Формування кордонів і устрою Польщі в 1918 -1921 pp.
Перші декрети.16 листопада 1918 р. Ю. Пілсудський скерував до всіх держав і урядів відозву про утворення незалежної Польської держави, що "охоплює усі землі об'єднаної Польщі". 18 листопада він призначив прем'єром соціаліста Є. Морачевського і затвердив уряд, до якого увійшли соціалісти, людовці та безпартійні. Ендеки відмовилися взяти участь у "лівому" уряді. 22 листопада уряд видав декрет про вищі органи влади. Він проголошував Польську Республіку, в якій до скликання Законодавчого сейму уся повнота влади належала Тимчасовому Начальнику Держави, який давав розпорядження уряду. Ним був сам Ю. Пілсудський. 21 листопада уряд оголосив Маніфест до народу, в якому підкреслювався народний характер влади і проголошувалося проведення соціальних реформ, які повинен був затвердити Законодавчий сейм.
Уряд видав низку декретів, які повинні були довести його зв'язки з народом. Було запроваджено 8-годинний робочий день, демократичні свободи слова, друку, зборів, заборонено працю в неділю і свята, визнано право страйку, створено соціальні інспекції та соціальне страхування на час хвороби. 28 листопада вийшов декрет про порядок виборів до Законодавчого сейму, які були призначені на 26 січня 1919 р. Вибори проголошувалися загальними, безпосередніми, таємними, рівними і пропорційними. Право голосу отримали всі громадяни Польщі, які досягли 21 року. Оголошуючи "соціалістичну програму", уряд відмовився від революційних методів. Однак його діяльність викликала невдоволення правих сил, передусімм ендеків. Вони організували 17 листопада у Варшаві багатотисячну демонстрацію проти "лівого" уряду, здійснювали напади на урядові приміщення. КНП блокував визнання уряду Є. Морачевського західними країнами. Ситуація була складною. Під контролем Варшави спочатку перебу-
Польська Республіка в 1918-1939 pp.
вали тільки терени Королівства Польського. Наприкінці грудня 1918 р. йому підпорядкувалася ПКЛ, в той час як у Східній Галичині тривала польсько-українська війна. З лівого флангу атакувала уряд новостворена Комуністична робітнича партія Польщі (КРПП, виникла в грудні 1918 р. після об'єднання СДКПіЛ та ППС-лівиці). У ніч з 4 на 5 січня 1919 р. група офіцерів, близьких до ендеків (М. Янушайтіс, Є. Сапєга та ін.), зробила спробу вчинити державний переворот, заарештувавши прем'єра Є. Морачев-ського та членів його уряду. Однак далі цього не пішло, змовники були затримані і незабаром звільнені. Але Ю. Пілсудський скористався цим приводом і 16 січня 1919 р. призначив нового прем'єра - /. Падеревського, який перед тим прибув до Варшави. КНП було доручено представляти Польщу в Парижі. Це була поступка на користь ендеків, яка могла припинити міжпартійне протистояння.
26 січня 1919 р. відбулися виборидо Законодавчогосейму. Вони пройшли тільки на терені Королівства і Західної Галичини. У них взяли участь до 80 % виборців, які віддали перевагу ендекам, що виступали під назвою Народно-національний союз (Звьонзек людово-народови, ЗЛЫ); вони здобули 36% місць; за ними йшли ПС Л "Визволене" - 15%, ПСЛ'ТІяст" - 12%, ППС - 9 %. До складу Законодавчого сейму згодом були кооптовані посли від Великопольщі, Східної Галичини (28 послів до австрійського парламенту) і Цєшинської Сілезії. Сейм зібрався 10 лютого 1919 р., а через десять днів схвалив т.зв. Малу Конституцію або Закон про вищі органи влади Польщі. Згідно з ним уся повнота влади перейшла до сейму. Начальник Держави обирався сеймом і представляв її в зовнішніх відносинах, виконував рішення сейму і призначав уряд у порозумінні з сеймом. Обов'язки Начальника Держави були покладені на Ю. Пілсуд-ського. Його постанови вважалися недійсними без підпису відповідного міністра. На чолі уряду залишився І. Падеревський. Схвалення Малої Конституції відкрило шлях до міжнародного визнання Польщі.
У липні 1919 р. сейм окреслив засади земельної реформи.Вона передбачала примусовий викуп земель, які перевищували 180 га (400 га в Галичині та Пруссії), і наступну їх парцеляцію для створення нових селянських господарств. Закон про засади земельної реформи викликав сильний опір правих партій і був прийнятий лише з перевагою в один голос. У пресі розгорнулась гостра його критика. Неоднозначну реакцію викликали соціальні декрети уряду Є. Морачевського.
Склад Законодавчогосейму, до якого входили 432 посли, відбивав політичну й соціальну диференціацію суспільства. На його правому крилі провідні позиції посідав ендецький ЗЛН і його чільні представники - С. Гломбінський, Станіслав і Владислав Ґрабські, В. Корфанти. Правіше від них були представники Національно-християнської народної партії (НХСЛ), яка об'єднувала переважно великих землевласників і наголошувала на потребі піднесення ролі церкви, непорушності земельної власності. До центру належали посли ПСЛ "Пяст" і ряду консервативно-ліберальних партій та організацій. Лівиця була представлена депутатами ППС, ПСЛ "Визвлєнє", ПСЛ-лівиці. Комуністів у сеймі не було, а діяльність КРПП була поставлена поза законом. У
Рис.56. Привітання прем'єра і композитора І. Падеревського у Варшаві на початку січня 1919 р.
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 921;