Похідні підстави набуття права власності.
Похіднимипідставами є такі, при яких виникнення права власності у суб'єкта пов'язане з волевиявленням попереднього власника (правочини, направлені на передачу майна у власність, спадкоємство).
Договір,як узгоджене волевиявлення двох осіб, є підставою виникнення права власності в тих випадках, коли в ньому йде мова про передачу такого права від відчужувача до набувальника. Це можуть бути договори купівлі-продажу, дарування, міни і тому подібне. Якщо такого наміру у сторін немає, і мова йде про передачу майна в тимчасове користування, на зберігання і тому подібне, то право власності до іншої особи не переходить.
Стаття 334 Цивільні кодекси України визначає, що право власності у набувальникамайна за договором виникає з моменту передачі майна,якщо інше не встановлене договором або законом. Договором сторін може бути встановлено, що право власності переходить до набувальника до або після передачі речі (наприклад, момент оформлення правочини і тому подібне). Передачею майнавважається вручення його набувальнику або перевізникові, організації зв'язку і тому подібне для відправлення, пересилка набувальнику майна, відчуженого без зобов'язання доставки. До передачі майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно-розпорядливого документа на майно.
Право власності на майно за договором, яке підлягає нотаріальному посвідченню(стаття 209 Цивільного кодексу України), виникає у набувальника з моменту такого посвідчення або з моменту вступу до законної сили вирішення суду про визнання договору, не засвідченого нотаріально, дійсним.
Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувальника виникає з моменту такої реєстрації (стаття 182 Цивільні кодекси України).
Перехід права власності в порядку спадкоємстваможливий по заповіту або через пряму вказівку закону. У цих випадках підставою виникнення права власності у спадкоємця є юридична сукупність:
1) смерті спадкодавця, наявність заповіту і прийняття спадку спадкоємцем;
або
2) смерті спадкодавця і прийняття спадку спадкоємцями згідно із законом.
Підстави припинення права власності
Підставами припинення права власностіє певні обставини, з якими закон зв'язує ліквідацію права власності взагалі або перехід його до іншої особи. При цьому одні і ті ж юридичні факти можуть одночасно бути підставами припинення права власності у однієї особи і підставами виникнення права власності у іншої особи. Наприклад, договір купівлі-продажу є підставою припинення права власності у продавця і підставою виникнення права власності у покупця.
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 646;