Засади правоохоронної діяльності. рема, за завідомо незаконні затримання, привід або арешт (ст
рема, за завідомо незаконні затримання, привід або арешт (ст. 371 КК), за притягнення завідомо невинуватого до кримінальної відповідальності (ст. 372 КК), за примушування давати показання (ст. 373 КК), за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину (ст. 383 КК), завідомо неправдиве показання (ст. 384 КК). Якщо ж самим фактом розголошення посадовою особою даних попереднього слідства завдано істотної шкоди державним чи громадським інтересам, це є підставою для притягнення посадової особи до кримінальної відповідальності.
Значних зусиль потребує пошук та встановлення осіб, що пропали безвісти.
Важливе завдання виявлення злочину — його повне розкриття, тобто вжиття заходів щодо повного встановлення обставин злочину, викриття осіб, винних у його вчиненні. Розкриття злочину, яке за часом встановлення істини може бути досить тривалим, як поняття має кілька аспектів. По-перше, розкриття попереднє (оперативне чи криміналістичне), що включає з'ясування обставин події злочину, встановлення та викриття особи (осіб), яка його вчинила (вчинили), а також обставин, що характеризують ступінь і характер її вини. По-друге, остаточне (процесуальне) розкриття передбачає з'ясування всіх без винятку обставин, що становлять предмет доказування у кримінальній справі. Остаточним же рішенням з цього приводу є рішення суду, виправдувальний чи обвинувальний вирок у кримінальній справі.
Важливим моментом у виявленні злочину є факт реєстрації заяви, повідомлення чи інформації про вчинення дії, що має ознаки злочину. Процедура реєстрації передбачена спеціальним актом, за яким чергова частина органу внутрішніх справ має зафіксувати всі обставини та видати заявникові або ініціатору спеціальний реєстраційний номер, що відповідатиме номеру кримінальної справи. Водночас в оперативному підрозділі органу, який реєструє заяву, повідомлення чи інформацію, разом із кримінальною справою ведеться оперативно-розшукова справа, в якій зосереджуються конфіденційні матеріали щодо виявлення злочину. Розкриття злочину значною мірою залежить від організації роботи на початковій стадії виявлення злочину — взаємодії оперативних підрозділів із слідчими під час огляду місця події, встановлення кола причетних до події осіб, розробки оперативно-слідчих версій.
Запитання та завдання
для самостійної перевірки знань
*1. Дайте визначення правоохоронної діяльності. У чому, на Ваш погляд, її функції не збігаються з функціями судової діяльності?
2. Які ознаки притаманні правоохоронній діяльності?
3. Які види дій зобов'язані виконувати правоохоронні органи?
*4. Розгляньте наступну ситуацію.
Наряд патрульно-постової служби міліції затримав молодиків М. і Н. за нецензурну лайку та побиття С Під час затримання М. ударив працівника міліції, а Н. почав погрожувати міліціонерам своїм батьком, який обіймає відповідальну посаду. Обох правопорушників було доставлено до чергової частини органу внутрішніх справ. Чи відповідатимуть М. і Н. за вчинення злочину?
*5. Заповніть таблицю:
Функції органів прокуратури | У чому полягає виконання кожної функції |
Підтримання державного обвинувачення в суді | |
Представництво інтересів громадян в суді | |
Нагляд за додержанням законів органами, які проводять дізнання, досудове слідство | |
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах |
6. Кому підпорядковуються органи прокуратури?
7. Які завдання виконують органи внутрішніх справ України?
8. В яких випадках співробітники міліції мають право застосо
вувати зброю?
9. Які завдання виконує Служба безпеки України?
**10. У чому полягає відмінність між компетенцією міліції та Служби безпеки України?
11. Які завдання виконує Державна податкова служба?
12. Які інші органи державної виконавчої влади (так звані дер
жавні інспекції) віднесено законом до правоохоронних?
13. У чому полягають правоохоронні функції державних ін
спекцій?
720
Глава 20
**14. У чому полягає відмінність між компетенцією Служби охорони кордону і Митною службою?
15. На який час може бути затримана (арештована) особа до
пред'явлення їй обвинувачення? w
16. Чи може бути притягнена до кримінальної відповідальності
особа, що розголосила дані попереднього слідства?
17. Які органи уповноважені виявляти та розслідувати злочи
ни? Чи можуть окремі громадяни бути суб'єктом діяльності з ви
явлення або розслідування злочинів?
* 18. Що можна розглядати як протидію правоохоронним органам ? *19. Що, на Вашу думку, повинно сприяти підняттю авторитету правоохоронних органів?
ГЛАВА 21
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 544;