Розрахунок зварних з‘єднань
Основною вимогою при проектуванні зварних конструкцій є забезпечення рівноміцності шва і з'єднуваних ним деталей. Відповідно до цого в залежності від розмірів і розташування зварних деталей установлюють відповідний для даного з'єднання тип шва. Якщо зварне з'єднання здійснюється кількома швами, то їх розташовують так, щоб вони були навантажені рівномірно.
При розрахунку на міцність стикових швів потовщення (наплив металу) не враховують. Крім того приймають наступне припущення: навантаження розподіляється рівномірно по довжині шва; напруження розподіляється рівномірно по площі перерізу шва. У залежності від напрямку сил, що діють на стиковий шов, його розраховують на розтяг (рис. 2.6):
Рис. 2.6. Розрахункова схема стикового зварного з‘єднання |
(2.1)
або стиск:
, (2.2)
де і – відповідно розрахункове напруження у шві при розтягу або стиску; F – сила, що розтягує або стискає з‘єднувані деталі; l – довжина шва (приймається рівною ширині з‘єднуваних деталей); d – товщина більш тонкої зі з‘єднуваних деталей; [ ] та [ ] – відповідно допустимі напруження у зварному шві при розтягу та стиску, величина яких дорівнює допустимому напруженню для матеріалу з‘єднуваних деталей, помноженому на коефіцієнт, що залежить від виду технологічного процесу зварювання і типу електроду (вибирається з довідників).
Кутові шви розраховують на зріз по найменшій площі перерізу, розташованого в бісекторній площині прямого кута поперечного перерізу шва (рис. 2.7, а). У розрахунковому перерізі товщину кутового шва приймають рівною 0,7k (h=k cos 45°»0,7k, де k=d – катет поперечного перерізу шва, який приймається, як правило, рівним найменшій товщині зварюваних деталей d).
Рис. 2.7. Розрахункова схема кутового зварного з‘єднання
При дії на кутовий шов сили F (рис. 2.7, б; силу F сприймають два шви) його розраховують по формулі
, (2.3)
де – розрахункове напруження зрізу в шві; l – довжина шва; [ ] – допустиме напруження на зріз зварного шва, яке знаходять у залежності від матеріалу зварюваних деталей, виду технологічного процесу зварювання і типу електроду у відповідних таблицях.
Довжину лобового шва (рис. 2.7, а) приймають рівною подвоєній ширині деталі, що приварюється, (з‘єднання утворюється двома швами); довжину кутового флангового шва визначають з умови міцності шва (2.3):
. (2.4)
Допустимі напруження зварних швів при статичних навантаженнях приймаються в залежності від допустимих напружень на розтяг основного металу і від методу зварювання та типу електроду.
При змінних навантаженнях значення допустимих напружень знижують множенням на коефіцієнт
, (2.5)
де – ефективний коефіцієнт концентрації напружень; а та b – числові коефіцієнти, які вибирають в залежності від зварюваного матеріалу (для вуглецевих сталей а =0,58; b = 0,26); – коефіцієнт асиметрії циклу навантаження шва.
У формулі (2.5) верхні знаки приймають, якщо більшим є абсолютне значення напруження розтягу, а нижні – стиску. Якщо при розрахунку отримують , то приймають .
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 6140;