Організація обліку доходів
Організації обліку доходів підприємства здійснюється у такій послідовності [203].
1. Визначення переліку доходів залежно від видів діяльності підприємства і відповідно до класифікації, що передбачена нормативними документами. Перелік доходів, що можуть бути отримані підприємством, має бути наведений у наказі про облікову політику.
2. Встановлення моменту визнання доходу згідно вимогам П(С)БО 15 «Доход». Доход визнається за наявності всіх критеріїв визнання доходу одночасно.
3. Перевірка та облік первинних документів з обліку доходів. Особливістю документування доходів є відсутність затверджених первинних документів. Основними первинними документами для відображення обліку доходів від реалізації, інших операційних доходів є договори, рахунки, товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг), акти прийому-передачі, акти інвентаризації, довідки та розрахунки бухгалтерії, прибуткові касові ордери, виписки банку та ін. Необхідно обов'язково вести облік договорів, накладних, контролювати відвантаження продукції, товарів покупцям.
Первинними документами для обліку доходів від інвестиційної та фінансової діяльності є прибуткові касові ордери, виписки банку, розрахунки та довідки бухгалтерії тощо.
4. Синтетичний та аналітичний облік доходів, складання облікових регістрів. Відповідно до Плану рахунків та Інструкції про його застосування доходи відображаються на рахунках класу 7 «Доходи і результати діяльності»:
70 «Доходи від реалізації»,
71 «Інший операційний доход»,
72 «Доход від участі в капіталі,
73 «Інші фінансові доходи»,
74 «Інші доходи»,
75 «Надзвичайні доходи».
Всі названі рахунки є пасивними. За кредитом рахунків відображаються отримані доходи, за дебетом — зменшення доходів насуми податків і зборів, які включені в ціну реалізації і мають бути сплачені у бюджет. Також за дебетом рахунків відображається списання чистого доходу на фінансові результати в кінці звітного періоду. Документом, в якому фіксується така операція, є бухгалтерська довідка.
До всіх рахунків, що призначені для обліку доходів, відкриваються субрахунки та аналітичні рахунки відповідно до потреб підприємства, специфіки його діяльності.
Аналітичний облік доходів від реалізації необхідно організувати за видами продукції, товарів, робіт, послуг; за структурними підрозділами та іншими ознаками. Аналітичний облік доходів від інвестиційної і фінансової діяльності також може вестись у будь-якому розрізі в залежності від потреб підприємства. Схема аналітичного обліку доходів показана на рис. 14.3.
X | X | X | X | X | X | X | 'V,. | |
Статтядоходів (витрат) | ||||||||
Структурна одиниця | ||||||||
Вид доходів (витрат)згідно номеру субрахунку Плану рахунків | —>■ |
Рис. 14.3. Схема побудови аналітичного рахунку доходів (витрат) в умовах внутрішньогосподарського розрахунку
Організація обліку витрат виробництва діяльності підприємства
Витрати діяльності підприємств ведуться всіма підприємствами, крім суб'єктів малого підприємництва, а також інших організацій, діяльність яких не спрямована на ведіння комерційної діяльності, на рахунках бухгалтерського обліку класу 9 «Витрати діяльності» (рис. 14.3).
Малі підприємства та інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, можуть вести бухгалтерський облік витрат з використанням тільки рахунків класу 8 «Витрати за елементами» або в порядку, який наведено в попередньому абзаці.
Витрати операційної діяльності групуються за такими економічними елементами:
—матеріальні витрати;
—витрати на оплату праці;
-—відрахування на соціальні заходи;
-—амортизація;
-—інші операційні витрати.
Основні методологічні і методичні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства визначаються П(С)БО 16 «Витрати».
Для організації обліку витрат, визначення вартості продукції і ціноутворення важливе значення має їх класифікація.
За відношенням до виробничого процесу витрати класифікуються як основні і накладні; за способом віднесення на собівартість окремих видів продукції витрати можуть бути прямі і непрямі; в залежності від обсягів виробництва, товарообороту, обороту послуг витрати бувають постійні і змінні; відповідно до частоти виконання операцій з витратами вони можуть бути поточними і одноразовими; за включенням до собівартості витрати підрозділяються на такі, що входять до собівартості і такі, що обліковуються як витрати діяльності; за статтями калькуляції, видами, субстаттями — аналітична інформація визначається підприємством самостійно залежно від особливостей його діяльності.
Згідно з цією схемою прямі витрати списуються на виробництво конкретного виду продукції і безпосередньо включаються до її собівартості на підставі первинних документів. Непрямі витрати (загальновиробничі) — це також виробничі витрати, але вони не можуть бути віднесені безпосередньо до конкретної продукції, тому що призначені на всі її види, і потребують розподілу між об'єктами калькулювання відповідно до обраної бази. Ця база розподілу закріплюється наказом про облікову політику.
База розподілу непрямих витрат залежить від характеру виробництва. Якщо виробництво є матеріаломістким, то пропонують за базу розподілу непрямих витрат використовувати частку прямих матеріальних витрат у собівартості різних видів продукції; при трудомісткому виробництві базою розподілу непрямих витрат може бути частка прямих витрат з оплати праці в окремих видах продукції; якщо частка прямих матеріальних витрат і витрат з оплати праці приблизно однакова, то базою розподілу непрямих витрат може бути частка усіх прямих витрат у собівартості видів продукції.
В бухгалтерії підприємства облік виробничих витрат, як правило, веде виробничий відділ (група) або окремі особи, що визначені головним бухгалтером. Організація обліку витрат на виробництво має такі етапи:
1. Групування інформації за елементами витрат;
2. Формування інформації за елементами витрат на основі первинних документів;
3. Облік формування інформації про прямі і непрямі витрати;
4. Розподіл непрямих витрат за окремими видами продукції, що виробляється, відповідно до характеру технології та організації виробництва;
5. Облік собівартості окремих видів продукції, що випускається з виробництва;
6. Групування інформації за статтями калькуляції;
7. Зведення даних синтетичного і аналітичного обліку витрат на виробництво.
Слід пам'ятати, що на організацію обліку виробничих витрат впливають спеціалізація підприємства, його види (основне або допоміжне виробництво), методи обліку витрат і калькулювання собівартості (нормативний, простий (однопередільний), попере-дільний, позамовний), ступінь його автоматизації і інші фактори. Тому при організації бухгалтерського обліку витрат на виробництво треба передбачити вплив цих факторів і розробити відповідні посадові інструкції щодо обов'язків кожного робітника і послідовності виконання облікових робіт згідно з встановленим графіком.
Особливу увагу робітникам виробничого відділу бухгалтерії підприємства слід звернути на роботу, що пов'язана з організацією калькулювання витрат з кожної одиниці видів продукції, що виробляється.
Ця робота передбачає:
— визначення переліку витрат, що включаються і не включаються до собівартості продукції;
— перелік статей витрат калькулювання продукції;
— визначення методів обліку виробничих витрат;
— обгрунтування бази і принципів розподілу непрямих витрат між різними видами продукції, що виробляється;
— обґрунтовування принципів розподілу виробничих витрат між готовою продукцією і незавершеним виробництвом;
— визначення способів оцінки незавершеного виробництва і їх реалізація;
— розробка калькуляційного листа з кожного виду готової продукції.
Можливий перелік статей калькуляції витрат для промислового підприємства:
1. Сировина і матеріали.
2. Комплектуючі вироби, напівфабрикати (покупні).
3. Паливо, електроенергія на технічні потреби.
4. Основна і додаткова заробітна плата виробничих робітників.
5. Відрахування органам соціального страхування.
6. Витрати, що пов'язані з підготовкою та освоєнням виробництва продукції.
7. Загальновиробничі витрати і інші виробничі витрати.
На кожну одиницю продукції, яка виробляється на підприємстві, складається калькуляційний лист за визначений період, у якому проставляється діюча оптова і договірна відпускна ціна, а також у розрізі перелічених вище статей калькуляції проставляються відповідні суми виробничих витрат для визначення (розрахунку) загальної суми виробничої собівартості.
Калькуляційний лист підписують начальник планово-економічного відділу і головний бухгалтер.
Відповідно до П(С)БО 16 і Плану бухгалтерських рахунків усі витрати обліковуються на рахунках класу 8 і 9. Кожне підприємство само визначає, як воно повинно обліковувати витрати діяльності:
— з використанням рахунків класу 8 «Витрати за елементами»;
— з використанням рахунків класу 9 «Витрати діяльності»;
— з одночасним використанням рахунків 8 і 9 класів. Зразок калькуляційного листа має таку форму:
Витрати за елементами обліковуються робітниками лідприємст-ва відповідно до посадової інструкції та графіку документообороту про ці витрати. Інформація про витрати за елементами може збиратися одним або декількома робітниками бухгалтерії, а наприкінці місяця і кожного кварталу вона зводиться у відомості аналітичного обліку витрат, а потім відображається у «Звіті про фінансові результати» (ф. № 2).
Підприємства, які ведуть облік витрат лише на рахунках класу 9 повинні організувати облік витрат за елементами в інший спосіб для включення їх сум до другого розділу форми 2 «Звіт про фінансові результати». На підприємствах, де використовуються рахунки класу 8 і 9, перші з них є транзитними: спочатку такі витрати відносяться на рахунки класу 8 в кореспонденції з іншими рахунками, а потім вони списуються на рахунок 23 «Виробництво» та на рахунки класу 9 «Витрати діяльності»
Аналітичний облік адміністративних витрат організується за статтями, що спрямовані на обслуговування та управління підприємством. Номенклатура таких статей визначена П(С)БО 16 «Витрати» і до них відносяться:
— загальні корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо);
— витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу;
— витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання (операційна оренда, страхування майна, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, охорона);
— винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо);
— витрати на зв'язок (поштові, телеграфні, телефонні, факс тощо);
— амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання;
— витрати на врегулювання спорів у судових органах;
— податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі (крім податків, зборів та обов'язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг);
— плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків;
— інші витрати загальногосподарського призначення.
Організуючі облік адміністративних витрат, головний бухгалтер повинен закріпити у посадовій інструкції відповідальної особи її обов'язки щодо здійснення збору і систематизації цієї інформації, час її обробки та інше.
В умовах внутрішнього господарського розрахунку головний бухгалтер повинен визначити, як розподіляти адміністративні витрати по структурних підрозділах підприємства, яку базу розподілу використовувати, і, взагалі, всі адміністративні витрати відносити на структурні підрозділи підприємства або їх частину. На нашу думку, справедливим є такий розподіл цих витрат, коли витрати в межах плану відносяться на структурні одиниці, а понадпланові витрати залишаються за «офісною» структурою, тобто структурні одиниці за такі витрати відповідальності не несуть. Всі ці положення повинні бути обговорені в Наказі про облікову політику.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 2137;