Життєдіяльність підлітків

Особливі групи утворюють підлітки.

Життєдіяльність підлітків. Проблему забезпечення життєдіяльності слід вирішувати з урахуванням вікової структури людей. Особливі групи утворюють підлітки, а також люди літнього віку.

У підлітків спостерігається сильна тяга до дорослого життя, прагнення бути схожим на дорослих, що особливо виявляється у бажанні опанувати уміння дорослих (керувати автомобілем, ходити на полювання, рибалку, стежити за своїм зовнішнім виглядом, користуватися косметикою, палити).

У зв'язку з інтенсивним біологічним розвитком і прагненням до самостійності у підлітків виникають труднощі у взаєморозумінні з ровесниками. У цьому віці збільшується увага до себе, до своїх фізичних недоліків, загострюється реакція до думки оточення, поглиблюється почуття власної гідності. Фізичні недоліки часто перебільшуються. Особливості фізичного розвитку можуть стати причиною зниження у підлітків самооцінки і самоповаги, призводити до постійної тривоги і страху.

Від 11-12 до 15-17 років — вік підлітковий. У цей період відбуваються величезні зрушення в усіх сферах життєдіяльності підлітка. Збільшення зростання, маси тіла, м'язової сили з радістю сприймаються підлітком як явні ознаки дорослості. В той же час функціонування серця, легенів, кровообіг мозку не забезпечують повноцінної роботи організму. Звідси швидка і раптова зміна станів і настрою підлітків : то він з ентузіазмом і азартом береться за важке фізичне або розумове завдання і може працювати, забуваючи про час і втому, то відразу гасне, відчуває млявість, запаморочення, спад сил.

Період переходу дитини в підлітковий вік дуже складний, стресогенний, як для нього, так і для батьків. Уникнути перерви в спілкуванні і стресових ситуацій, пов'язаних з підлітковим періодом, переважно неможливо. У підлітка відбувається гормональна перебудова організму, яка створює передумови для подальшого змужніння. У цей період у підлітка виникають цілком непередбачені реакції, дуже часто несподівані не лише для батьків, але і для нього самого. У нім борються декілька осіб. Нервовий, запальний і дратівливий підліток може стати нелюдимим, таємним. Один неправильний крок дорослих здатний підштовхнути його до стресу, наслідки якого можуть бути трагічними.

Підліток переважно бунтує проти всякої системи жорстких вимог і регламентацій, Скептичне відношення до норм і авторитетів, це, як відомо, є специфічною характеристикою юнацтва, як стадії становлення особи.

У психології поширена точка зору, у відповідність з якою суть підліткового комплексу, або підліткової кризи, виражається в специфічних реакціях поведінки :

- реакцій емансипації - тип поведінки, засобом якої підліток намагається звільнитися з-під впливу дорослих, передусім батьків і учителів;

- підвищений інтерес до спілкування з ровесниками, орієнтація на вироблення групових норм і цінностей. У дружбі з ровесниками формуються такі необхідні соціальні якості, як колективізм, самопожертвування, відповідальність перед іншими;

- реакція захоплення (хобі). Заборона на захоплення сприймається як найбільш жорстке покарання. Заради захоплення підлітки часом і скоюють злочини.

Важливим моментом психофізіологічного розвитку підлітка є його статеве дозрівання. Складність цього етапу особливо виявляється на початкових стадіях. Спостерігаються значні відхилення в діяльності центральної нервової системи, в особливостях поведінки підлітків, які породжують зниження контрольованості своїх дій і вчинків, а його може привести до порушень соціальних норм поведінки, а також до порушень норм і правил безпеки роботи на виробництві.

До завершення підліткового віку відхилення в діяльності фізіологічних систем, характерні для початкових стадій статевого дозрівання, нівелюються. Тому функціонування фізіологічних систем організму підлітка істотно відрізняється на початкових і кінцевих стадіях статевого дозрівання і визначається швидше біологічним, чим календарним віком.

Статеве дозрівання дівчат завершується в 15-16 років, хлопців — на 1,5-2 роки пізніше. Хоча існують великі індивідуальні відмінності: коливання можуть складати в нормі до 3 років, особливо у дівчат (таблиця).

Таблиця

Статеве дозрівання дівчат і юнаків %

Вік, років Стадії статевого дозрівання
юнаків дівчат
I II III IV - V I II III IV - V
- - - - - - -
- - - - -
- - - - -
- - -
- -
-
-
-
- - - -
- - - - -

Оскільки терміни настання статевого дозрівання у хлопців і дівчат різні, а індивідуальні темпи їх розвитку розрізняються, це значно ускладнює роботу з підлітками, вимагає особливої уваги і диференційованого підходу.

Дорослим при спілкуванні з підлітками слід обов'язково враховувати особливості цього періоду. Часто дорослих бентежить зухвалість, цинічність, лихослів'я, відверта еротичність у висловлюваннях і спілкуванні з протилежною статтю. Проте психолог убачає в цьому не стільки щось погане, а скільки розгубленість підлітка перед складними проблемами, які йому часто доводиться вирішувати самому, не сподіваючись на підтримку і розуміння дорослих

Дорослі повинні враховувати високу суб'єктивну значущість для підлітка образу фізичного «Я», розуміти, що підвищена увага до своєї зовнішності в цьому віці - природне і нормальне явище. Почуття своєї непривабливості, зафіксоване у підлітка тактовністю, іронією дорослих, може привести до стійкого почуття неповноцінності, породжує такі риси особи, як прихована, нелюдимість, егоцентризм, ворожість до оточення, невпевненість.

Важливими в організації життєдіяльності підлітків є питання роботи. У підлітків м'язова сила, нейрогуморальна регуляція, сердечно-м'язові і інші системи, обмін речовин інші, чим у дорослих. Їх кісткова система не зовсім сформована, м'язовий апарат ще слабкий.

Враховуючи фізіологічні особливості цього віку, українське трудове законодавство передбачає для підлітків, зайнятих на виробництві, низка профілактичних заходів : заборона роботи осіб, які не досягли 18 років на деяких роботах з несприятливими умовами, обмеження тяжкості робіт, скорочений робочий день, заборона використання на нічних і наднормових роботах.

Для підлітків необхідно встановлювати спеціальний режим роботи і відпочинку, тобто з частішими і тривалішими перервами для відпочинку упродовж робочого дня. Слід підібрати інструмент, що відповідає до можливостей підлітка, — за масою і розмірами. Робоче місце повинне відповідати зростанню підлітка. При організації роботи підлітків не можна не враховувати і такі їх вікові психологічні особливості, як допитливість, рухливість, схильність до спадкоємства старших, прагнення до самостійності при недостатньому досвіді, елемент гри в діях і тому подібне








Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 757;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.