Тема. Педагогічне спілкування.
Всього 12 годин: лекцій – 2 години, самостійне опрацювання – 4 години, практичних – 4 години, семінарських занять – 2 години.
Лекція № 3 ( 2 години).
Мета:розкрити сутність понять «педагогічне спілкування»; ознайомити з особливостями педагогічного спілкування, сформувати уявлення про функції та види педагогічного спілкування. Розвивати комунікативні здібності. Виховувати тактовність, толерантність під час спілкування.
Дидактичні засоби навчання:
5. Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – К.: Вища шк., 1997 . – 349 с.
6. Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – К.: Вища шк., 2004 . – 422 с.
7. Словник термінології з педагогічної майстерності. – Полтава, 1995. – 63 с.
8.
Хід заняття
І. Організаційний етап.
ІІ. Ввідно-підготовчий етап.
План:
5. Поняття про педагогічний такт.
6. Поняття про педагогічне спілкування, його зміст, засоби, сторони.
7. Структура педагогічного спілкування.
4. Поняття про конфлікт, стилі поведінки в конфліктній ситуації.
ІІІ. Навчально-програмований етап.
(Лекція додається)
ІV. Зворотній зв’язок.
- Чим відрізняється професійне педагогічне спілкування від непрофесійного?
- Що є характерним для особистісно-орієнтованого педагогічного спілкування?
- V. Заключний етап.
Домашнє завдання – теоретичний матеріал.
МАТЕРІАЛИ ДО ЛЕКЦІЇ
План
1. Поняття про педагогічне спілкування, його зміст, засоби, сторони.
2. Структура педагогічного спілкування.
4.Поняття про конфлікт, стилі поведінки в конфліктній ситуації.
1. Поняття про педагогічне спілкування, його зміст, засоби, сторони.
Спілкування – це різноманітні контакти між людьми, зумовлені потребами спільної діяльності.
Види:
Ø Міжособистісне;
Ø Особистісно-групове;
Ø Між групове;
Ø Опосередковане.
Типи:
Ø Монологічне;
Ø Діалогічне.
Зміст спілкування – інформація
Засоби спілкування:
Ø Мова;
Ø «Мова почуттів» (невербальна комунікація – погляд, мовчання);
Ø Жести, міміка;
Ø Тактильно-м’язова чутливість (дає можливість судити про фізичну силу, психічний стан).
Педагогічне спілкування – комунікативна взаємодія з учнями, батьками, колегами, спрямована на створення сприятливого психологічного клімату, психологічну оптимізацію діяльності й стосунків.
Професіональне педагогічне спілкування | Непрофесіональне педагогічне спілкування |
Сприяє засвоєнню знань, оптимізуючи навчальну діяльність | Знижує працездатність |
Формує у вчителя і учня впевненість у власному «Я», утверджує гідність | Викликає невпевненість, страх |
Засвоєння знань відбувається як формування ціннісних орієнтацій | Розвиваються стереотипи у поведінці й висловлюваннях (через жорстку регламентацію, копіювання досвіду) |
Забезпечує входження дитини в культуру (через учителя, стосунки в класі) | Формує негативне ставлення до вчителя, навчання |
Сторони педагогічного спілкування:
Ø Комунікативна (обмін інформацією, ставленням);
Ø Інтерактивна (взаємодія, налагодження співробітництва);
Ø Перцептивна (взаєморозуміння, пізнання партнера).
Функції педагогічного спілкування:
1. Функція відкриття дитини до спілкування.
2. Функція співучасті (передача та сприймання внутрішнього стану)
3. Функція піднесення вихованця й збереження вчителем власної гідності.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 871;