Визначення коефіцієнта кривих перевищень і ниткового віддалеміра
Виконання: а) Коефіцієнт кривої горизонтальних проекцій у номограмних кіпрегелях визначається не менш як десятиразовим порівнянням вимірів, виконаних кіпрегелем з базисом довжиною до 180метрів (число інтервалів не менше 6 і ), який вимірюється стрічкою з граничною відносною похибкою 1:3000. Значення коефіцієнта ниткового віддалеміра вираховується за формулою
де номінальне значення коефіцієнта кривої горизонтальних проекцій;
горизонтальна проекція віддалі, виміряна стрічкою; горизонтальна проекція віддалі, виміряна кіпрегелем. обчислюється до сотих часток одиниці. Якщо розбіжності між окремими значеннями не переважають , то обчислюється середнє значення заокруглене до десятих часток одиниці. Середня квадратична похибка визначення обчислюється за формулою: ;
де кількість інтервалів базиса. Відносна похибка визначення не повинна бути більшою за .
Виправлення: На практиці, якщо , то приймається
Якщо , то вводяться поправки у виміряні віддалі, або виправляється.
У кіпрегеля КН переміщаються лінзи об”єктива відрахункової системи за допомогою виправних гвинтів і добиваються збігання кінців кривої горизонтальних проекцій з відліком, що дорівнює 100 см на рейці, яка встановлена на віддалі 100 метрів.
Переміщення лінзи необхідно виконувати дуже ретельно, щоб не допустити паралаксу зображень кривих номограми.
Після виправлення виправні гвинти закріплюються.
Виконання: б) Коефіцієнти кривих перевищень визначаються порівнянням значень перевищень , отриманих з геометричного нівелювання і , обчислених заформулою: де - перевищення, визначене номограмою із врахуванням номінального значення коефіцієнта кривої ; - висота прилада; висота точки наведення основної кривої номограми.
Визначення проводяться на лініях довжиною не більше 100 м і з кутами нахилу : 3…10- для перевірки 10…20- для перевірки ; 20…30- для перевірки
Перевищення між точками, що фіксують лінію, повинні бути відомі з геометричного нівелювання з похибкою не більше, ніж 3 мм.
Кількість виміряних перевищень для кожної кривої повинно бути не менше, ніж 10.
Додатні та від”ємні значення визначаються окремо.
Величину обчислюють за формулою: , де
- перевищення, яке відоме з геометричного нівелювання; - перевищення, обчислене за формулою; - номінальне значення коефіцієнта (10, 20, 100). Середню квадратичну похибку визначення вираховують як , де ; - кількість виміряних перевищень. Відносна похибка визначення не повинна перевищувати .
Виправлення: Якщо то можна користуватися номінальними значеннями коефіцієнтів.
При більших розбіжностях в значеннях , обчислених із врахуванням номінальних значень коефіцієнтів кривих , вводять поправки, перемножуючи на поправкові коефіцієнти , які мають наступні значення: .
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1300;