За перші п'ять днів тимчасової непрацездатності допомога сплачується за рахунок коштів роботодавця, а за наступні дні — за рахунок фонду.
Розмір допомоги залежить не від трудового, а страхового стажу.Так при страховому стажі до 5-ти років — 60 %, від 5-ти до 8-ми років — 80 % і більше 8 років — 100 %. Допомога з тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, непов'язаної з нещасним випадком на виробництві у загальному випадку оплачується за перші 5 днів за рахунок підприємства, а за наступні дні за рахунок фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Порядок оплати за дні тимчасової непрацездатності встановлено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 №2240-111.
Законом визначено також категорії працівників, яким допомога з тимчасової непрацездатності нараховується у розмірі 100% незалежно від їх страхового стажу, а саме: ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1—4 категорій; одному з батьків або особі, що їх замінює і доглядає за хворою дитиною віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи. Останнім працівникам допомога нараховується залежно від стажу роботи у встановлених відсотках.
1 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затв. постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.
2 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.
Підставою для виплати допомоги з тимчасової непрацездатності є протокол комісії із соціального страхування, яка утворюється на кожному підприємстві з чисельністю працівників понад 15 із представників застрахованих осіб та роботодавця у рівній кількості. Якщо на підприємстві менше 15 працюючих, то на загальних зборах обирається уповноважений із соціального страхування. (Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням, затверджене постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 9.07.2001 № 21).
Комісії підвідомчі наступні основні питання:
— призначення одноразової допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності і пологах;
— призначення одноразової допомоги на народження дитини, поховання;
— контроль за правильністю нарахування та своєчасною виплатою матеріального забезпечення або прийняття рішення про відмову у його призначенні;
— призупинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково);
— здійснення контролю за правильністю обґрунтованістю видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;
— забезпечення оздоровчих заходів: виділення путівок на санаторно-курортне лікування та до санаторіїв-профілакторіїв застрахованим особам, членам їх сімей та студентам, до дитячих оздоровчих закладів, а також питання утримання санаторіїв-профілакторіїв, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми.
Допомога у зв'язку з втратою працездатності внаслідок виробничої травми або професійного захворюваннясплачується відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Порядок визначення допомоги у зв'язку з втратою працездатності внаслідок виробничої травми або професійного захворювання визначений Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу) для
Орієнтовний зразок протоколу комісії наведений у листі Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 17.10.2002 № 01-16-1529.
розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 №1266. Слід зазначити, що відповідно до П(с)БО 26 виплати за невідпра-цьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Визнаються також зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді премії та інші заохочувальні виплати, якщо робота, виконана працівниками у цьому періоді, дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому. Інші довгострокові виплати працівникам визнаються зобов'язанням через створення на дату балансу забезпечення в сумі теперішньої вартості цього зобов'язання на дату балансу за вирахуванням справедливої вартості на дату балансу активів програми, якими буде погашатися це зобов'язання.
Законом України "Про відпустки" від 15.11.1996 № 504/96-ВР визначені наступні види відпусток:
— основна і додаткова відпустка;
— додаткова відпустка у зв'язку з навчанням;
— творча відпустка;
— соціальна відпустка;
— відпустка без збереження заробітної плати.
Оплата щорічної основної і додаткової відпустки, додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, творчої відпустки входить у фонд заробітної плати.Законом України "Про відпустки" встановлена мінімальна основна відпустка за відпрацьований рік тривалістю не менше 24-х календарних днів (ст. 6), а працівникам молодше 18 років — 31 календарний день, інвалідам І і П груп — 30, III групи — 26 календарних днів. Окремі категорії працівників мають основну відпустку іншої тривалості (до 56 календарних днів). Крім основної відпустки ряд працівників мають право на додаткову відпустку, але загальна тривалість основної та додаткової відпустки не може перевищувати 59 календарних днів.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 886;