Підходи до оцінки ризику у соціальних та екологічних системах
В оцінюванні ризику можна виділити 4 основних напрямки: інженерний, модельний, експертний і соціальний.
Інженерний напрямок - є розрахунком ймовірностей аварій. Основні зусилля спрямовуються на збір статистичних даних про аварії та пов’язані з ними викиди токсичних речовин у навколишнє середовище.
Модельний напрямок. Розробляються математичні моделі процесів, які призводять до небажаних наслідків для людини та довкілля при використанні шкідливих хімічних речовин та сполук
Експертний напрямок. При використанні перших двох підходів для оцінювання ризику часто недостатньо статистичних даних або не зовсім зрозумілі деякі принципові залежності. У такому випадку єдиним джерелом інформації є експерти. Перед ними ставиться завдання ймовірного оцінювання наслідків подій, пов’язаних з аналізом ризику.
Соціологічний напрямок дає змогу визначити ступінь ризику окремими групами населення.
Ризик є комплексною характеристикою і припускає оцінку можливих негативних наслідків - результатів (N) для об’єкта управління і варіативну імовірність їхнього настання (Р)
R = N x P (1)
Усі складові, які впливають на ріст ступеня ризику, розділяються на 2 групи: об’єктивні і суб’єктивні.
До об’єктивних відносять передумови, що не залежать безпосередньо від характеристик проекту (наприклад, це зміни політичних, економічних, соціальних і екологічних станів).
До суб’єктивних відносять передумови, що безпосередньо характеризують сам проект: технічне оснащення, кваліфікацію виконавців, організацію виробництва і т.д.
Аналіз ризику може бути кількісний і якісний.
Кількісний аналіз чисельно визначає розмір окремих ризиків і ризику всього проекту в цілому. Для цього використовується теорія ймовірності і математичної статистики.
Для того щоб кількісно визначити ризик, необхідно знати всі імовірні наслідки будь-якої дії і його можливі наслідки.
Можливість розвитку того чи іншого сценарію можна визначити:
• об’єктивним методом: розраховується частота, з якою відбуваються ті чи інші події;
• суб’єктивним методом: шляхом експертної оцінки, коли група експертів висловлює пропозицію щодо визначених результатів і можливостей їхнього прояву.
Відповідно до цього ризик оцінюють за такими критеріями:
• очікуване значення результату;
• розкид результатів.
Очікуване значення результату розраховується як середньозважене всіх можливих результатів. При цьому імовірність використовується як частота чи вага відповідного значення.
Крім того, екологічна безпека об’єкта складається не тільки з імовірності аварій, значимості факторів впливу, але й залежить від того, які реципієнти потрапляють в зону впливу аварії.
Цей фактор визначається місцем розташування об’єкта, кліматичними умовами, доаварійним станом навколишнього середовища.
Розрізняють 3 складові ЕР:
1) оцінка стану здоров’я людини і можливого числа жертв;
2) оцінка стану біоти за біологічними інтегральними показниками;
3) оцінка впливу забруднених речовин на людину і навколишнє середовище;
Методи визначення ризику:
o інженерний- в його основі розрахунки частоти проявлення небезпек, імовірнісний аналіз безпеки та на побудова "дерева" небезпек;
o статистичний- спирається на статистичні дані;
o модельний- базується на побудові моделей впливу небезпек як на окрему людину, так і на соціальні, професійні групи;
o експертний- за ним ймовірність різних подій визначається досвідченими спеціалістами-експертами;
o соціологічний(соціометрична оцінка) - базується на опитуванні населення та працівників;
o комбінований- ґрунтується на використанні кількох методів.
Кожний метод оцінки рівня ризику має свої недоліки та переваги, що обумовлює умови та можливості його застосування в практичній діяльності.
Оцінка рівня ризику, тобто ймовірності виникнення ризикової події, може бути кількісною та якісною. Кількісне визначення рівня ризику носить об'єктивний характер, оскільки базується на певній статистичній основі. При якісній оцінці рівня ризику дається визначення лише міри ймовірності виникнення ризикової події та розміру втрат від неї. Якісна оцінка базується на використанні суб'єктивних критеріїв, які базуються на різноманітних припущеннях. Визначення рівня ризику в цьому випадку носить описовий характер, наприклад - великий, середній, низький рівень ризику, або за допомогою балів, при цьому залежність між кількістю болів та рівнем ризику встановлюється суб'єктивно, перед проведенням роботи з оцінки ризику. Наприклад, 67-100 балів - високий ризик, 34-66 балів - середній, нижче 33 балів - низький ризик.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1522;