Тектонічна структура рельєфу України.
Більша частина території України розташована на південно-західній окраїні давньої Східноєвропейської (Руської) платформи, в зв'язку з чим саме платформенні структури (щити, антеклізи, синеклізи тощо) визначають загальний план сучасної поверхні України. Основними платформеними структурами докембрійської Руської платформи в межах України виступають Український щит (разом із схилами), схили Воронезького масиву й Дніпровсько-Донецька западина. Інша (значно менша за розмірами) частина території України знаходиться в межах Альпійської геосинкліналі.
Центральне місце серед цих структур посідає Український щит, що являє собою перем'яте у складки і пронизане численними інтрузіями кристалічне "коріння" архейських та протерозойських гірських систем. Поверхня щита перекривається лише тонким шаром четвертинних відкладів, а часто кристалічні утворення виходять безпосередньо на денну поверхню, формуючи своєрідний денудаційний рельєф центральної частини України. Український кристалічний щит – найдревніша структура, що простягається через усю територію України з північного заходу на південний схід майже до Азовського моря, його площа – 180 тис. км2. Він складається з найдревніших порід докембрію: гранітів, гнейсів, кварцитів і мармуру.
Західний схил щита (Волино-Подільська плита) розбитий розломами на велетенські "східці", якими кристалічні породи падають до Карпатської геосинкліналі, занурюючись під осадові комплекси фанерозою у Передкарпатті на глибину 4-5 км, а у межах Галицько-Волинської западини – понад 6-7 км.
Східний схил щита порівняно короткий (ширина його не перевищує 25-100 км) і досить монолітний, хоч кристалічні породи тут занурюються на глибину до 2-3 км.
На півдні кристалічні утворення щита майже одразу переходять у Причорноморську западину, що відділяє докембрійські комплекси Руської платформи від залишків епігерцинської Скіфської плити.
Важливим структурним елементом на території України є Воронезький кристалічний масив, точніше – його південно-західний схил, оскільки докембрійські утворення масиву безпосередньо до поверхні підходять за межами України (виняток становить лише північна окраїна Сумської області). Тут кристалічний фундамент круто падає у південно-західному напрямку, занурюючись на глибину до 3-5 км.
Особливе місце серед тектонічних структур Руської платформи займає витягнута з північного заходу на південний схід Дніпровсько-Донецька западина, яка відділена від схилів Українського щита і Воронезького масиву системами глибинних розломів, являє собою велетенський грабен, у центральних частинах якого кристалічний фундамент занурюється на глибину 8-13 км. За всіма ознаками цей коритоподібний прогин був закладений наприкінці палеозою і являє собою "недорозвинену" геосинкліналь герцинського часу – відгалуження Донецької геосинкліналі.
З герцинським орогенезом пов'язується й утворення складчастого фундаменту південно-західної окраїни Одещини (Добруджа). Докембрійські структури наприкінці палеозою були ускладнені епігерцинськими платформами, що утворили на півдні України так звану Скіфську плиту. Залишки її представлені Причорноморською западиною на південному заході Одещини (Переддобруджинська западина, Добруджинська складчаста зона) та у Криму (Сімферопольське-Євпаторійське підняття, Альминська западина).
В герцинський час була сформована і складчаста зона Донецького кряжу, яка з південного сходу замикає згадану вище Дніпровсько-Донецьку западину.
З герцинським горотворенням часто пов'язується і формування окремих серединних масивів у Карпатській геосинкліналі, що збереглися і в сучасному рельєфі (Рахівський масив та інші).
Наймолодші елементи тектонічної структури України утворилися в альпійський час. Саме з альпійським горотворенням пов'язане формування складчастої зони Карпат та Закарпатської западини. В альпійський час були утворені і наймолодші структури Криму – Кубано-Індольський прогин, мегаантиклінорій Кримських гір та ін.
Українські Карпати мають складну геологічну будову, виділяються три тектонічні зони: Передкарпатський прогин, Карпатська покривно-складчаста споруда і Закарпатський прогин.
Складчасто-брилова система Гірського Криму, що розміщена на крайньому півдні України, складена осадовими породами: глинистими сланцями, мергелями, вапняками, пісковиками, глинами. Загальна потужність відкладів 8-10 км.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1921;