Давньопольська держава
Першим достовірно відомим правителем цієї держави був князь Майко І, згаданий найраніше під 960 р. його сучасником німецьким хроністом Відукіндом із Кореє. На той час Мешко І володів Великопольщею, Мазовією, Куявією, Любуською землею, Східним Помор'ям -територією загальною площею близько 120 тис. кв. км. Щоб набрати Польській державі такого простору, потрібний був тривалий період, тож упевнено можна стверджувати, що вона існувала задовго до 960 р.
Найстарша польська хроніка, автором якої є невідома особа, котру умовно йменують Ґалло.м Анонімом (її написано на початку XII ст.), містить дуже стислий, легендарний переказ про попередників Мєшка на князівському гнєзненському престолі. Ними були його батько Сємомисл, дід Лєшек (Lestek), прадід Сємовіт. Сємовіт, син колісника Пяста, начебто став князем після того, як скинув з ґнєзненського престолу князя Попеля. На думку багатьох дослідників, перелік хроністом попередників Мєшка можна вважати правдивим, як, можливо, правдивою є також його розповідь про заволодіння престолу Сємовітом: народна пам'ять, з якої черпав зазначені відомості Ґалл Анонім, здатна (за відсутності писемності або незначної її поширеності, а саме так було на час написання його хроніки) зберігати великий обсяг інформації відтоді, коли охоплені нею події відбулися, протягом кількох століть, хоч і в деформованому вигляді.
Якщо припустити, що кожна з трьох поданих осіб правила 25 років і що Мєшко І посів престол незадовго до 960 р. (він правив до 992 р.), то ймовірно, Сємовіт став князем у середині другої половини IX ст. Правління Попеля теж могло тривати чверть століття, отже, воно розпочалося у середині ІХст. Але, напевно, і до нього в Ґнєзно правили князі. На основі цього припущення не буде помилкою стверджувати, що Полянська держава утворилася не пізніше першої половини IX ст. її ізольованість в IX — першій половині Хет. від міжнародних конфліктів призвела до того, що в зарубіжних джерелах (про тогочасні полянські джерела не могло бути й мови) відомості про неї появилися щойно в середині Хет. Доречно зазначити, що династію полянських правителів, започатковану Сємовітом (вона в Польщі правила до 1370 р.), йменували Пястівськию, а її представників - Пястами й Пястовичами.
Утворення Полянської держави в IX ст. було закономірним явищем не тільки внаслідок тих суспільних процесів, що відбувалися на польських землях. Воно вписується в контекст виникнення слов'янських держав у тому ж столітті: Руської, Моравської, Сербської, Хорватської і значною мірою Болгарської, оскільки саме тоді завершилося перетворення останньої з тюркської на слов'янську.
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 676;