Клейові і косинкові пов’язки
Клейові пов’язки накладають для захисту рани від впливу зовнішнього середовища і вторинного інфікування. їх виготовляють за допомогою клеолу, колодію, липкого пластиру.
Клеолові пов’язки широко застосовують у хірургії. Накладають їх таким чином: на рану кладуть кілька шарів стерильної марлі, шкіру навколо рани змазують клеолом і чекають, щоб він трохи підсох (випарувався ефір). Потім накладають натягнуту марлеву серветку і щільно притискають її до ділянок шкіри, змазаних клеолом, вільні краї відрізають ножицями.
Колодійні пов’язки накладають за допомогою колодію. Колодій є дуже леткою рідиною, що складається з суміші спирту, ефіру і нітроцелюлози. Наклавши на ділянку рани перев’язувальний матеріал, зверху кладуть марлеву серветку, розтягують її по краях і наносять туди колодій. Плівка, що утворюється після випаровування ефіру, щільно фіксує пов’язку. Негативною властивістю колодію є те, що він стягує і подразнює шкіру.
Пластирні пов’язки. Для підтримування перев’язувального матеріалу застосовують смужки липкого пластиру, намотаного на котушки. Внутрішня його поверхня стерильна і вкрита спеціальним клейовим розчином. Перев’язувальний матеріал фіксують вузькими смужками липкого пластиру, який накладають паралельно або хрестоподібно. Смужки пластиру повинні мати достатню довжину, щоб захоплювати перев’язувальний матеріал і щільно приставати до шкіри. Лейкопластирне витягання застосовують при лікуванні переломів, для зближення країв рани і для накладання оклюзійних пов’язок. Недоліком таких .пов’язок є подразнення шкіри під пластирем, намокання пов’язки внаслідок просочування її виділеннями з рани, гноєм. їх. також не, можна застосовувати на волосистих частинах тіла. Заміна лейкопластирних пов’язок болісна, бо при цьому висмикуються дрібні волосини.
Косинкові пов‘язки накладають за допомогою трикутного куска матерії або хустки, складеної кут до кута. У косинці найдовший бік називається основою, протилежний основі кут - верхівкою, інші два кути - кінці. Косин ку застосовують для іммобілізуючих пов’язок при ушкодженнях верхніх кінцівок. її підводять під руку, зігнуту в лікті під прямим кутом. Один з довгих кінців косинки проводять над ключицею, а другий - спереду від передпліччя і далі вгору на передпліччя - здорового боку. Ззаду на шиї обидва кінці косинки зв’язують так, щоб рука була зігнута під прямим кутом у ліктьовому суглобі і вільно утримувалася косинкою. Верхівку косинки фіксують спереду ліктя шпилькою. Якщо немає бинтів, косинку можна успішно використовувати для накладання пов’язок при різних локалізаціях ран.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1866;