Змістовий модуль 1 : Інститут захисту цивільних прав та інтересів: теоретичні положення цивільного права

Тема 1. Концептуальні положення суб’єктивного права на захист (22 год.)

У правовій науці є проблеми, актуальність яких не викликає сумнівів. Це не залежить від країни, особливостей її правової системи, а також набутого спадку. Проблематика захисту цивільних прав та інтересів розкривається у системних зв’язках між нормами матеріального і процесуального права. Вітчизняна правова доктрина розглядає право на захист як конституційно-правовий, міжгалузевий та галузевий інститути української правової системи. Право на захист є самостійним, універсальним та конституційним інструментом юридичних та фізичних осіб. Право на захист слугує фундаментом правового статусу особи. Його суть полягає у забезпеченні кожного громадянина України реальною можливістю вимагати від держави здійснення необхідних умов для захисту своїх регулятивних прав. Право на захист не може бути обмежено або відмінено на підставах не передбачених законом. Загальна декларація прав людини 1948 року містить чотири групи прав та свобод людини. Цивільне законодавство України має на меті забезпечувати захист таких прав галузевими засобами та способами. Розвиток доктрини права на захист. С.М. Братусь як правник який започаткував вітчизняне розуміння суб’єктивного права.. Різноманітні точки зору відносно юридичної природи права на захист. Поняття захисту цивільних прав та його співвідношення з такими суміжними цивільно-правовими категоріями, як: «охорона цивільних прав», «цивільно-правова відповідальність», «цивільно-правова санкція». Питання системи принципів захисту цивільних прав, а також їх класифікації.

 

Тема 2. Поняття та ознаки суб’єктивного права. Захист суб’єктивних цивільних прав та інтересів: поняття та особливості (20 год.)

Кожній галузі права закріплені норми про захист відповідних прав та інтересів юридичних та фізичних осіб. Окремим галузям права притаманні свої специфічні риси захисту прав та інтересів. Суб’єктивне цивільне право має для суб’єкта реальне значення коли воно може бути захищене як діями самої уповноваженої особи так і діями державних або інших уповноважених органів. Органи які в Україні захищають цивільні права.

 

Тема 3. Механізм правового захисту суб’єктивних цивільних прав (20 год.)

Механізм правового регулювання представляє собою один з блоків або підсистем правового регулювання: механізм правового регулювання є внутрішнім локальним угрупуванням правової системи, яка охоплює всю сукупність правових засобів. Механізм правового регулювання як правове явище характеризується тим, що є центральним елементом системи права; розкриває правову систему з динамічної точки зору, тобто демонструє «право в дії»; кінцевою метою правового регулювання є правомірна поведінка, яка може бути досягнена за допомогою не тільки юридичних засобів. Найбільш конструктивними є соціальний та психологічний підхід до механізмів правової дії. Розкривається спеціально-юридична складова механізму правового регулювання через відповідні підходи: функціональний підхід, шляхом вивчення організаційно-правових форм дії права (компетентних органів), з точки зору охороню вальної функції права виводиться поняття механізму захисту суб’єктивних прав, як єдину систему правових засобів, за допомогою яких забезпечується поновлення порушених суб’єктивних прав, захист охороню вальних законом інтересів, вирішення правових спорів, а також видалення інших перепон у реалізації суб’єктивних прав.

Структура механізму захисту суб’єктивних прав в межах спеціально-юридичного підходу передбачає наступні елементи: охороню вальні нормативно-правові приписи; охороню вальні правовідносини; акти реалізації охороню вальних прав та обов’язків. Нормативна основа механізму захисту суб’єктивних прав. Функціональна сторона механізму захисту суб’єктивних прав, Об’єкт захисту, Форми захисту.

 

Тема 4. Способи захисту цивільних прав та інтересів (20 год.)

Принципові начала захисту цивільних прав та інтересів визначені ст. 55 Конституції України У відповідності до цієї норми, положення конкретизуються у актах цивільного законодавства. У ЦК України міститься перелік способів захисту цивільних прав, який не є вичерпним. Вибір того чи іншого способу захисту визначається сутністю порушеного права та характером правопорушення. Проблема ефективності засобів захисту цивільних прав та інтересів розглядається через призму не тільки законодавства України, а також враховує Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини, де ст. 13 передбачає, що «кожен, чиї права і свободи, викладені в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.

 








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 697;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.