Зовнішньоекономічна політика і платіжний баланс
Діяльність держави, спрямована на регулювання економічних відносин з іншими країнами й на забезпечення ефективного використання зовнішнього фактора в національній економіці, являє собою зовнішньоекономічну політику держави.
Головним завданням зовнішньоекономічної політики є створення сприятливих умов для розширеного відтворення усередині країни.
На зовнішньоекономічну політику практично всіх країн світу впливають такі фактори:
- загострення конкурентної боротьби на світовому ринку;
- дестабілізація валютних курсів;
- зростаюча нерівновага платіжних балансів;
- величезна зовнішня заборгованість країн, що розвиваються;
- економічна й політична нестабільність у країнах Східної Європи і у країнах колишнього СРСР.
Основні види зовнішньоекономічної політики обумовлені дією зазначених факторів. У зовнішньоекономічній політиці відбувається постійна взаємодія двох процесів: протекціонізму й фритредерства (як двох видів зовнішньоекономічної політики).
Протекціонізм - це політика, що спрямована на захист національної економіки рід іноземних товарів шляхом обмеження імпорту.
Інструменти протекціоністської політики поділяють на тарифні й нетарифні. Тарифні передбачають високі мита при імпорті готової продукції й більш низькі при експорті, нетарифні - безпосередньо спрямовані на обмеження експортно-імпортної діяльності з метою захисту від конкурентів певних галузей національної економіки. До нетарифних методів регулювання зовнішньої торгівлі відносять: квотування, ліцензування, державну монополію.
Квотування - це встановлення певних квот (обсягів) на експорт або імпорт окремих товарів.
Ліцензування - одержання підприємством дозволу на здійснення зовнішньоторговельних операцій товарами або послугами.
Державна монополія - це виключне право державних органів на здійснення певних видів зовнішньоекономічної діяльності.
Фритредерство - це політика вільної торгівлі, політика лібералізації, що з'явилася наприкінці XVII століття як реакція на протекціонізм.
Політику вільної торгівлі проводять країни з високоефективною національною економікою, що дозволяє підприємцям витримувати іноземну конкуренцію.
Найважливішим поняттям, що відображає поточне зовнішньоекономічне положення країни, є платіжний баланс. Платіжний баланс - це співвідношення суми платежів за кордон і надходження коштів через кордон за певний період.
Платіжний баланс держави відображає певну рівновагу між всіма доходами, які країна одержує від іноземних держав, і всіх платежів, які вона здійснює іноземним державам.
Перевищення надходжень над виплатами становить активне сальдо платіжного балансу, перевищення виплат над доходами - пасивне сальдо.
Платіжний баланс складається з чотирьох частин:
1. Торговельний баланс відображає експорт й імпорт товарів, це фундамент платіжного балансу. Товарний експорт позначається знаком «+», товарний імпорт знаком «-».
2. Баланс послуг і некомерційних платежів складається:
- з експорту й імпорту послуг (оплата перевезень, сервісу, туризму, патентів та ін.);
- доходів від зарубіжних інвестицій країни (надходжень) і доходів від іноземних інвестицій на території цієї країни (платежів);
- однобічних трансфертів, некомерційних платежів (витрат на утримання дипкорпусу, іноземної гуманітарної допомоги, грошових переказів за кордон, кредиту без повернення та ін.).
Сума першого й другого розділів (частин) платіжного балансу утворює поточний платіжний баланс (баланс поточних операцій).
3. Баланс руху капіталів характеризує приплив і відтік довгострокового й короткострокового капіталу. Довгострокові операції:
- купівля й продаж цінних паперів (портфельні інвестиції);
- прямі інвестиції (купівля машин, оснащення й ін.);
- надання й погашення довгострокових кредитів.
Короткострокові операції - високоліквідні засоби (поточні рахунки іноземців у певній країні, казначейські векселі й ін.).
4. Баланс золотовалютних ресурсів відображає:
- використання офіційних золотовалютних резервів, тобто ресурсів, які перебувають у розпорядженні центрального банку (зменшення «-», збільшення «+»);
- змінення в зобов'язаннях країни перед іноземними банками й міжнародними фінансовими організаціями (зменшення «+», збільшення •«-»).
До золотовалютних резервів належать:
- золото;
- вільно конвертована іноземна валюта;
- міжнародні розрахункові кошти (євро, спеціальні права запозичення - міжнародні платіжні розрахункові кошти, що випускаються МВФ і використовуються для безготівкових .міжнародних розрахунків шляхом запису на спеціальних рахунках). Ці кошти, як правило, не пов'язані з комерційною діяльністю, а використовуються для врівноваженості сальдо платіжного балансу країни.
В кінцевому підсумку в платіжному балансі відображаються зовнішньоекономічні аспекти стану національної економіки і її місце в системі світового господарства.
Дата добавления: 2015-08-20; просмотров: 596;