Контакт двох металів. Товщина контактного шару
Розглянемо два метали з різними роботами виходу електронів А1 і А2, а також різними енергіями Фермі ЕF1 і EF2. Зонні діаграми показані на рис.7.1. (див. розділ 2.4)
Після утворення контакту між металами відбуваються переходи електронів з одного металу в інший (у нашому випадку із 2-го в 1-ий) поки рівні Фермі μ1 і μ2 не стануть однаковими. Виникає контактне поле ЕК, яке перешкоджає подальшому переходу електронів. Настає стан динамічної рівноваги. Між металами виникає контактна різниця
![]() |
потенціалів (КРП) VК зумовлена різницею робот виходу електронів (зовнішня КРП)
(7.1)
і різницею рівнів Фермі (внутрішня КРП)
. (7.2)
Результуюча КРП дорівнює сумі . (7.3)
Оцінимо зміну концентрації електронів Δn в області контакту. Будемо розглядати область контакту (рис.7.2) як плоский конденсатор з площею пластин (площею контакту) S і зарядом Q = q×Δn×S×d/2. Скористаємось формулою електроємності плоского конденсатора і означенням електроємності. Одержуємо
звідки знаходимо
. (7.4)
Для кількісної оцінки максимально можливого значення Δn приймемо мінімально можливе значення d = 3×10-10м, що складає приблизно одну міжатомну відстань, ε = 1, εо = 8,85×10-12 Ф/м, VК = 1 В.
.
Прийнявши мінімальне значення концентрації електронів в металі n = 1028 м-3, одержуємо максимальну відносну зміну концентрації ~10%. Врахувавши цей результат і той експериментальний факт, що довжина вільного пробігу електронів складає десятки і сотні міжатомних відстаней, тобто набагато більша від d, можемо зробити висновок, що електропровідність (опір) контакту двох металів мало відрізняється від електропровідності (опору) об’єму металів.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 923;