Пов’язки на грудну клітку
Спіральна пов’язка. Для цього беруть кусок бинта довжиною близько 1,5-2,0 м, його середину кладуть на одне з надпліч, кінець бинта закріплюють коловим ходом у нижніх відділах грудної клітки. Висхідною спіральною пов’язкою покривають усю грудну клітку до пахових ямок, кінець закріплюють коловим ходом, а кінці бинта, що вільно звисають, перекидають через друге надпліччя і зв’язують вузлом (рис. 33).
Рис. 33. Спіральна пов’язка на грудну клітку
Хрестоподібна або вісімкоподібна пов’язка. Розрізняють два види таких пов’язок: хрестоподібні пов’язки з горизонтальним розміщенням ходів бинта і хрестоподібні пов’язки з вертикальним розміщенням ходів бинта. Хрестоподібну пов’язку з горизонтальним розміщенням ходів бинта накладають так: закріпивши кінець бинта коловим ходом на грудній клітці і вивівши бинт з підпахової ямки, його спрямовують косо в одну з надключичних зон, а потім, перевівши на спину, ведуть горизонтально в другу надключичну зону і роблять косий хід на грудях, перегинаючи попередній. Усі ходи, чергуючи, повторюють кілька разів, кінець закріплюють коловим ходом Таку пов’язку можна накладати і на спину. При цьому горизонтальні ходи розміщують на грудній клітці спереду, а хрестоподібні - ззаду.
При накладанні хрестоподібної пов’язки на грудну клітку з вертикальними ходами після переходу косого ходу бинта через надпліччя хід бинта по спині роблять не горизонтально, а вертикально (з надключичної зони в підпахвову зону цього ж боку), після чого ходи бинта повторюють, як і при накладанні попередньої пов’язки. Так можна накласти пов’язку і на спину, вертикальні ходи при цьому йдуть по передній поверхні грудної клітки.
Пов’язка на молочні залози. Кінець бинта закріплюють на грудній клітці нижче від основи молочних залоз. Починаючи з пахової лінії хворого боку, хід бинта спрямовують косо вгору, одночасно ніби піднімаючи молочну залозу вгору і назовні. Далі бинт ведуть через надключичну зону другого боку, а потім косим ходом по спині, повертаючись у пахову ямку хворого боку, ведуть косо по зовнішній поверхні грудної клітки, обхоплюючи і піднімаючи молочну залозу досередини і вгору. Чергуючи ходи бинта і піднімаючись поступово вгору, накладають пов’язку на молочну залозу (рис. 34, 35).
Наведемо інший спосіб накладання такої пов’язки. Після закріплення кінця бинта під основою молочних залоз перший тур ведуть так само, як і при попередньому способі, або бинт із зони здорового надпліччя повертають і ведуть не по спині, а в підпахвову ямку здорового боку. Вийшовши з неї на передню поверхню, знову повертають на це надпліччя, потім ведуть бинт косо по спині в пахвову ямку хворого боку. Поступово піднімаючись угору, покривають усю молочну залозу. Іноді, якщо потрібно, чергуючи ходи бинтів, поступово покривають одночасно праву і ліву молочні залози (рис. 36).
Рис. 34. Пов’язка на праву молочну залозу
Рис. 35. Пов’язка на ліву молочну залозу
Рис. 36. Пов’язка на дві молочні залози
Пов’язку Дезо використовують для іммобілізації ключиці і плечового пояса. У підпахвову ямку хворого боку кладуть валик з м’якої тканини товщиною 5 см. Коловими ходами, що проходять через нижню третину плеча, прибинтовують плече до тулуба, а передпліччя згинають у ліктьовому суглобі, під прямим кутом і руку приводять до груд-; ної клітки. Після цього від пахвової ямки здорового боку хід бинта спрямовують до надпліччя хворого, переходять через надпліччя назад і опускають униз по задній поверхні
плеча, обхоплюючи лікоть знизу. Потім бинт ведуть навскіс по спині на хворе надпліччя, повертають униз спереду плеча, обхоплюючи лікоть знизу, і після поперечного ходу через спину всі ходи повторюють спочатку (рис. 37).
Рис. 37. Пов’язка Дезо |
Оклюзійну (герметичну) пов’язку накладають при проникаючих пораненнях грудної клітки для ліквідації відкритого пневмотораксу і переведення його у закритий. На рану, дотримуючись послідовності накладають 1-2 серветки або 3-4 шари бинта; потім поверх цього - прогумовану обгортку від індивідуального перев’язувального пакета, поліетиленову плівку, тощо, тобто тканину, яка не пропускає повітря (краї цієї пов’язки повинні виступати на 3-4 см від країв первинної пов’язки); потім зверху ватно-марлеву подушечку або вату, що фіксується на грудній клітці бинтовою пов’язкою.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 4448;