ВАРИКОЗНЕ РОЗШИРЕННЯ ВЕН НИЖНІХ КІНЦІВОК
Варикозне розширення вен — це захворювання поверхневих судин системи великої або малої підшкірної вени, яке супроводжується збільшенням їх довжини і стоншуванням стінок, вузлуватим розширенням, клапанною недостатністю, порушенням венозної гемодинаміки і трофіки тканин.
Жінки страждають на варикозне розширення вен у 4 рази частіше за чоловіків.
Етіологія
Виникнення варикозного розширення вен зумовлене декількома причинами:
• нейроендокринні чинники— ослаблення тонусу венозної стінки внаслідок гормональної перебудови організму (період статевого дозрівання, вагітність); це пояснюється анатомічними і функціональними особливостями жіночого організму — ширший таз з великим перегином вен кінцівок при впаданні їх у тазові вени, тонша стінка вен, слабка опора з боку м'яких тканин;
• спадкові чинники — у батьків було аналогічне захворювання;
• вроджена патологія — слабкість сполучної тканини всього організму;
• часті вагітності — стиснення вен збільшеною маткою, підвищення внутрішньочеревного тиску під час пологів і ендокринна перебудова організму.
Класифікація
Розрізняють такі форми захворювання:
• циліндрова;
• змієподібна;
• змішана;
• мішкоподібна;
• розсипна.
Клінічна картина
У перебігу варикозної хвороби виділяють такі стадії розладів венозного відтоку: компенсовану, субкомпенсовану і декомпенсовану.
У компенсованій стадії хворі звертаються до лікаря лише з косметичною метою. Захворювання протягом довгого часу може перебігати безсимптомно.
У субкомпенсованій стадії хворі скаржаться на непостійний біль у ділянці гомілки, набряки, що з'являються після тривалого стояння і зникають у горизонтальному положенні.
У декомпенсованій стадії виникають всі ознаки венозного застою: біль у ногах, набряки, пастозність тканин в нижній третині гомілки, стомлюваність, поява судом під час сну, трофічні виразки. Появі трофічних розладів передує болісне свербіння шкіри. За ходом розширених вен виникає пігментація шкірних покривів через дрібні крововиливи. У зонах пігментації шкіри розвивається індурація — склероз і ущільнення підшкірної жирової клітковини. Розвивається виражений ціаноз або окремі плями синюшно-червоного кольору. Шкіра на внутрішній нижній третині гомілки стає сухою, шорсткою і нерухомою. Надалі розвивається суха або мокнуча екзема й утворюються трофічні виразки. Декомпенсація спостерігається в тих випадках, коли уражуються клапани у венах гомілки і стоп.
Лікування
І. Консервативне.
Його метою є перешкоджання прогресу захворювання. Лікування складається з таких заходів:
1. Носіння еластичних бинтів або панчіх.
2. Дотримання режиму праці і відпочинку.
3. Вживання ангіопротекторів і венотонізуючих засобів (детралекс, троксевазин).
4. Склерозивна терапія: у вени вводять спеціальні речовини (етоксисклерол, варикоцид), що викликають тромбоз і склерозивний процес з облітерацією вени.
II. Оперативне.
Виконують флебектомію — видалення варикозно розширених вен. Операції не виконують людям літнього віку, вагітним, хворим з тяжким загальним станом.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 847;