Відкритість системи принципів
Попередньо, ми вже розглянули основний принцип побудови наукової теорії — принцип причинності. Пояснювальних принципів, як і базових категорій, реалізованих у психологічних теоріях, досить багато. Але тільки частина їх претендує на статус загальних принципів психології. В якості принципів психології виступають найбільш загальні напрямки побудови психологічних пояснень. Поділ принципів і категорій орієнтують автора на визначені цінності і парадигмальні шляхи побудови психологічного знання. Тим самим з'являється новий аспект порівняння психологічних теорій — з методологічної точки зору і відповідно до тієї або іншої картині світу, що опирається на визначене розуміння організації наукового пізнання і загальну методологію. У такому метааналізі можна усе-таки виділяти лінії розвитку загальної і приватної методології. Наприклад, принцип детермінізму може розглядатися і як загальнонауковий, і приймати конкретні форми на стадіях розвитку власне психологічного знання, Тому, представляючи далі ряд принципів психології ми будемо розрізняти їх як філолофсько-методологічну складову і як складову конкретних психологічних теорій, у свою чергу.
Метапсихологічний рівень обговорення тих або інших психологічних категорій може розглядатися окремо від пояснювальних принципів психології — такої точки зору дотримуються автори «Теоретичної психології», які виділили категоріальну систему і пояснювальні принципи в окремі, розділи. Як основні принципи ними були виділені три: принципи детермінізму, системності і розвитку [Петровский, Ярошевский, 2003]. Але щодо ряду найбільш загальних категорій можна переставити акценти з їхнього понятійного змісту на ті методологічні підходи, у рамках яких і на основі яких будується психологічне пояснення.
Так, наприклад, категорія діяльності може розглядатися й у ряді інших категорій (особистість, спілкування), і як постулат принципу,який може називатися принципом діяльнісної детермінації, діяльнісним принципом, принципом єдності свідомості і діяльності або діяльнісним підходом у психології. У будь-якому іншому варіанті категорія діяльності буде розглядатися як опосередкована ( що дозволяє переборювати постулат безпосередності). У першому підручнику С. Л. Рубинштейна це пролунало так: «Психологічне пізнання— це опосередковане пізнання психічного через розкриття його істотних, об'єктивних зв'язків і опосередкувань», — і далі: «правильність визначення психологічного факту в процесі усвідомлення, що завжди ґрунтується на розкритті його відносин до об'єктивної діяльності, може бути об'єктивно встановлена в діяльності (Рубинштейн, 1935, с. 45-46]. Тут ще категорії опосередкування і діяльності злиті в єдиному розумінні активного буття людини у світі й обґрунтування можливості об'єктивного пізнання психічного.
Але пізніше категорія опосередкування була так детально розроблена в культурно-історичній концепції (опосередкування психологічними знаряддями, знаками), що її частково наукове звучання — у конкретній теорії — переважило споконвічно більш широке методологічне посилання, що стояло за цим словом як категорією. Наприкінці 90-х рр. XX ст., знову встала проблема співвіднесення категорій діяльності й опосередкування повертає цьому поняттю статус категорії, але у вже іншому змістовному наповненні, ніж тільки концепції діяльнісного опосередкування.
Діяльність в обох підходах, що поставили в центр кута цю категорію (підходи Рубинштейна і Леонтьева), розглядалося як активне ставлення людини до дійсності, як молярна одиниця цієї активності. Тому іншим переформулюванням могло б бути твердження діяльносного розуміння психіки як принципу активності в психології. Розробка категорії активності у філософії і психології історично була зв'язана з іншими напрямками, що апелювали до іманентної активності свідомості. І потрібні були спеціальні зусилля вітчизняних психологів (сюди необхідно віднести концепцію Н. Бернштейна поряд з культурно-діяльнісним підходом) за твердженням матеріалістичного розуміння принципу активності.
Щодо інших принципів, наприклад системності, буде сказано в основному в загальнонауковому плані, оскільки різноманіття використання поняття «система» й психології таке, що в зокрема науковому значенні завжди необхідно згадувати конкретні психологічні школи, що зовсім по-різному подають реалізацію цього принципу в науковому дослідженні. У книзі «Методологічні і теоретичні проблеми ПСИХОЛОГІЇ» Б. Ф. Ломов розглянув деякі принципи системного підходу в психології. О.К.Тихомиров показав, що не слід протиставляти принципи діяльнісного і системного підходів.
Відзначимо також, що ряд категорій виступали на різних етапах вітчизняної психології як принципоутворюючих. У першу чергу це категорія особистості. Так, різними авторами формулювався «особистісний підхід як принцип психології». В даний час принцип особистісного опосередкування нерозривно зв'язаний як з діяльнісним підходом, що підтверджується і в назві книги А. Н. Леонтьева «Діяльність. Свідомість. Особистість», так і з принципом активності, що розвивається в психології пізнання і психології особистості з різних теоретичних позицій (А. Г. Асмолов, Б. С. Братусь, Д. А. Леонтьев, В. А. Петровский, С. Д. Смирнов і ін.). К. Тихомиров ввів у вже згадуваній роботі принцип розширення методологічних основ психології. Плюралізм мислення - одне з основ трактування принципів як відкритої системи, оскільки з подоланням постулату одинокості методологічного підходу (марксистської теорії пізнання) вітчизняній психології необхідно буде вводити нові принципи для розвитку світової теорії.
Отже, методологічними принципами психології є загально-філософські твердження, що, конкретизуючись, визначають предмет, стратегію і методи психологічних досліджень, а також вихідну позицію для інтерпретації одержаних результатів. Водночас свої методологічні засади має кожен напрям у психології. Від них залежать способи вирішення психологічних проблем.
Принципи, на яких ґрунтується методологія сучасної вітчизняної психології, поступово викристалізувалися в дослідженнях Л. Виготського, Б. Ананьева, С. Рубінштейна, Г. Костюка, О. Леонтьева та ін. До основних із них — детермінізму, єдності психіки і діяльності, розвитку психіки в діяльності — український психолог О. Ткаченко (нар. 1941) додав ще два — відображення і системності.
Принцип детермінізму,будучи найважливішим у матеріалістичній психології, стверджує, що психіка залежить від способу життя. Він розкриває основні причини виникнення психіки у філогенезі (історичному розвитку всього органічного світу) і онтогенезі (індивідуальному розвитку організму від народження до смерті), закономірну зумовленість психічних явищ, психічної діяльності та психічних властивостей людини.
Принцип єдності психіки і діяльностідає змогу розкривати механізми появи і функціонування психіки. Виникнувши в діяльності, психіка утворює її внутрішній, ідеальний план. У свідомості формуються динамічні моделі дійсності, за допомогою яких людина орієнтується в навколишньому середовищі. Цей принцип заклав засади об'єктивного дослідження психіки. Міміка, жести, виразні рухи, мовні висловлювання об'єктивно виражають психічні стани людини, їх аналіз і вивчення допомагають розкрити внутрішні секрети психіки індивіда.
Принцип розвиткупсихіки в діяльності дає змогу розглядати психіку як динамічне утворення, що постійно змінюється на різних етапах становлення особистості. Відповідно до цього принципу психіку можна правильно зрозуміти і пояснити, якщо оцінювати її як продукт розвитку і результат діяльності.
Принцип відображенняозначає, що всі психічні функції генетичне спрямовані на відображення дійсності. Випереджуючи фізичний контакт людини з об'єктом, психічне відображення сигналізує про значущі для неї об'єкти — воно має сигнальний характер. Образ світу, що є продуктом відображення, орієнтує людину в середовищі, створює основу для її активності, виконуючи регулятивну функцію. Без неї психічне відображення втратило б своє значення.
Принцип системностівимагає розглядати психіку як складну систему взаємопов'язаних психічних явищ. На цій підставі О. Ткаченко вважає його узагальнюючим. Згідно з принципом системності у процесі наукового пізнання всі принципи психології треба використовувати у взаємозв'язку.
Методологічні принципи психології створюють надійну основу для вивчення психіки за умови використання науково обґрунтованих і перевірених методів пізнання
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 1505;