Коливальні кола при гармонічному впливі.
Р о з д і л 5
Забезпечення селективності радіоприймальних пристроїв - одна з найважливіших задач радіоелектроніки. Щоб зрозуміти суть цієї проблеми розглянемо наступний приклад (див. рис.5.1). На вхід деякого радіоелектронного, пристрою поданого на рис. у вигляді чотириполюсника, з АЧХ показаною на рис. одночасно впливають декілька джерел гармонічних коливань різної частоти. Зрозуміло, що і на виході будуть присутні усі частоти. Щоб виділити коливання конкретного джерела необхідно, щоб АЧХ була такою, як показано на рис. Виявляється, що реалізувати пристрій з прямокутною передаточною характеристикою фізично неможливо. Проте в деякій мірі можна наблизитися до характеристики такого типу з допомогою коливальних контурів.
За звичай коливальні контури - це двополюсні кола, що складаються з індуктивних котушок, конденсаторів та резисторів. Таким колам притаманні специфічні частотні характеристики. На певних частотах реактивний опір послідовної еквівалентної схеми може дорівнювати нулеві ( ) і вхідний імпеданс набуває чисто активного характеру. Отже на вході такого двополюсника відсутній зсув за фазою між напругою та струмом, а в колі має місце фазовий резонанс. В резонансному режимі струми та напруги на окремих ділянках кола можуть істотньо перевищувати значення вхідних величин.
Для знаходження резонансних частот двополюсного кола довільного типу прирівнюють до нуля реактивну складову вхідного імпедансу або реактивну складову вхідної комплексної провідності - , .
Вищезгадані властивості притаманні колам з послідовним та паралельним увімкненням індуктивної котушки та конденсатора - найпростішим коливальним контурам.
Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 671;