Тема 3.2.8 Феромагнетики. Класична теорія феромагнетизму. Петля гістерезису.

 

План

1 Причини магнетизму атому.

2 Магнітна проникливість середовища.

3 Феромагнетики. Магнітний гістерезис.

4 Коерцитивна сила. Точка Кюрі.

5 Теорія феромагнетиків.

 

Література:

[1] Чолпан П.П. Фізика: Підручник. – К.: Вища шк., 2004. – 567 с. (§ 9.7)

 

1 Магнітні властивості мають усі речовини, тому термін «магнетики» застосований до всіх без винятку матеріалів. Щоб пояснити магнітні властивості різних речовин, розглянемо, як магнітне поле діє на рухомі заряди (електрони) в молекулах і атомах речовини.

Електрон, який обертається навколо ядра атома по замкненій орбіті, - це струм, напрям якого протилежний руху електрона. Умовно вважатимемо, що електрон в атомі рухається із швидкістюv по коловій орбіті. Оскільки цей рух аналогічний коловому струму, виникає магнітне поле і рух електрона можна охарактеризувати орбітальним магнітним моментом.

Pmi=IS

Вектор орбітального магнітного моменту атома Рm дорівнює векторній сумі орбітальних моментів рmi окремих електронів, які входять до складу атома:

,

де Z – порядковий номер елемента в таблиці Менделєєва.

При накладанні зовнішнього магнітного поля напрями векторів магнітних моментів Pm окремих атомів або молекул магнетика упорядковуються, внаслідок чого макроскопічний об’єм набуває певного сумарного магнітного моменту. Магнітні властивості магнетика характеризуються вектором намагнічення І – величиною, яка дорівнює відношенню магнітного моменту тіла до його об’єму:

,

де n – кількість атомів або молекул, що входять в об’єм.

Якщо діелектрична проникність у всіх речовин більша від одиниці, то їх магнітна проникність може бути як більшою, так і меншою від одиниці.

За значенням розрізняють діамагнетики (μ<1), парамагнетики (μ>1) і феромагнетики (μ>>1).

 

 

2 Магнітна індукція , що характеризує внутрішнє магнітне поле в речовині, пов’язана з напруженістю поля співвідношенням , де μ – відносна магнітна проникність середовища.

У свою чергу, .

Тоді

Звідси стає зрозумілим фізичний зміст величини μ: відносна магнітна проникність середовища показує, у скільки разів змінюється індукція магнітного поля, якщо простір, у якому воно існує, заповнити певним магнетиком. Залежно від значення магнітної проникності μ усі речовини поділяють на три групи: діамагнетики, парамагнетики і феромагнетики. Для діамагнетиків магнітна проникність μ < 0, для парамагнетиків μ > 1 і для феромагнетиків μ >> 1. У випадку діамагнетиків і парамагнетиків μ дуже мало відрізняється від одиниці.

 

3 У дев’яти чистих хімічних елементів, а саме залізі, нікелі, кобальті і ланоганидах та їх чисельних сплавах виявлено властивість миттю намагнічуватися навіть у слабких магнітних полях. Усі вони утворюють групу сильно магнітних речовин – феромагнетиків. Феромагнетики підсилюють зовнішнє поле в сотні і тисячі разів.

Залежність намагніченості від напруженості поля Н визначається передісторією намагнічення феромагнетику. Це явище називається магнітним гістерезисом.

4 Якщо поступово зменшувати струм в обмотці соленоїда, то зменшується напруженість Н поля соленоїда і намагнічення j стрижня. Але крива j(Н) вже не збігається з первинною кривою намагнічення Оа. В той момент, коли намагнічуюче поле Н = 0, у феромагнітного стрижня спостерігатиметься залишкове намагнічення jR.

Після зміни на клемах соленоїда полярності джерела і монотонного збільшення струму виникає магнітне поле, яке напрямлене протилежно до залишкового намагнічення, і стрижень розмагнічуватиметься. Та напруженість Нк поля, яка потрібна, щоб повністю розмагнітити попередньо намагнічений стержень, називається коерцитивною напруженістю (коерцитивною силою).

Коерцитивна сила характеризує властивість феромагнетику зберігати намагніченість. Матеріали з великою коерцитивною напруженістю дають широку петлю гістерезису і називаються «твердими» магнітними матеріалами. З них виготовляють постійні магніти.

«М’які » магнітні матеріали мають малу коерцитивну силу і дають вузьку петлю гістерезису. Ці матеріали використовують для виготовлення осердь трансформаторів.

В експериментах із залізом П. Кюрі встановив, що при певній температурі воно втрачає властивість феромагнетику і переходить в парамагнітний стан. Цю температуру називають точкою Кюрі (Тс).

 

5 При Т < Тс будь-яке феромагнітне тіло розділяється на малі області, якими властива однорідна спонтанна намагніченість. Такі області називаються доменами. Лінійні розміри доменів досягають 10-2 – 10-3 см.

Коли зовнішнього магнітного поля немає, вектори магнітних моментів окремих доменів орієнтуються в просторі хаотично, так що результуючий магнітний момент усього тіла дорівнює нулю. Зовнішнє магнітне поле, яке діє на феромагнетики, орієнтує магнітні моменти не окремих частинок як у парамагнетиках, а цілих областей спонтанної намагніченості домен.

 

Контрольні запитання

 

1 Що називається коерцитивною напруженістю (коерцитивною силою)?

2 Що називається доменами ?

3 Що називається магнітним гістерезисом?

 

 

Змістовий модуль 3.2Магнетизм. Магнітне поле електричного струму.

Тема3.2.9 Будова та принцип дії амперметра і вольтметра. Шунти та додаткові опори.(Самостійне вивчання)

 

План

1.

Література:

[1] Чолпан П.П. Фізика: Підручник. – К.: Вища шк., 2004. – 567 с.

 

Контрольні запитання

 

Змістовий модуль 3.2Магнетизм. Магнітне поле електричного струму.

 

Лекція № 17

 








Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 931;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.