Основні поняття про автоматизацію керування виробництвом та технологічними процесами. Засоби та методи керування виробництвом
Сучасне виробництво - складна система, яка складається з багатьох підсистем: технічних, економічних, екологічних, соціальних та інших, і призначена для вирішення поставлених перед нею завдань. Елементи системи з'єднані між собою найрізноманітнішими зв'зками. Для успішного керування такою системою потрібно знати основні закономірності і принципи її функціонування та тенденції розвитку.
Кожне сучасне виробництво характеризується двома тенденціями:
- намаганням спростити виробництво з метою його економічності, технологічності га ефективності (ця тенденція спостерігається і у природі: там, де це можливо, природа спростила явища і речі);
- необхідністю ускладнення виробництва, яке викликається прагненням освоювати нові види продукції, підвищувати її якість, використовувати досягнення науки і техніки. Ускладнення виробництва, його внутрішніх та зовнішніх зв'язків неминуче викликає необхідність ускладнення керування ним. Без якісного керування виробництво не може бути ефективним.
В автоматиці розмежовують поняття керування та регулювання.
Керування - сукупність дій, направлених на забезпечення функціонування системи у відповідності з заданою програмою, алгоритмом або метою. Цей термін вживається тоді, коли мова іде тро керування людьми, виробництвами, підприємствами або складнішими технологічними процесами.
Регулювання є вужчим поняттям і, як правило, є складовою частиною процесу керування. Воно переважно вживається тоді, коли мова іде про регулювання якогось параметру у технологічному процесі.
У сфері виробництва розрізняють дві різновидності керування: керування виробництвом та керування технологічними процесами. Вони мають такі основні відмінності:
1. У процесі адміністративного керування виробництвом люди керують людьми і діють на них. Продуктом керування є інформація.
2. Технологічними процесами також керують люди, але вони діють на речі, машини, процеси. Продуктом керування тут є фактично продукт праці - товари або послуги.
Проте, треба пам'ятати, що у всіх випадках за результати керування відповідають конкретні люди: вони або безпосередньо керують, або задають алгоритми керування івтоматам. У своїй діяльності вони підпорядковуються певній меті, виходять з якихось засад, керуються деякими принципами. Характер цих факторів впливає на результати роботи.
Об’єктом керування називається динамічна система, характеристики якої змінюються під впливом регулюючої дії.
Об’єктом управління є:
1. Апарати, в яких протікають технологічні процеси (нагрівання, сушка).
2. Окремі виробництва (сірчаної кислоти, каучука).
3. Підприємства.
4. Галузі промисловості.
Розрізнятимемо:
- Прості (гідравлічні резервуари, ел. двигуни, генератори).
- Складні (атомні реактори, літальні апарати).
Керування технічними об’єктами здійснюється за допомогою технічних засобів керування .
Об’єкти керування класифікують у відповідності з типом протікаючого технологічного процесу.
Сукупність технологічного процесу та автоматичних засобів для його реалізації називається автоматизованою системою керування (АСК).
Дата добавления: 2015-07-30; просмотров: 793;