Визначення поточної (теперішньої) вартості грошей
Крім майбутньої, гроші характеризуються поточною, або теперішньою вартістю.
Визначення теперішньої вартості грошей дозволяє відповісти на питання: Скільки коштів необхідно вкласти інвестору для отримання у певної суми у майбутньому?
За своїм змістом це завдання є протилежним тому, що вирішується при визначенні майбутньої вартості грошей. Тобто можна вважати, що майбутня і поточна вартість грошей є величинами, що характеризуються зворотною залежністю.
Визначення поточної вартості майбутніх грошових надходжень є досить розповсюдженим інструментом аналізу ефективності інвестиційних проектів, що пояснюється необхідністю визначення поточної вартості різночасових грошових потоків, отримання яких очікується у майбутньому. Процес визначення такої вартості отримав назву дисконтування.
Необхідність дисконтування майбутніх грошових потоків підприємства обумовлена зниженням їх величини у майбутньому через знецінення вартості грошей та ризики діяльності підприємства.
Визначення поточної вартості грошей із застосуванням простих відсотків.
Теперішня вартість грошей може також визначатися виходячи з простої або складної схеми нарахування відсотків.
Користуючись наведеним раніше співвідношенням і враховуючи залежність між функціями компаундингу і дисконтування, наведемо формулу для визначення поточної вартості грошей з використанням простих відсотків:
або .
де: FV n – майбутня вартість грошей станом на кінець періоду n;Кд (пр) – коефіцієнт дисконтування при застосуванні простих відсотків, частка одиниці; PV – поточна вартість внеску; n – порядковий номер року; і – ставка дисконтування, частка одиниці.
Визначення теперішньої вартості грошей із застосуванням складних відсотків.
Дисконтування з використанням складних відсотків є досить розповсюдженим способом визначення поточної вартості грошей, що використовується не лише у фінансовому менеджменті а й у інвестиційному проектуванні та при визначенні вартості бізнесу.
При цьому вирішується декілька важливих завдань:
a) визначається теперішня вартість грошей за умов одержання доходу що очікується інвестором протягом визначеного періоду часу;
b) величина грошових потоків різних періодів визначається з урахуванням їх вартості на момент здійснення інвестицій.
З урахуванням відмінностей визначення коефіцієнту дисконтування, співвідношення для визначення поточної вартості грошей за умов нарахування складних відсотків матиме вигляд:
або
де: FV n – майбутня вартість грошей станом на кінець періоду n; Кд (ск) – коефіцієнт дисконтування при застосуванні простих відсотків, частка одиниці; PV – поточна вартість внеску; n – порядковий номер року; і – ставка дисконтування, частка одиниці.
Крім суто фінансових розрахунків теперішньої вартості грошових внесків дисконтування широко застосовується у проектному аналізі для визначення сукупної теперішньої вартості грошових надходжень, що очікуються від проекту протягом заздалегідь визначеного періоду. Це необхідно для забезпечення коректного співставлення інвестицій та грошових надходжень від проекту. При цьому необхідно враховувати особливості визначення поточної вартості банківського внеску та інвестицій у реалізацію проекту. Доход від депозиту вкладник у більшості випадків отримує по закінченні терміну відповідної угоди у кінці періоду, тоді як інвестиційний проект генерує грошові потоки багаторазово протягом періоду дії проекту.
З урахуванням необхідності визначення сукупної вартості надходжень від проекту, наведене раніше співвідношення набуває вигляду:
де: Σ DCF t – сукупна теперішня вартість грошових потоків за період реалізації проекту; CF – майбутня вартість грошового потоку за період t; t – порядковий номер року; і – ставка дисконту, частка одиниці.
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 979;