Порядок приймання товару в аптеках.
Комунальний заклад
«Бериславський медичний коледж»
Херсонської обласної ради
Лекція №22
по темі:
«Розвиток системи постачання на фармацевтичному ринку України. Документообіг за первинним обліком надходження товару до аптеки.»
з дисципліни:
„ Організація та економіка фармації ”
спеціальність:
5.12020101 «Фармація»
Викладач:______Козачук А.М.
М. Берислав
Р.
Тема: « Розвиток системи постачання на фармацевтичному ринку України. Документообіг за первинним обліком надходження товару до аптеки.»
Зміст
1. Загальні засади системи постачання лікарськими засобами в Україні.
Порядок приймання товару в аптеках.
а) товар як складова запасів аптеки
б) умови надходження товару в аптеку
в) порядок та форми розрахунків між постачальником та аптекою
г) документальне оформлення надходження товару
д) порядок реєстрації надходження товару у місячному звіті аптеки
Система забезпечення лікарськими засобами в Україні має три основні етапи:
1. Постачання лікарських засобів вітчизняних виробників.
2. Централізована закупівля імпортних лікарських засобів.
3. Постачання лікарських засобів господарюючими суб'єктами різного відомчого підпорядкування та форм власності.
Відповідно до системи забезпечення кількісна ємність фармацевтичного ринку України складається з:
♦ обсягів виробництва лікарських засобів вітчизняними виробниками;
♦ імпорту лікарських засобів;
♦ складських запасів.
Структура фармацевтичного ринку - система взаємозалежних і взаємодіючих суб'єктів та об'єктів з вироблення, розподілу та споживання лікарських засобів, а також факторів, які чинять на них вплив.
Суб'єкти фармацевтичного ринку - учасники ринку, що чинять активний вплив на його об'єкти й складаються з таких підсистем:
♦ Управління та регулювання - представлена органами нагляду за фармацевтичною діяльністю, контролю якості, ефективності й безпеки лікарських засобів на міжнародному, державному та регіональних рівнях.
♦ Виробництва та розподілу - представлена вітчизняними виробниками фармацевтичної продукції, зарубіжними компаніями, оптовими та роздрібними організаціями.
♦ Фармацевтичної інформації - представлена спеціалізованими інформаційно-аналітичними виданнями, агентствами, консалтинговими компаніями тощо.
♦ Підготовки кадрів - представлена підготовкою фахівців з напряму "Фармація" (провізори, фармацевти), фахівців з виробництва лікарських засобів, менеджерів та маркетологів, орієнтованих на фармацевтичну галузь.
Форма споживання - представлена різними типами покупців фармацевтичної продукції.
Споживачі фармацевтичної продукції - складна підсистема суб'єктів фармацевтичного ринку, що відрізняються за мотивами споживання фармацевтичних й парафармацевтичних товарів, мають різні ціннісні орієнтири в їх придбанні, відрізняються за призначенням і процесом споживання. Розрізняють такі типи споживачів:
1) Інституціональні споживачі - фірми-виробники фармацевтичної продукції: державні та організації недержавної форми власності, що купують товар з метою подальшого використання.
Існує три категорії споживачів, що відносяться до цього типу:
б) виробники лікарських засобів, які в технологічному процесі використовують фармацевтичну продукцію, інших виробників;
в) лікувально-профілактичні заклади;
г) оптові та роздрібні аптечні заклади, фармацевтичні фірми.
2) Кінцеві споживачі - пацієнт, члени його родини, що використовують товари фармацевтичного виробництва для особистого або сімейного споживання.
3) Проміжні споживачі - медичні працівники, що призначають лікарський засіб з метою його використання в умовах стаціонару, клініки, санаторію, профілакторію тощо або виписують рецепт на лікарський засіб, використати його під час амбулаторного лікування.
Об'єкти фармацевтичного ринку:
♦ фармацевтичні товари та послуги;
♦ парафармацевтичні товари;
♦ фармацевтична інформація;
♦ смаки та уподобання споживачів;
♦ платоспроможна потреба;
♦ якість продукції;
♦ технології виробництва;
♦ тощо.
Суб'єкти та об'єкти фармацевтичного ринку активно впливають один на одного і мають кількісні та якісні характеристики. Суб'єкт характеризують такі параметри, як кількість, організаційно-правова форма та форма власності, ступінь концентрації, положення на ринку тощо.
На фармацевтичному ринку України активно працюють вітчизняні виробники: АТ "Фармацевтична фабрика "Дарниця", АТ "Київмедпрепарат", АТ "Фармак", АТ "Борщагівський ФЗ", АТ Фармацевтична фабрика "Здоров'я", АТ "Галич-фарм" та ін. Проте останніми роками інтенсивно зростає обсяг імпортних препаратів, частка яких на вітчизняному фармацевтичному ринку становить понад 70 % загального обсягу ринку.
Згідно з даними Держкомстату, в Україні понад 21 тис. аптек разом зі структурними підрозділами, з яких 31 % - державної та комунальної власності, 27 % - приватної, 42 % - колективної форми власності. Щодо оптових фармацевтичних організацій, то в Україні функціонують державні (ДАК "Ліки України"), комунальні (аптечні склади обласного підпорядкування), колективні (наприклад, Львівське АТ "Данфарм") і приватні (наприклад, Харківська приватна фірма "Мегаполіс") оптові фармацевтичні підприємства, а також фірми з частковою (СП ТзОВ "Гедеон Ріхтер - Укрфарм" у м.Києві) та стовідсотковою (київська "Протек-фарма") іноземними інвестиціями.
Посередницьку мережу фармацевтичного ринку представлено незалежними посередниками (оптові організації) та роздрібною аптечною мережею. Крім того, на фармацевтичному ринку функціонують дистриб'ютори. Сектор оптової торгівлі лікарськими засобами пережив бурхливе зростання та вступив до стадії зрілості, що характеризується вилученням з ринку дрібних оптових торговців, зміцнення позицій національних та регіональних лідерів.
Основну увагу на фармацевтичному ринку спрямовано на роздрібну мережу аптечних закладів. Вона розширюється за рахунок дрібно-роздрібної торгівлі лікарськими засобами та товарами медичного призначення - аптечні кіоски та аптечні пункти. В Україні посилилася тенденція до формування фірмових аптечних мереж, що пов'язано зі стратегією оптовиків на активне просування свого асортименту, збільшення можливостей контролю за цим процесом.
Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 1541;