Основні оператори ринку банківських продуктів та послуг
Протягом 90-х років велика частина банківського сектору країн Центральної Європи опинилася під контролем іноземних інвесторів. Фактично великі банки Угорщини сьогодні можна поділити на дві основні групи: державні банки, які ще чекають приватизацію, і приватизовані банки, що входять до складу іноземних фінансових груп. Найбільший угорський банк OTP є одним з винятків, оскільки цей банк, контрольований національним капіталом, вважається одним з найбільш прибуткових і ефективних у всьому регіоні. Необхідно зазначити, що у OTP, який був ощадним банком Угорщини та займав до початку ринкових перетворень майже монопольні позиції на роздрібному ринку, були виключно сприятливі стартові умови. Проте більшість своїх досягнень він домігся самостійно, конкуруючи з іншими комерційними банками в однакових умовах функціонування.
Впродовж минулого десятиліття банківська система Угорщини зазнала впливу з боку іноземних фінансових груп більшою мірою, ніж будь-яка інша країна. Іноземні банки з'являлися на ринку в різних формах: починаючи з утворення нових банківських установ - дочірніх компаній західних банків і завершуючи участю в приватизаційних процесах.
Сьогодні понад 60 % усіх банківських активів Угорщини знаходяться в іноземній власності. Іноземці володіють більше 40 % усіх депозитів і близько 40 % обсягів кредитування сектору обслуговування домашніх господарств. Загальну тенденцію порушує тільки банк OTP, що залишається однією з небагатьох установ, що перебувають під угорським контролем, і єдиним великим банком, який не має іноземного власника.
Національний ощадний банк був заснований у 1949 році як загальнонаціональна державна банківська установа, що надає послуги з обслуговування депозитів і кредитування. Протягом багатьох років функціонування напрями його діяльності і сфера впливу поступово розширювалися. Так, банк був уповноважений брати участь в операціях з нерухомим майном, пізніше отримав дозвіл на обслуговування операцій в іноземній валюті, а потім почав надавати фінансові послуги муніципалітетам. З 1989 року він функціонує як універсальний комерційний банк. На додаток до раніше здійснюваних видів операцій, такими як обслуговування роздрібного сектору і місцевих органів влади, банк був уповноважений займатися корпоративним кредитуванням, а також надавати банківські послуги з кореспондентських рахунків і експортно-імпортних операцій. У1990 році Національний ощадний банк був трансформований в акціонерне товариство відритого типу, а його назва була змінена на "Національний ощадний комерційний банк" (або, по-угорськи, OTP Bank). Усі його небанківські види діяльності були відокремлені від основного банківського бізнесу. Так, державна лотерея була реорганізована в окрему державну компанію, а підрозділ з роботи щодо нерухомості - OTP Real Estate - було трансформовано в дочірню компанію банку.
OTP Bank фактично зберігав монопольні позиції в сфері акумулювання депозитів і кредитування населення. Так, у 1990 році він обслуговував близько 98 % від загального обсягу кредитів населенню і приблизно 93 % від усіх первинних депозитів. Для того, щоб створити конкурентне середовище в угорському роздрібному банківському секторі, було необхідно зруйнувати його монополію.
Конкуренцію монополістові з акумулювання депозитів було "організовано" приватним банком Postabank. У 1993 році він сконцентрував майже 7 % депозитів угорської банківської системи і утримував на такому рівні даний показник до кінця 1996 року. Пізніше чотири інших великих банки - МНВ, К&Н, МКВ і ВВ-почали активну боротьбу за завоювання частки депозитного ринку, особливо після їх приватизації з подальшим переходом в іноземну власність. У результаті практично монопольна позиція OTP Bank у сфері залучення депозитів, яку він мав на початку 90-х років, була зменшена до 50 % станом на кінець 2006 року. Аналогічний спад відбувся і у сфері кредитування.
З середини 90-х років основними конкурентами угорського банку-гіганта стали іноземні банківські установи. Це підштовхнуло управління OTP Bank до радикального перетворення своєї діяльності. Першим етапом стала приватизація в 1995 році. Тоді OTP Bank домінував у роздрібному банківському секторі Угорщини, обслуговуючи 82 % роздрібного кредитного ринку, 67 % депозитів домашніх господарств. Він мав мережу з 382 відділень.
Приватизація OTP Bank була змодельована так, щоб зберегти національний контроль. Спочатку на продаж було виставлено 34 % акцій банку. У результаті цієї операції 20 % його акцій були придбані іноземними портфельними інвесторами, а 14 %, що залишилися, - місцевими інвесторами і працівниками OTP Bank. При цьому жоден іноземний інвестор не міг придба-вати більше 5 % акцій. Надалі держава поступово розпродувала свій пакет, дотримуючись аналогічних принципів, і в структурі акціонерного капіталу OTP 35 % акцій належать іноземним інвесторам, 64,98 % - місцевим і 0,2 % залишилися у власності держави.
У цілому приватизація OTP істотно відрізнялася від аналогічних операцій відносно інших великих угорських банків. Управлінський склад банку не зазнав змін, капітал був розподілений, в основному, серед національних акціонерів, а серед іноземних інверторів не було жодного стратегічного. Збереження банку під національним контролем дозволило йому краще, ніж його конкурентам виявити місцеві ринкові потреби і використовувати свій досвід і напрацьовані контакти для утримання домінуючої позиції на ринку.
У постприватизаційний період частка ринку депозитів домашніх господарств скорочувалася меншими темпами, ніж роздрібного кредитного ринку. Також банк зберіг свою домінуючу позицію у сфері обслуговування муніципалітетів. Слід зазначити, що з урахуванням жорсткої конкуренції з боку інших великих банків, що спираються на досвід і ресурси їхніх іноземних власників, OTP діяв ефективно.
Виникнення висококонкурентного середовища на роздрібному ринку підштовхнуло OTP Bank до розробки нових продуктів і вдосконалення методів обслуговування населення. Так, наприклад, банк одним з перших в Угорщині почав емітувати платіжні картки. Більше половини угорського населення застосовує картки банку OTP, здійснюючи, в середньому, по 2 операції на місяць, найчастіше для зняття наявних засобів з поточних рахунків. Інвестуючи, в основному, в інформаційні технології та використовуючи численну мережу відділень, OTP Bank став лідером на ринку платіжних карток - йому належать 40 % усіх банкоматів і понад 70 % від обсягу операцій, що здійснюються з використанням карток.
Збереженню лідируючої позиції на ринку також сприяла стратегія розвитку OTP, яка була направлена на збільшення прибутковості та продуктивності за рахунок інвестування засобів на розвиток інформаційних технологій. У1995 році банк впровадив систему інтегрованого управління рахунками для того щоб об'єднати у ній всі відділення. З березня 1996 року дана система розповсюджується на всі поточні рахунки і послуги з банківських карток в кожному підрозділі банку. З травня 1997 року власники банківських карток OTP Bank отримали можливість переказувати грошові кошти з рахунків з використанням телефону. На початку жовтня 2002року компанії мобільного зв'язку Westel і OTP Bank запропонували клієнтам нову послугу, що дозволяє здійснювати фінансові трансакції, використовуючи мобільні телефони. Дана послуга називається Westel Mobilbank і може бути використана за допомогою відправки коротких текстових повідомлень (SMS). На додаток до перевірки поточного балансу рахунку і курсу обміну валют вона також дає клієнтам можливість здійснювати банківські перекази, змінювати ліміт купівлі їх банківських карток, фіксувати депозити, перевіряти рух засобів на рахунках і поповнювати авансовим платежем послугу мобільного зв'язку Domino як у межах Угорщини, так і з-за кордону.
Юридично банківські перекази, ініційовані з мобільного телефону, розглядаються як підтверджені електронним підписом. Для користування даною послугою клієнтам необхідний спеціальний ідентифікаційний модуль підписувача (SIM-карта) компанії Westel. Вона доступна клієнтам Westel, які мають контракти або користуються послугами компанії, що сплачені, і які підписали угоду Mobile TELEBANK з OTP Bank. Щомісячно OTP стягує 100 форинтів (менше 0,4 амер. дол.) за користування даною послугою. Крім того, клієнти оплачують кожну проведену через дану систему операцію і вартість передачі повідомлення.
На довершення до діяльності на місцевому ринку, OTP розробляє стратегію експансії в регіоні. Так, у 2001 році банк успішно придбав контрольний пакет словацького Investicna a Rozvojova Banka (перейменований пізніше в OTP Bank Slovensko) і підтвердив свою зацікавленість у купівлі контрольного пакета третьої за величиною фінансової групи Болгарії - Banka DSK. У спробі ще більш амбітної експансії банк OTP направив лист про наміри щодо спільного з банком Bank Austria придбання 51,88 % акцій найбільшого румунського банку - Вапса Comerciala Romana (BCR). Проте румунський уряд у відповідь припинив тендер і сповістив про початок нового процесу приватизації, що багатьма аналітиками розглядався як політичне рішення, враховуючи багаторічні ненайсприятливіші відносини між Угорщиною і Румунією.
На кінець 2006 року в угорському банківському секторі налічувалося 30 банків. Конкуренція в секторі жорстка, проте схоже, що у OTP Bank немає приводу для занепокоєння в майбутньому, він залишається однойменним лідером на місцевому ринку, колишній Державний ощадний банк обслуговує абсолютну більшість банківських рахунків в Угорщині. Крім того, широка мережа відділень банку пропонує все більше спеціалізованих видів послуг, таких як фінансування купівлі автомобілів, іпотечне кредитування, страхування, управління активами тощо. Банк активізує свою діяльність через Інтернет, розширює мережу банкоматів (тепер вона налічує близько половини всіх банкоматів Угорщини) і освоює нові фінансові інструменти. За оцінками керівництва OTP, його частка на національному роздрібному ринку на сьогодні становить понад 60 %. У корпоративній банківській діяльності банк, на жаль, не показує таких самих результатів, як в роздрібному бізнесі, проте і тут залишається достатньо значущим учасником, обслуговуючи більше 20 % сектору.
Багато аналітиків вважають, що майбутнє багатьох учасників банківського сектору Угорщини певним чином залежатиме від результатів консолідації, і лише декілька банків можуть бути впевнені в збереженні своїх позицій в майбутньому. Одним з них є OTP Bank, який, незважаючи на численні зміни за останні роки в Угорщині, продовжує домінувати.
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 665;