Вплив особистості партнера на інформаційний обмін – комунікативну сторону спілкування

Особистість партнера впливає на спілкування саме через своєрідність психіки. Один і той самий носій певного типу ІМ набуває будь-який із 16 типів співрозмовників в залежності від того, з носієм якого типу він спілкується. Розуміння інформації буде різним.

Припустимо, суб'єкт спілкування має ТІМ СЕІ, Посередник. Сильні його функції – сенсорика відчуттів і етика емоцій. Він дуже добре розуміє не тільки свої всі 5 відчуттів, але й іншого, тим більше – дуала. Так, у соціонічних колах ходить (комусь може здатися анекдотом) історія про те, як Новатор ІЛЕ прийшов із дружиною СЕІ до взуттєвої крамниці. Натягнувши черевики, він … питає в неї : "Мені не тисне?". Як вона скаже – так значить, і є: адже своєї власної думки з аспекту 5-ї, дуальної функції, ніхто не має. А зі своєї першої всі ми – експерти, так і наші дуали.

У "чистого" інтуїта ІЛЕ дуже слабка, "дитяча" функція сенсорики відчуттів: він може сидіти добу-дві біля комп’ютера або за книжками і не розуміти, чого це йому щось зле, щось вже й робота не йде. А справа в тому, що він не їв увесь цей час! Та ще й сидіти може на одній нозі, не помічаючи цього. Добра сенсорна душа СЕІ й поїсти йому принесе, і зверне його увагу на те, що нозі так дуже незручно, довго не всидиш. Це й буде його програмна інформація (невербальна і вербальна) на тотожну, але слабеньку сугестивну функцію дуала.

За рахунок чого йде у дуалів інформаційний обмін? Отже, певна інформація передається тільки між тотожними функціями (як між радіохвилями певної частоти і приймачем, налаштованим саме на ці хвилі). Якщо вважати, що формою функції на моделі є її геометричні контури, то змістом її будуть – назва і колір (зафарбованість/незафарбованість). Тоді тотожними слід уважати ті функції у моделях різних партнерів, які збігаються за формою і змістом, тобто – фігурою (відтак – назвою) і кольором.

Тотожними у дуалів є насамперед перша в одного та дуальна (сугестивна) у дрýгого. Така інформація сприймається з радістю, подякою, без критики, на віру. Так само сприймається інформація з першої функції другого дуала на сугестивну (нагадаймо: сугестія – це навіювання) першого. На рис. 2.5 за допомогою моделі Ю показана дуальна взаємодія двох інших сенсорика та інтуїта. Отже, запам'ятаймо: функція останнього каналу моделі Ю бажаєінформації та допомоги, особливо – від доповнюючих.

СЕЕ ІЛІ

 

Рис. 2.5.Схема доцільного інформаційного обміну між співрозмовниками типу "дуали" на прикладі "Масовика" СЕЕ та "Критика" ІЛІ

 

З другої, творчої функції одного з дуалів (вона трохи слабкіша за першу, проте – активніша) інформація йде на тотожну 6-ту функцію другого дуала, в тому ж самому "дитячому" блоку Супер-Ід, який (рис. 2.4) взагалі налаштований на сприйняття інформації (ще краще – мовчазної допомоги) ззовні, від соціуму. Так, інтуїти зазвичай пóдумки знаходяться "десь і в майбутньому", а сенсорні дуали повертають їх у поточну ситуацію "тут і тепер" (де вони обидва фактичнознаходяться), яку вони відчувають буквально шкірою. В свою чергу інтуїти дають знати сенсорикам, на що ті спроможні і що вийде з їхніх учинків, дій.

· Характеристики обох цих ТІМів можна почитати у Додатках 1.Д, 2.Г (з поглядів дуже різних ТІМів), а тут розглянемо їхню дуальну взаємодію з опису практикуючих соціоників [35].

Критик ІЛІобразно описує передбачуваний розвиток подій (інтуїція часу, біла, БІ) і ця інформація дуже цікава Масовикові СЕЕ, якому важко уявити (чорний сенсорик ЧС в уявах не майстер), чим закінчиться той чи інший його проект. Поради з елементами далекоглядності та обережності, докладна стратегія (БІ) і план дій (ЧЛ) - це те, чого не вистачає напористому (ЧС) та імпульсивному (ірраціональність) СЕЕ.

Володіючи діловою кмітливістю (ЧЛ), Критик одразу ж відзначає найбільш перспективні справи і відзивається скептично про ті, які вважає за марну трату часу і сил. І цим рятує СЕЕвід перевтоми і розчарувань, звичайно за умови, що той прислухається до рад дуала, що буває далеко не завжди. І це до кращого, оскільки більш інертного партнера Критикможе зовсім дезорганізовувати і розслабити. Масовикуж він, навпаки, допомагає знайти золоту середину в його активності, раціонально використовувати засоби, і бути педантичнішим у виборі способів досягнення мети.

Оскільки Критик ІЛІранимий, але недостатньо гнучкий, не володіє дипломатичними здібностями, він легко псує свої стосунки з оточуючими. Не розуміючи, чому це відбувається, часто впадає в меланхолію і тугу. Йому потрібна весела людина, яка б легко виправляла його тактичні промахи, і сам він був би не схильний довго дутися по дурницях. Масовик СЕЕ вміє відвернути увагу від небезпечної теми, вчасно зробити комплімент, перетворити все на жарт. СЕЕналаштований на швидкі, рішучі дії, легко розширює поле діяльності, змітаючи всі перешкоди на шляху до досягнення своєї мети. ІЛІ у таких випадках зазвичай чинить навпаки.

Критикові ІЛІімпонують такі сильні, впевнені у собі люди. Разом із тим він спокійно ігнорує зайвий тиск, як би не помічаючи його, і в той же час пом'якшує натиск СЕЕ. У того з'являється бажання діяти більш дипломатично, за домовленостями, а не прямою атакою. Якщо ж він стоїть на чолі організації, то для збереження спільного спокою потребує доброзичливої і мудрої людини, яка може створювати з іншими довірчу атмосферу спілкування, згладжувати виниклі непорозуміння, показуючи їх відносність.

Саме так Критикврівноважує інколи агресивного партнера. СЕЕж демонструє чуйність і розуміння, розслабляючи цим ІЛІ, а у відповідь на попередження того про негативні наслідки демонструє свої великі можливості, що дозволяють справитися зі всіма труднощами. СЕЕ поганобачить загальні закономірності і тенденції, не любить вести документацію, не завжди знає правила та інструкції, неохоче планує наперед, не любить підкорятися графікам і умовностям. Критик допомагаєйому розподіляти сили і час, вибирати головне, на чому треба зосередити увагу, займається копіткою роботою, доводячи її до логічного завершення.

Звичайно, в кожній із 8-ми дуальних діад соціону є свої відтінки стосунків, але загальний висновок такий: дуали необхідні одне одному, вони забезпечують одне одному ту необхідну для життя інформацію, якої їм не вистачає, яку потребують їхні психіки.

Надану і всі інші схеми інформаційного обміну СЕЕ з 16-ма співрозмовниками подано у Додатку 2.Г.








Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 813;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.