Розрізи
Значна кількість штрихових ліній, що використовується для зображення контурів невидимих поверхонь, може ускладнити читання і розуміння креслення. Тому в таких випадках для розкриття внутрішньої будови предмета використовують розрізи і перерізи.
Розріз– зображення предмета, утвореного умовним розрізом його однією або декількома січними площинами. На кресленні в розрізі показують зображення предмета, яке розміщене у відповідних січних площинах і за ними. Розріз є умовним зображенням, бо при його виконанні тільки умовно проводять січні площини та уявно показують окремі частини предмета, які розміщені між спостерігачем і даними січними площинами. На кресленні внутрішні конфігурації частини предмета в розрізі показують суцільними лініями, як і видимий контур предмета. При цьому те, що знаходиться в січній площині, за винятком порожнин, штрихують тонкою суцільною лінією (див. рис. 2.1.7).
Рисунок 2.1.7
Будь-які розрізи не повинні погіршувати сприйняття креслення та змінювати форму предмета в цілому а, навпаки, повинні допомагати розкрити важкодоступні місця для їх кращого розуміння. Ці розрізи ще носять назву корисних.
Залежно від положення січної площини відносно основних вимірів предмета розрізи поділяються на поздовжні й поперечні, а залежно від кількості січних площин розрізи бувають прості та складні, причому останні поділяються на ступінчасті та ламані. За повнотою виконання і призначення розрізи бувають повні та місцеві.
В залежності від положення січних площин відносно площин проекцій розрізи поділяються на горизонтальні фронтальні профільні та похилі.
2.1.2.1 Характеристики та визначення розрізів:
Простий розріз – утворюється однією січною площиною
1. Горизонтальний розріз – утворюється січною площиною, паралельною до горизонтальної площини проекцій (рис. 2.1.7, розріз А-А).
2. Фронтальний розріз – утворюється січною площиною, паралельною до фронтальної площини проекцій (рис. 2.1.7, розріз В-В).
3. Профільний розріз – утворюється січною площиною, паралельною до профільної площини проекцій (рис. 2.1.7, розріз Б-Б),
4. Похилий розріз – утворюється січною площиною яка нахилена до горизонтальної площини проекцій під гострим кутом (рис 2.1.8, розріз А-А).
Рисунок 2.1.8
5. Повздовжній розріз – утворюється січною площиною, яка проходить вздовж довжини або висоти предмета (див. рис. 2.1.7. розріз Б-Б, В-В та рис. 2.1.9, а розріз Б.Б, В-В). Якщо фігура симетрична дозволяється поєднувати вид і розріз як показано нижче, а позначення розрізів Б-Б, В-В не показувати(див. рис. 2.1.9, б). Якщо на внутрішній поверхні предмета знаходиться контурна лінія, яка співпадає з віссю симетрії, для прикладу – ребро чотирикутної призми, тоді розріз виконують дещо більшим половини зображення підкреслюючи його суцільною тонкою лінією, як це зображено на фронтальній проекції фігури (див. рис. 2.1.9, в). У випадку наявності контурної лінії на зовнішній поверхні розріз виконують дещо меншим половини зображення. А якщо зовнішня і внутрішня контурні лінії співпадають з віссю симетрії тоді суцільна тонка лінія що розділяє вид – розріз робиться хвилястою (див. рис. 2.1.9, в, профільна проекція).
а б в
Рисунок 2.1.9
6. Поперечний розріз – утворюється січною площиною, яка проходить перпендикулярно до довжини або висоти предмета. (див. рис. 2.1.7 розріз А-А і рис. 2.1.9 розріз А-А).
Складний розріз – утворюється двома або декількома січними площинами.
7. Ступінчастим називається складний розріз, утворений паралельними січними площинами.
Рисунок 2.1.10 Рисунок 2.1.11
8. Ламаним називається складний розріз утворений паралельними січними площинами, причому одна із них або декілька похилі до горизонтальної площини проекцій.
9. Повний розріз – зображення, утворене при повному (наскрізному) перетині несиметричного предмета січною площиною (див. рис. 2.1.7; В-В. 2.1.10; А-А і 2.1.11; А-А).
10. Місцевий розріз (вирив) – зображення що розкриває конструктивні особливості предмета лише в окремому, обмеженому місці (див. рис. 2.1.12).
Рисунок 2.1.12
Місцевий розріз виділяють на вигляді тонкою суцільною хвилястою лінією, яка не повинна співпадати з будь-яким зображенням. На рис. 2.1.13 за допомогою місцевих розрізів показані отвір під стопорний гвинт, паз для сегментної шпонки, та центровий отвір.
Рисунок 2.1.13
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1402;