Ветсанекспертиза продуктів забою при віспі тварин та класичній чумі свиней
Віспа тварин — гостра контагіозна хвороба, яка характеризується розвитком на шкірі та слизових оболонках специфічного пустульозно-папульозного висипу, який послідовно проходить стадії формування від розеол до струпів і кірочок. Епітеліотропні ДНК-віруси із родини поксвірусів. Один вид поксвірусів викликає захворювання у овець, інші – у свиней і птиці. Лише вірус віспи великої рогатої худоби може бути патогенним для свиней, верблюдів, кролів, морських свинок і для людини. Збудник інфекції чутливий до дезінфікуючих речовин, стійкий у висохших субстратах. Вірулентні властивості збудника на холоді (-12...-15 °С) зберігаються протягом 2 міс; при температурі 53 °С вірус гине за 15 хв Післязабійна діагностика. ураження шкіри ніжних (безволосих) ділянок тіла: крил носа, губ, соромітних губ, вимені, мошонки, внутрішньої поверхні стегон; в овець віспові пошкодження трапляються й на шиї і на черевній стінці, а у поросят — по всьому тілу. виявляють плями, всередині яких можуть бути вузлики (папули) червоного кольору, величиною з конопляне зерно. Поряд з папулами виявляють пухирці, які містять жовтувату прозору серозну рідину. Під час післязабійного огляду спостерігають катаральну бронхопневмонію, виявляють сіруваті вузли з сирним центром. На серозних оболонках містяться крапкові й плямисті крововиливи. Лімфатичні вузли в’ялі й збільшені, соковиті, з поверхні розрізу легко зскрібаються лімфоїдні елементи. Санітарна оцінка. Туші і внутрішні органи великої рогатої худоби, овець, кіз, свиней та коней у разі доброякісної форми хвороби і загоєння пустул після видалення (зачищення) патологічно змінених, набряклих тканин, направляють на промпереробку. Туші, а також продукти забою за умов зливної, геморагічної і гангренозної форми утилізують. Шкури дезінфікують. Молоко отримане від хворих та підорзрілих на захворювання тварин, а також молочні продукти, виготовлені з такого молока, знешкоджують шляхом кип`ятінням протягом 30 хвилин або знищують. Реалізація молока та молочних продуктів із ферм (господарств) будь-якої форми власності та від тварин з особистих селянських господарств забороняється. Ветеринарно-санітарні заходи. Шкури дезінфікують у насиченому розчині кухонної солі, в який додають 5 % кальцинованої соди. На кожний кілограм свіжих шкур беруть 4 кг дезінфікуючого розчину, в якому шкуру витримують при температурі 17—30 °С 24 год. Шерсть, щетину, волос, козячий пух тварин, підозрюваних у захворюванні віспою, дезінфікують у парових дезінфекційних камерах насиченою парою при 109—111 °С протягом ЗО хв. Для дезінфекції приміщення та обладнання застосовують 2 %-й гарячий розчин їдкого натрію або калію, освітлений розчин хлорного вапна, що містить 2 % активного хлору, 2 %-й розчин формальдегіду.
Класична чума свиней — вірусна хвороба, що характеризується гарячкою, ураженням кровоносних судин і кровотворних органів та крупозно-дифтерійним запаленням товстого відділу кишечнику. Збудником є вірус, непатогенний для тварин інших видів і людей. Стійкість вірусу значна. За умов нагрівання до температури 78 °С гине через 1 год. У замороженому м’ясі зберігається від 116 до 225 днів. 180 Кухонна сіль не вбиває вірус, а консервує його. В м’ясі, хворих чумою свиней, при міцному посолі він зберігається більше 80 днів. Копчення свинини помітно не впливає на вірус. У висушеній м’язовій тканині він зберігається до 20 днів.
Післязабійна діагностика. Для септичного (або гострого) перебігу чуми характерні геморагічні явища на шкірі, слизових і серозних оболонках, у паренх.органах, лімф. вузлах, гортані, стравоході, глотці, сечовому міхурі, товстих кишках. Лімфатичні вузли збільшені, щільні, почервонілі зовні. Мармуровість деяких лімфатичних вузлів виявляється вже на ранній стадії хвороби. На шкірі вух, живота, внутрішній поверхні кінцівок помітні плями дрібних крововил. темно-червоного кольору або червоно-фіолетового, які не бліднуть під час натискання. Чума, ускладнена сальмонельозом, переходить у хронічну форму. В травному тракті з'являються дифтерійно-некротичні пошкодження. На слизовій оболонці сліпої та ободової кишок утворюються некрози — струпи у вигляді горбочків круглої форми — “бутони", після відпадання яких з’являються виразки. Санітарна оцінка м'яса. Туші і продукти забою від тварин, хворих і підозрілих у захворюванні, випускати в сирому вигляді забороняється. Свині, щеплені проти чуми, що мають перед забоєм підвищену температуру або в яких після забою виявлені патологічні зміни внутрішніх органів оцінюються так само, як хворі чумою. За наявності дистрофічних або інших (ускладнених) патологічних змін у мускулатурі тушу з внутрішніми органами направляють на утилізацію. За відсутності патологічних змін у туші і внутрішніх органах рішення про їх використання приймають після мікробіологічного дослідження на наявність сальмонел. У випадку виявлення в м’ясі або внутрішніх органах сальмонел внутрішні органи направляють на утилізацію або знищують, а туші — на проварювання або на виготовлення консервів, м’ясних хлібів. Внутрішній жир перетоплюють. За відсутності сальмонел тушу, сало і внутрішні органи переробляють на варені, варено-копчені ковбасні вироби, консерви, м’ясні хліби або проварюють. Шкури дезінфікують. Ветеринарно-санітарні заходи. свиней, хворих і підозрюваних у захворюванні чумою, терміново забивають. За рішенням відповідних ветеринарних органів, їх доставляють на найближчий м’ясокомбінат автотранспортом з герметичними кузовами. В дорозі забороняється зупинятися в населених пунктах і забивати свиней. Шкури з туш не знімають, а обпалюють або обшпарюють їх. Шкури з туш свиней, умовно благополучних щодо чуми, які вивозяться для забою із неблагополучних щодо цієї хвороби господарств, дезінфікують у 5 %-му розчині кальцинованої соди, приготовленому на насиченому розчині кухонної солі (температура 17—20 °С) протягом 24 год. (з періодичним перемішуванням). Дезінфекція місць утримання і забою хворих свиней - 2 %-й розчин їдкого Na або K (70—80 °С), освітлений розчин хлорного вапна з вмістом 2 % активного хлору, 2 %-й розчин формальдегіду (витрата 1 л/м2).
Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 1132;