Цілі і завдання екологічного аналізу
Впливи на довколишнє середовище досить неоднозначні і не завжди легко піддаються звичайному аналізу з позицій витрат і вигід проекту. Екологічний аналіз посідає особливе місце в проектному аналізі. Це місце зумовлене двома причинами:
1) недостатньою вивченістю взаємовідношення між діяльністю людини й довколишнім середовищем;
2) багато схвалюваних екологічних рішень призводять до незворотних змін у природі.
Завданням екологічного аналізу є:
- визначення обсягу можливої потенційної шкоди навколишньому середовищу при реалізації проекту;
- прийняття потрібних засобів для запобігання чи пом’якшення цієї шкоди.
Глибина необхідної оцінки впливу проекту на довколишнє середовище залежить насамперед від обсягу змін у довколишньому середовищі, очікуваних у зв'язку з проектом. Деякі проекти є безпечними для довколишнього середовища, інші можуть мати негативний вплив на довколишнє середовище тимчасового або минущого характеру. Найскладнішим завданням відповідальної за проект особи є вибір тих екологічних або пов'язаних з природними ресурсами наслідків, які слід уключити до аналізу, а також їх кількісний вираз. Треба розглянути кожну проблему, прийняти рішення, ідентифікувати важливі наслідки й однозначно висловити свої думки.
Основними принципами екологічного аналізу є:
- оцінка очевидних екологічних наслідків проекту;
- урахування взаємозалежних вигід і витрат;
- оцінка екологічних вигід й витрат у варіантах "з проектом" і "без проекту";
- оцінка неявних вигід і витрат.
Вибір конкретного підходу до виміру залежить від вимірюваного впливу (таб.2).
Перший набір - загальнозастосовні норми. Вони досить стандартні й прямолінійні, засновані або на змінах у фізичному виробництві, або на прямих витратах коштів (приміром, превентивних витратах, ефективності витрат). Альтернативні витрати або втрата доходу є поглядом на економічні витрати, пов'язані з екологічними наслідками. Ці підходи є потужними інструментами виміру багатьох економічних наслідків інвестиційних проектів.
Другий набір підходів названо "потенційно застосовним", оскільки ці підходи доречні лише в певних ситуаціях. Вони більш опосередковані й засновані або на "уявних ринках" (приміром, транспортних витратах, цінах власності, вартості землі), або на витратах на переміщення чи заміну існуючих об'єктів. Рамки застосування обох наборів зазначених підходів ми розглянемо пізніше.
Окрім основного завдання ідентифікації екологічних наслідків і визначення грошових величин, залишаються ще три важливі концептуальні проблеми: визначення меж аналізу, вибір правильного діапазону часу й вибір методу оцінки проекту.
Таблиця 2 - Вимір й оцінка грошових потоків
Загальнозастосовні | Потенційно застосовні | ||
З використанням ринкової ціни безпосередньо закуваних товарів та послуг | З використанням величини безпосередніх витрат | З використанням величин "уявного ринку" | З використанням порядку потенційних витрат |
Зміна продуктивності Втрата доходу Альтернативна вартість | Аналіз ефективності витрат Превентивні витрати | Ціна власності Різна ціна землі Різниця в заробітній платі Величина транспортних витрат | Витрати на заміну Витрати на переміщення (переселення Тіньовий проект) |
Дата добавления: 2015-09-21; просмотров: 679;