ВИКОРИСТАННЯ МЕДИКАМЕНТОЗНОЇ КЛІЗМИ
Навчальна мета: уміти виконати процедуру використання мікроклізми та медикаментозної клізми з уведенням 1 — 2 л рідини.
Виховна мета: уміти створити оптимальні умови для хворого під час виконання процедури.
Початковий обсяг знань: знати механізм дії та показання до використання медикаментозної клізми місцевої дії, а також загальної дії, уведення в товсту кишку лікарських розчинів об'ємом 1 — 2 л.
Оснащення:
1) фартух із пластикату та гумові рукавички;
2) кухоль Есмарха із вмонтованою в гумову трубку крапельницею;
3) гвинтовий затискувач;
4) гумовий грушоподібний балон;
5) газовідвідна трубка;
6) шприц Жане;
7) вазелін;
8) лікарський розчин, підігрітий до температури 36 — 37 °С;
9) штатив-стійка;
10) грілка;
11) клейонка;
12) ковдра.
Механізм дії та показання до використання медикаментозної клізми місцевої дії. Клізми місцевої дії (лікувальні мікроклізми) справляють протизапальну та обволікальну дію і вміст їх не перевищує 200 мл. Використовують їх у випадках запальних процесів у товстій кишці.
До клізм місцевої дії належать олійні (30 — 50 мл теплої обліпихової або оливкової олії), крохмальні (5 г крохмалю розводять у 5 мл холодної води і, помішуючи, додають 100 мл окропу) тощо.
Механізм дії та показання до використання медикаментозної клізми загальної дії. Медикаментоз-ні клізми загальної дії використовують у випадках, коли не можна ввести ліки через рот чи паренераль-но. При цьому способі введення ліки швидко всмоктуються в кров через гемороїдальні вени, обминаю-чи печінку. Для загальної дії на організм невелику кількість ліків (до 200 мл) можна вводити в лікуваль-них мікроклізмах. Наприклад, хлоралгідрат (1 г препарату розводять у 25 мл 0,9 % розчину натрію хло-риду, додаючи 25 мл крохмального клейстеру) застосовують при судомах та різкому збудженні хворого.
Уведення лікарських розчинів об'ємом 1 — 2 л. Лікарські розчини об'ємом 1 — 2 л уводять краплинним способом для компенсації великої втрати організмом рідини. При цьому слід пам'ятати, що в нижній частині товстої кишки всмоктуються вода, ізотонічний розчин натрію хлориду, розчини глюкози та розчинені в них ліки, а також розчин алкоголю, частково білки та амінокислоти.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 602;