Модель економічного зростання Домара-Харрода
Найвідомішими в економічній теорії є моделі економічного зростання англійського
вченого Р. Харрода та американського вченого О. Домара. Вони вважали, що головну роль в економічному зростанні відіграють інвестицій як компонент сукупного попиту і як засіб нагромадження капіталу та збільшення виробничого потенціалу економіки. Дана модель економічного зростання ґрунтується на кейнсіанській теорії.
У моделі Домара-Харрода джерелом інвестування є заощадження, які залежать від доходу (ВВП) і норми заощаджень, тобто З = НЗхВВП (10.5), де:
З – заощадження; НЗ – норма заощаджень. Обсяг інвестування визначається попитом на інвестиції, який ставиться в залежність від приросту продукту та його капіталомісткості.
Км = (10.6), де: Км – капіталомісткість; Δ К – приріст капіталу; Δ ВВП – приріст ВВП (продукту). Отже, капіталомісткість показує, на скільки одиниць збільшується капітал у разі зростання ВВП (продукту), виробленого з використанням цього капіталу, на одиницю. Оскільки ВІ= Δ К, а Δ К= Δ ВВПхКм, то попит на інвестиції визначається так: ВІ= Δ ВВПхКм (10.7).
Рівновагу між інвестиціями та заощадженнями можна виразити за допомогою такого рівняння:
Δ ВВПхКм = НЗхВВП (10.8) , де:
Км – капіталомісткість; НЗ – норма заощадження.
Поділимо обидві частини рівняння на ВВП:
Δ ВВПхКм/ВВП = НЗхВВП/ВВП = Δ ВВП/ВВП х Км= НЗ (10.9)..
У рівнянні (10.9) вираз Δ ВВП/ВВП відображає темп економічного зростання, який визначається за формулою: Δ ВВП/ВВП= НЗ/Км (10.10).
Оскільки в рівнянні (10.10) норма заощаджень (НЗ) і капіталомісткість (Км) є постійними, то і темп економічного зростання має бути постійним. Такий темп Харрод назвав «гарантованим». Крім «гарантованого» Хорродом уведено й поняття «природного» темпу зростання. Який досягається в умовах повної зайнятості.
Необхідність забезпечення «гарантованого» і «природного» темпів економічного зростання кейнсіанці не ототожнювали з автоматичною можливістю їх досягнення. Навпаки, вони визнавали, що фактичні темпи зростання економіки можуть відхилятися від бажаних. При цьому відхилення фактичних темпів від «гарантованого» породжує певні диспропорції в економіці, а відхилення «гарантованого» темпу від «природного» викликає рецесію або інфляцію.
Особливість моделі економічного зростання Домара-Хоррода полягає в тому, що її прихильники доходять до висновку про необхідність державного регулювання процесу нагромадження капіталу з метою підтримання в довгостроковому періоді стійких темпів зростання економіки. При цьому головним об’єктом державного регулювання мають бути інвестиції.
Головні особливості моделі Домара-Харрода:
1. Модель ґрунтується на так званій капітальній теорії вартості. Тобто приймається, що вирішальне значення для економічного зростання мають запас капіталу та його збільшення.
= const, де:
Δ П - приріст праці;
Δ К – приріст капіталу.
2. Модель не враховує технічного прогресу.
3. В моделі приймається, що = .
4. У моделі основним фактором економічного зростання є сукупний попит.
5. У моделі приймається, що інвестиції дорівнюють заощадженням (ВІ = З).
6. Чисті інвестиції тотожні приросту капіталу (ЧІ = Δ К).
Величину економічного зростання можна обчислити за формулами:
ЕЗ = (10.5), де:
ЕЗ – економічне зростання;
Δ ВВП – приріст ВВП протягом певного періоду;
ВВП – обсяг ВВП у попередньому періоді.
ССЗ = = (10.6), де:
ССЗ – середня схильність до заощадження;
З – обсяг заощаджень;
ВВП – обсяг валового внутрішнього продукту;
ЧІ – обсяг чистих інвестицій (ВІ = З).
Частка приросту капіталу (Δ К) у прирості ВВП позначається k:
k = = (10.7).
Виходячи з того, що = ССЗ, а = k, і визначивши
ВВП = і ВВП = , отримаємо формулу економічного зростання :
ЕЗ = = = (10.8).
Отже, економічне зростання визначається часткою заощаджень у ВВП (через яку оцінюється ССЗ), віднесеною до коефіцієнта, що показує внесок зростання капіталу у зростання ВВП.
У моделях Р.Хоррода і Е.Домара не враховувалися такі чинники, як зміна в капіталоозброєності праці та вплив технічного процесу, внаслідок чого моделі не могли адекватно відобразити картину реальних процесів економічного зростання.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1158;