Відродження і шляхетська демократія. Польський протестантський рух мав значне відлуння в Литві та в руських землях Корони і Великого князівства Литовського
Польський протестантський рух мав значне відлуння в Литві та в руських землях Корони і Великого князівства Литовського. Щодо українських земель, то в Руському і Белзькому воєводствах уже в середині XVI ст. було чимало прихильників кальвінізму. Невдовзі тут почало поширюватися аріанство, безпосередньо пов'язане з діяльністю визначного теолога-проповідника, вихідця з Мантуї (Італія) Франко Станкарі (1501-1574). Один з перших синодів аріан відбувся в містечку Ланьцут Перемишльської землі. Осередком протестантизму було й Волинське воєводство. З кінця XVI - початку XVII ст. тут виникали кальвіністські й аріанські громади. У місті Острог активно працювали діячі тутешнього вченого гуртка чеський брат Марцін Бронєвський та аріани Мотовило і Каспар Лушковський. В Острозі, і містечку Старий Костянтинів виникли аріанські громади. З 1608 р. бере початок міцний аріанський осередок в містечку Ляхівці. На почату XVII ст. в Київському воєводстві з'являється кальвіністський осередок у містечку Горностайполе; близько 1610 р. засновано аріанську общину в містечку Черняхов, ініційовану Стефаном Немиричем, батьком майбутнього покровителя й лідера аріан на Київщині, козацького діяча й одного з авторів Гадяцької угоди 1658 р. Юрія Немирича.
Значення реформації в Польщі і Речі Посполитій загалом виходить за державні кордони. Вона помітно вписалася в загальноєвропейську реформацію, внесла до неї свій досвід і своєрідність. У першу чергу це стосується її аріансько-социніанської течії. Для кількасоттисячної нині в світі громади антитринітаріїв основні осередки польських братів - Ракув і Піньчув - залишаються свого роду святинями, місцями поклоніння. Особливу роль в аріанському русі відіграв Ракув ("Сарматські Афіни"), значною мірою завдяки тому, що тут у 1603-1638 pp. діяла славна на всю Європу социніанська школа, звана академією за внесок у справу розвитку освіти.
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 617;