Контроль рухової підготовки дітей шкільного віку

 

До шкільного віку належать діти, підлітки, юнаки і дівчата від 6-7 до 18-19 років. Відповідно до існуючої в нашій країні системи загальної освіти цей віковий період підрозділяється на 3 етапи: молодший, середній і старший.

У шкільному віці дитини виділяють декілька складових частин рухової активності (Т. Ю. Круцевич, 2005):

- активність у процесі фізичного виховання;

- фізичну активність, що здійснюється під час навчання, трудової діяльності;

- спонтанну фізичну активність у вільний час. І

З метою вимірювання рухової активності школярів застосовують:

- анкетування;

- методику розрахунку добових енерговитрат;

- методику реєстрації ЧСС;

- хронометраж.

В основі методу анкетування є опитування про види діяльності, що відбувались в минулому. Анкета опитування заповнюється дослідником або самім суб’єктом. Кількість питань може варіюватися від 10 до 30.

Метод хронометражу – передбачає реєстрацію часу рухової діяльності дитини на протязі доби. Проводиться батьками або дослідниками, або самостійно школярами в старшому віці.

Предметом перевірки та оцінювання успішності з фізичного виховання є знання, уміння і навички школярів, які вони одержали на класно-урочних заняттях. При цьому виявляється повнота і глибина знань теоретичних відомостей, ступінь освоєння рухових дій в обсязі вимог, які вивчаються, рівень розвитку фізичних якостей, результати виконання навчальних нормативів і домашніх завдань.

Теоретичні знання перевіряються в ході уроку стосовно змісту практичного матеріалу, що вивчається. Учитель аналізує та оцінює рівень знань в обсязі вимог програми для цього класу, знання термінології, правил ігор, змагань і страховки, уміння описувати техніку розучуваної фізичної вправи і пояснювати значення її ланок і деталей, визначати і виправляти помилки товариша, давати звіт про свої рухи і т. ін.

Оцінка рухових умінь і навичок школяра є об’єктивною, якщо вчитель дотримується таких правил:

- перевіряються та оцінюються результати навчальної роботи школяра на уроках фізичної культури і в процесі домашньої роботи;

- обсяг знань, умінь і навичок, що перевіряються, визначається в повній відповідності зі змістом навчальної програми для даного класу;

- виявлення ступеня засвоєння школярами фізичних вправ здійснюється на основі встановлених оціночних балів, передбачаючи певний характер і кількість помилок при виставленні тієї або іншої оцінки;

- характер помилок визначається на єдиній основі (грубою помилкою вважається та, що призводить до зміни основи техніки рухової дії; до значної помилки відноситься невиконання загальної деталі або характеристики фізичної вправи, до незначної лише неточне виконання деталей або характеристик, які ведуть до зниження ефективності дії, при цьому беруться до уваги тільки вивчені елементи техніки);

- методика перевірки та оцінювання здійснюється з урахуванням особливостей етапу процесу навчання руховій дії; при оцінці створюються сприятливі умови для концентрації уваги учнів із техніки та оцінюють тільки її.

З метою диференційованого підходу до оцінки фізичних якостей, рухових умінь і навиків, теоретично-методичних знань шкільної програми з предмета «Основи здоров’я і фізична культура» було розроблено нову 12-бальну шкалу оцінювання. Нова шкала оцінювання здібностей учнів має три взаємопов’язані складові:

1. оцінка в балах (від 1 до 10 балів) тільки за виконання учнями фізичних нормативів навчальної програми;

2. оцінка в 1 бал додається за оволодіння теоретично-методичними знаннями шкільної програми і застосування освоєних знань з практики;

3. оцінка в 1 бал – за знання і застосування на практиці правил техніки безпеки при виконанні фізичних вправ.

Оцінювання шести вправ комплексного тесту здійснюються за сумою балів. За кращий результат учень одержує 2 бали, за низький – 1 бал. Ще більш низький результат не враховується. Таким чином, максимально учень набирає 12 балів. Після виставлення набраної кількості балів визначається рівень компетентності учня в його фізичній підготовленості.

Основними критеріями виставлення оцінки за виконану рухову дію є комплексне оцінювання знань, техніки виконання і нормативного показника.

Здійснюючи фізичне виховання школярів, необхідно систематично оцінювати і враховувати стан їх здоров’я, рівень фізичного розвитку, результати спортивної діяльності, старанність, поведінку.

Перевірка та оцінювання фізичного розвитку здійснюється на основі орієнтовних вікових нормативів лікарем школи. Показники фізичного розвитку фіксуються в медичних картках учнів. Учитель двічі на рік у всіх класах проводить перевірку фізичної підготовленості учнів. Підсумки тестування аналізуються, здійснюються заходи щодо усунення виявлених недоліків, доводяться до відома учнів, батьків, педагогічного колективу.

Спортивну підготовленість перевіряють у процесі змагань школярів за окремими видами фізичних вправ у позаурочний час. Досягнення фіксуються в протоколах і оцінюються у формах, прийнятих у спортивній практиці (розряди, звання, очки і та ін.).

Досвід показує, що кожному педагогу доцільно вести робочий зошит, в якому записуються дані попередніх і спеціально організованих перевірок успішності, показники здоров’я, фізичного розвитку, фізичної і спортивної підготовленості школярів, їх поведінки, старанності та ін. Систематичний облік усіх цих даних, аналіз їх взаємозв’язку і динаміки дозволить вчителю оперативніше і ефективніше управляти фізичним вихованням школярів.

 








Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1060;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.