Теорія старіння
Старіння (біологічне) процес вікових змін організму, що знижує адаптаційні можливості. В ході старіння відбуваються структурні і функціональні перебудови в організмі і тканинах, міняється зовнішній вигляд, поведінка, психологічні особливості (у людини) та ін. В основі старіння лежить зміна в генетичному апараті організму.
Старіння населення. Збільшення в населенні, будинку осіб старше за працездатний вік. Якщо вони менше 8%, населення вважається молодим, більше 12% - старим. Спостерігають «старіння знизу» (із-за зниження рівня народжуваності) і «старіння згори» (із-за скорочення смертності в старечих віках). Старінню населення може сприяти також міграція населення або масова загибель молоді на війні. Уперше (до 1870г.) поріг демографічної старості переступила Франція, біля 1901г. - Швеція, в 1931г. - Великобританія, а в 1937г. - Німеччина. Найбільш інтенсивний процес старіння в країнах Західної Європи і США.
Теорії старіння. Поки що не існує єдиної теорії старіння, Вважається, що первинна основа старіння і тривалості життя генетична. Згідно генетичної теорії, старіння і старість є останнім етапом, який завершується смертю. Ця теорія передбачає, що кожен індивід має задану тривалість життя, тобто, ніби носить в собі «годинниковий механізм».
Мутаційна теорія вважає старіння наслідком перетворень усередині клітин. Мутації в клітинах відбуваються упродовж усього життя, їх кількість безмежно велика. Підраховано, що за життя в хромосомах відбувається більше 100 мутацій, які мають вплив на життєво важливі внутрішньоклітинні системи. Відповідно до цієї теорії існує три різновиди мутацій, причому результат одного різновиду вважається старінням. Мутаційні зміни, пов'язані з процесом старіння, практично не підлягають корекції: їх можна вважати однією з можливих причин старіння на молекулярному рівні.
Згідно автоімунної теорії старіння автоантитела, тобто антитіла білків власного організму, можуть впливати на процес старіння клітин і навіть бути причиною їх загибелі. Відомо, що існує зв'язок між утворенням антитіл і віком : формування антитіл з часом зменшується. Вірусні інфекції, які були упродовж життя, можуть знижувати імунні функції клітин і зменшувати утворення захисних антитіл і тому зіграють важливу роль в процесі старіння.
Прибічники теорії виснаження вважають, що окремі органи і організм як єдине ціле постійно виснажуються (зношуються).
Теорія відпрацьованих клітин передбачає накопичення в клітинах відпрацьованих речовин, які заважають нормальному функціонуванню організму.
Проте фахівці ще не досягли згоди ні в тому, що визначає поняття «старіння» і «старість», ні в тому, що власне є першопричиною старіння. Відомо лише те, що старіння - це комплекс змін в організмі людини упродовж життя, найбільш помітних в самий раз в похилому віці.
Смерть - припинення життєдіяльності організму. Розрізняють два (2) основні етапи смерті теплокровних тварин і людини :
- клінічну, таку, що настає після припинення сердечної діяльності і дихання (триває до 8 хвилин)
- біологічну або істинну - необхідне припинення фізіологічних процесів в клітинах і тканинах.
Проблеми смерті вивчає танатологія.
Смертність - спад населення внаслідок смерті. Характеризується показником смертності, рівним числу смертей на 1 тис. населення за рік. Смертність у всьому світі в 1985-1990гг. склала 9,9%. Найвищий рівень смертності спостерігається в Ефіопії(оцінна цифра) 23,6%, найнижчий в Кувейті, - 2,8%, в Росії в 1990г. - 11,2%. Поняття смерть не можна ототожнювати з поняттям смертність.
Летальність (смертельність) показник медичної статистики : відношення (у відсотках) число померлих від кількості летальної хвороби(поранення і тому подібне) до числа тих, що перехворіли цією хворобою (поранених) за певний проміжок часу.
Страта, виняткова міра покарання. Страта передбачена законодавством більшості держав, хоча в деяких з них фактично не застосовується (наприклад, Бельгія). У Росії допускається застосування страти тільки за особливо важкі злочини, що зазіхають на життя. Не призначають жінкам, особам до 18 років і чоловікам, що досягли 65 років. У ряді держав, страта скасована (Данія, Норвегія, Україна, Швейцарія, Швеція та ін.)
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 1030;