Реєстрація ЕЕГ
За способом реєстрації електричної активності мозку виділяють:
- поверхневу електроенцефалографію, при розташуванні електродів на поверхні скальпу голови. Саме її найчастіше мають на увазі, коли говорять про реєстрацію ЕЕГ;
- кортикографію (ЕКоГ), яка реєструється при накладанні електронів на поверхню кори мозку;
- інтра-краніальну ЕЕГ (іЕЕГ), яка реєструється з мікроелектродів, що занурені в тканину мозку.
Для реєстрації поверхневої ЕЕГ використовують біопотенціальні електроди, що розташовуються на поверхні голови за певною схемою (схемою відведень). Розташування електродів повинно забезпечувати рівномірне покриття поверхні голови, щоб мати змогу реєструвати потенціали від усіх областей кори мозку. Найбільш розповсюдженою системою зараз є міжнародна система 10/20 (рис. 4.1).
Рис 4.1. Схема розташування електродів за міжнародною системою 10/20
Вимірювання сигналу ЕЕГ може відбуватися за двома основними схемами: монополярною або біполярною.
Монополярний спосіб відведення провадиться вимірюванням різниці потенціалів, які відводяться від однієї активної точки – від електрода на поверхні скальпа над відповідною зоною мозку і іншої точки, умовно прийнятої за індифферентну. За індифферентну точку частіше приймають мочку вуха, на яку закріплюється електрод. Рідше в якості індиферентного електрода використовують сумарний електрод – узагальнене відведення від всіх електродів на скальпі.
При біполярному способі вимірюється різниця потенціалів між електродами, які обидва розташовані над мозком. На рис. 4.2 наведено принципові схеми реєстрації ЕЕГ за монополярною та біполярною схемами, а на рис. 4.3 – загальний вигляд розміщення електродів на поверхні голови.
а)
б)
Рис. 4.2. Схеми відведень ЕЕГ: а) монополярна; б) біполярна
Рис. 4.3. Зовнішній вигляд розміщення електродів на поверхні скальпу людини
В результаті реєстрації отримують багатоканальний сигнал ЕЕГ (рис. 4.4).
а)
б)
Рис. 4.4. Сигнал ЕЕГ здорової людини (а) та
ЕЕГ під час епілептичного нападу (б)
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1384;