Економічна роль об'єднань підприємств

Чинне законодавство в Україні забезпечує формування різних типів об'єднань підприємств.

Об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств із метою координації їх вироб­ничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних еконо­мічних та соціальних завдань.

Об'єднання підприємств утворюється підприємствами на доб­ровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до госпо­дарського законодавства та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені згідно із законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав.

Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання.

Господарське законодавство визначає види об'єднань підпри­ємств в Україні. Залежно від порядку заснування об'єднання підпри­ємств можуть утворюватися як господарські об'єднання або як дер­жавні чи комунальні господарські об'єднання.

Господарське об'єднання — об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств незалежно від їх виду, які на добровіль­них засадах об'єднали свою господарську діяльність.

Державне (комунальне) господарське об'єднання — об'єд­нання підприємств, утворене державними (комунальними) під­приємствами за рішенням Кабінету Міністрів України або у ви­значених законом випадках рішенням міністерств (інших органів, до сфери управління яких входять підприємства, що утворюють об'єднання), або за рішенням компетентних органів місцевого са­моврядування.

Господарські об'єднання можуть утворюватися як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни та інші об'єднання.

Асоціація — це договірне об'єднання, створене з метою постій­ної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдна­лися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управ­лінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно го­сподарських потреб учасників асоціації. Асоціація не має права втручатися в господарську діяльність підприємств — учасників асо­ціації. За рішенням учасників асоціація може дістати повноваження представляти їхні інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями.

Прикладом утворення об'єднання у вигляді асоціації є «Київ-будматеріали», що є складовою промисловості будівельних матеріа­лів України І частиною корпорації «Укрбудматеріали». Асоціація «Київбудматеріали» включає такі підприємства: ВАТ «Будматеріа­ли» у м. Біла Церква, КП «Переяслав-Хмельницький цегельний за­вод», ВАТ «Стайки Керамік», ЗАТ «Сквирський цегельний завод», ВАТ «Завод «Цегла Трипілля», ВАТ «Обухівський завод пористих виробів».

Іншою формою господарського об'єднання є корпорація. Кор­порація — це договірне об'єднання, створене на основі поєднання виробничих, наукових і комерційних інтересів підприємств, що об'єдналися, делегувавши окремі повноваження та централізоване регулювання діяльності кожного з учасників органам управління корпорації.

Консорціум — це тимчасове статутне об'єднання підприємств із метою досягнення його учасниками певної спільної господарської мети. Консорціум використовує кошти, якими його наділяють учас­ники, централізовані ресурси, виділені на фінансування відповідної програми, а також кошти, що надходять з інших джерел, у порядку, визначеному його статутом. У разі досягнення поставленої мети консорціум припиняє свою діяльність.

Концерн — статутне об'єднання підприємств, а також інших організацій на основі їх фінансової залежності від одного учасника або групи учасників об'єднання із централізацією функцій науково-технічного й виробничого розвитку, інвестиційної, фінансової, зов­нішньоекономічної та іншої діяльності. Учасники концерну делегу­ють йому частину своїх повноважень, у тому числі право представ­ляти їхні інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприєм­ствами та організаціями. Учасники даного концерну не можуть бути одночасно учасниками іншого концерну.

Підприємство може бути учасником промислово-фінансової групи або транснаціональної промислово-фінансової групи, якщо до складу групи входять українські та іноземні юридичні особи.

Промислово-фінансова група (ПФГ) є об'єднанням, створеним за рішенням Кабінету Міністрів України на певний строк з метою реалізації державних програм розвитку пріоритетних галузей вироб­ництва й структурної перебудови економіки України, включаючи програми, пов'язані з міжнародними договорами України, а також із виробництвом кінцевої продукції.

До складу ПФГ можуть входити промислові та інші підприєм­ства, наукові і проектні установи, інші установи й організації усіх форм власності. У складі ПФГ визначається головне підприємство, яке має виняткове право діяти від імені ПФГ як учасника господар­ських відносин. ПФГ не є юридичною особою і не підлягає держав­ній реєстрації як суб'єкт господарювання.

Специфічною організаційною формою об'єднання капіталів є холдингові компанії. Холдингова компанія є інтегрованим товарист­вом, що безпосередньо не бере участі у виробничій діяльності, а ви­користовує свої кошти для придбання контрольних активів, акцій ін­ших підприємств, які є учасниками концерну або іншого добровіль­ного об'єднання. Завдяки цьому холдингова компанія здійснює конт­роль за діяльністю таких підприємств. Об'єднані в холдингу суб'єк­ти в юридичному й господарському відношенні є самостійними.

Проте право вирішувати основні питання їхньої діяльності належать холдинговій компанії.

Державні й комунальні господарські об’єднання функціонують переважно у формі корпорації або концерну, незалежно від найменування об’єднання (комбінат, трест тощо).








Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 525;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.