Психосоціальний розвиток середньої дорослості

Перехід від ранньої до середньої дорослості характеризується кризою 37-40 років (криза середини життя). Вона полягає в остаточному переосмисленні планів життя, співставленні їх з реальністю і корегуванні особистісних рис. Життя постійно вносить свої корективи в людські плани, й іноді здається, що все заплановане, задумане не вдасться здійснити. Тому людина прагне перебудуватися.

Об’єктивні причини перебігу кризи середини життя зумовлюють перебудову особистості з урахуванням життєвого статусу людини. Вже неадекватною буде вважатися надмірна емоційність, юнацький максималізм, жорсткість у поведінці, невміння пристосуватися до нових умов життя. Чоловіки знижують свої фізичні можливості, жінки стають менш привабливими, хоч дехто може бути неготовим до такої перебудови. Тільки адекватна переоцінка цінностей призведе до оновлення особистості, до її генеративності при входженні у період середньої дорослості.

Психосоціальний розвиток віку середньої дорослості можна описати в контексті трьох самостійних систем, які співвідносяться з різноманітними аспектами його “Я”: “Я” – особистість, “Я” – як член родини ,”Я” – як працівник. Ці системи взаємозалежні. Наприклад, чим більше задоволення отримує батько від трудової діяльності, тим вища його самоповага й тим ймовірніше, що йому буде властивим приймаючий та люблячий стиль батьківської поведінки.

Ці системи можуть змінюватися під впливом різних обставин, подій, в результаті взаємодії із більшим соціальним оточенням.

Е.Еріксон визначив основне завдання цього віку як вибір між генеративністю (цілеспрямованістю, продуктивністю) і захопленням собою. Щоб уникнути застою, люди середнього віку проявляють турботу про молодше покоління, його майбутнє. Більшість жінок та чоловіків продовжують виконувати професійні ролі, професійно реалізуються. Лише незначна частина людей середнього віку кардинально змінює свою професійну кар’єру. Це відбувається у випадку нереалізованості або зміни цінностей, ідеалів. Д.Левінсон пояснює зміну професійної діяльності поверненням юнацької мрії і називає переходом середини життя. Професійні зміни можуть викликати надмірну тривогу, навіть стрес, якщо роботу необхідно змінювати примусово, або кар’єра розвивається не так як передбачалося. Є категорія людей середнього віку. Які настільки віддані роботі, про них ще говорять, що вони “згорають” на роботі.

Люди середнього віку частіше за все стають зв’язуючою ланкою між молодшим та старшим поколінням. Вони розриваються між батьками, що старіють, та підростаючими дітьми, які виросли і повинні поступово піти у самостійне життя. Оскільки старі батьки стають більш залежними від свої дітей (потребують піклування і розуміння, підтримки сімейних традицій, контакти з членами родини), то і влада поступово переходить до середнього покоління. Дорослі діти бажають віддалитися від батьків, від їх установ та опіки, а батькам може здаватися, що їх недооцінюють, не радяться із ними. Між дорослими дітьми та батьками (людьми середнього віку) виникають відносини, які можна назвати взаємною рівністю. Але багато сімей з розуміння і тактом ставляться до надання свободи дорослим дітям і більше довіряють їм.

Багато людей середнього віку виконують роль бабусі та дідуся. Ця роль приносить їм найбільше задоволення. В.Л.Бенгстон вважає, що присутність бабусь і дідусів є запорукою стабільності для онуків та їх батьків. Середнє покоління передає онукам сімейні традиції, свій життєвий досвід, елементи професійних вмінь та навичок.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 886;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.