Види зварних з'єднань і типи зварних швів
За призначенням зварні з'єднання розділяються на міцні, що забезпечують достатню міцність з'єднання, і міцнощільні, які застосовуються в тому випадку, коли крім високої міцності від шва потрібна і герметичність.
У залежності від розташування з'єднуваних деталей розрізняють наступні види зварних з'єднань: стикові (рис. 2.1, а), внапуск (рис. 2.1, б), кутові (рис. 2.1, в) і таврові (рис. 2.1, г).
Стикові з'єднання – найбільш раціональні, тому що зварені встик деталі майже цілком заміняють суцільні і мають мінімальну вагу. Завдяки цьому стикові з'єднання одержали широке поширення.
Рис. 2.1. Види зварних з‘єднань у залежності від розташування зварюваних деталей |
Рис. 2.2. Види підготовки кромок зварюваних деталей |
Для отримання якісного шва застосовують підготовку кромок у залежності від товщини зварюваних деталей, технології зварювання і розташування шва. Так, при ручному дуговому зварюванні застосовуються такі види підготовки кромок: без скосу кромок (кромки деталей не обробляються) – товщина зварюваних деталей d£ 8 мм (рис. 2.2, а); V-подібна – d = 3…26 мм (рис. 2.2, б); Х-подібна – d = 12…60 мм (рис. 2.2, в); U-подібна – d = 20…60 мм (рис. 2.2, г). Виконують скос однієї або двох кромок.
Зварні шви стикових з‘єднань називають стиковими; зварні шви внапуск, кутові і таврові – кутовими.
За формою перерізу кутові шви підрозділяють на нормальні, виконані з перерізом у вигляді рівнобедреного прямокутного трикутника (рис. 2.3, а); спеціальні з перерізом у вигляді прямокутного нерівнобедреного трикутника (рис. 2.3, б); увігнуті (рис. 2.3, в); опуклі (рис. 2.3, г). Найбільш поширені нормальні шви.
Рис. 2.3. Види перерізів зварних швів
Коли стикове з‘єднання не забезпечує необхідну рівноміцність із суцільним металом, застосовують з‘єднання з накладками (рис. 2.4).
Рис. 2.4. Зварне з‘єднання з накладками
Відносно сили, що діє на шов, розрізняють такі шви: лобові, розташовані перпендикулярно до напряму сили (рис. 2.5, а); флангові, розташовані паралельно до напряму сили (рис. 2.5, б); косі, розташовані під кутом до напряму сили (рис. 2.5, в); комбіновані, що складаються з двох або трьох названих швів (рис. 2.5, г).
Рис. 2.5. Види зварних швів у залежності від нампрямку дії прикладеної сили
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 2813;