реакцію: стає частішим пульс і дихання, очі - якщо б ви побачили в цей момент себе зі сторони - майже вилізають з орбіт. Не виключено, що ви розлютилися не на жарт, почнете гучно лаятися - вашому обуренню не буде меж!

Як тільки безпосередня небезпека мине і ви хоча б трохи заспокоїтеся, зробіть змогу подивитися на себе зі сторони: губи стиснуті, голова втягнута в плечі, шийні і плечові м'язи напружені так сильно, що розболиться голова і спина, до горла підступилася нудота.

Через декілька хвилин після цієї гострої стресової ситуації пульс і дихання заспокоюються, зовнішній вигляд приходить у норму. Але напруга в м'язах так швидко не проходить.

Інтенсивна і тривала м'язова напруга - це ознака стресової ситуації.

Крім біологічних стресових сигналів, існують симптоми емоційної сфери, пов'язані зі зміною поведінкових реакцій. В однієї людини, наприклад, стрес проявляється в нетерплячості, інший ніби завжди кудись поспішає: швидко говорить або дуже швидко ходить. У третього погіршується пам'ять. У четвертого думки перебігають постійно з одного на інше, він ніяк не може зосередитися. Проявом стресу є також підвищена нервовість, різкі перепади настрою, швидка втомленість, стан духовної неврівноваженості, несподівана лють. Ці та інші психологічні і біологічні сигнали повинні примусити вас замислитися про своє здоров'я і спосіб життя.


Питання до лекції № 4

1. Дати загальну характеристику стресу та стресорів?

2. Які засоби регуляції при стресі в діяльності працівника податкової міліції? 3. Поняття стресу? Які способи подолання стресу в практичній діяльності співробітників?

 

4. Вплив стресового стану на виконання службових обов'язків?

5. Ознаки стресової напруги за Шифером і Бутом?

6. Засоби регуляції при стресі.?

 








Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 742;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.