Тема 10. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ АНТИСЕПТУВАННІ, ЗАГОТОВЛЕННІ, СКЛАДАННІ І МОНТАЖІ ДЕРЕВ'ЯНИХ БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ
Заходи безпеки під час цих робіт вже було частково розглянуто в параграфі 34, тому викладемо лише деякі з них. При проведенні вищезгаданих робіт нещасні випадки бувають з таких причин:
- несправність деревообробних верстатів чи інструментів, невміння на них працювати;
- неправильне встановлення риштувань і конструкцій, виконання робіт без запобіжних поясів і огорож;
- неправильне застосування пристроїв для розкріплений конструкцій, захаращеність робочих місць тощо.
Оскільки столярні вироби поставляють на будови з деревообробних заводів переважно готовими, на будівельному майданчику потрібно зосередити увагу на безпеці збирання, підготовки і монтажу цих конструкцій.
При застосуванні ручних інструментів небезпека може бути у разі їх несправності, неправильного користування, а також використання інструментів не за призначенням. Для ручних інструментів дерев'яні ручки виготовляють з твердих і в'язких порід (берези, граба, бука, кизилу) вологістю не більше ніж 12%. Рукоятки повинні бути гладенькими, надійно закріпленими і мати потовщення у місці держання, а ударна частина інструмента не повинна мати тріщин, задирок.
Зубила застосовують для рубання металу. Працівник, який виконує цю роботу, має бути в захисних окулярах із скельцями, що не б'ються.
Гайкові ключі повинні щільно прилягати гранями до гайки, подовжувати ключі трубами заборонено, а ковальські кліщі мають відповідати розмірам поковок. Гострі частини інструментів захищають надійними футлярами, а робочі інструменти зберігають в ящиках або сумках. Під час виконання робіт ручною пилкою забороняється направляти пилку пальцем, розпилювати матеріал на коліні. Розпилюваний матеріал потрібно надійно закріплювати. При різанні стамескою не можна підтримувати оброблюваний предмет в напрямі руху леза стамески, а також різати на себе і на вису. При свердлінні перевіряють надійність свердла в патроні. Напилками та рашпілями можна працювати лише тоді, коли їхні ручки скріплені кільцями.
На деревообробних верстатах можуть працювати робітники, ознайомлені з їхньою будовою, безпекою праці, які склали екзамен і мають спеціальний допуск до роботи. Перед початком роботи перевіряють надійність кріплення і всіх систем верстата. Змащувати, чистити і ремонтувати верстат, а також прибирати відходи можна лише після вимкнення його. Якщо обробляють матеріал, довший ніж 2 м, то з обох боків верстата встановлюють роликові столи.
На циркульні пилки і фугувальні верстати короткі деталі подають штовхачами. Верхні зуби диска циркулярної пилки повинні виступати над розпилюваним матеріалом не менш як на 50 мм.
Щоб запобігти пошкодженню шкіри масляними антисептиками, застосовують спеціальні пасти і мастила. Ванни, де проводять антисептування, надійно закриваються, і доступ до них забороняється, а після закінчення робіт їх звільняють від розчину і промивають водою. Обладнання та інструменти, а також тару з-під хімікатів знезаражують і зберігають в окремих приміщеннях.
ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ПОКРІВЕЛЬНИХ РОБОТАХ
Основними причинами травматизму покрівельників є падіння з висоти, опіки гарячою смолою, порізи рук покрівельною сталлю, удари по руках молотком. Виконувати ці роботи можна лише після перевірки виконробом, майстром разом з бригадиром надійності несучих конструкцій покрівлі і огорож. При похилах покрівлі більш як 20° робітники застосовують запобіжні пояси і надійно закріплені трапи завширшки не менш як 0,3 м з поперечними планками для упирання ніг. Розміщувати матеріали на покрівлі можна тільки у відведених проектом місцях, дня чого призначені переносні майданчики.
Під час перерв інструменти та матеріали закріплюють або прибирають з покрівель. Елементи покрівлі і окремі деталі подають уже заготовленими. Не можна працювати на даху під час голольоду, туманів, грози та вітру швидкістю понад 15 м/с. При виконанні робіт на м'яких покрівлях з рулонних матеріалів на мастиках та ізоляційних робіт покрівельників захищають від дії шкідливих речовин, а також від опіків.
Особливу увагу приділяють вимогам безпеки праці під час приготування бітумних мастик і доставляння їх на робоче місце. Котли повинні бути справними, щільно закриватись кришками, що не горять, і мати прилади для замірювання температури. Не можна використовувати у роботі бітумні мастики з температурою, вищою 180°С. Котли встановлюють з невеликим похилом у бік, протилежний топці, на відведених для цього майданчиках. Завантажувати котел більш ніж на 3/4 об'єму (при приготуванні холодних мастик на 2/3 об'єму) забороняється. Відстань до найближчих будівель та складів повинна бути не меншою ніж ЗО м, а до побутових приміщень —15 м. Біля кожного котла постійно має бути комплект протипожежних засобів. Сировину й паливо розміщують на відстані не меншій ніж 5 м від котла.
Готуючи бітумні мастики, спочатку в котел завантажують бітум марки Б-ІІІ, а після того як він розплавиться і почне пінитись, додають невеликими шматками бітум марки Б-V. Сирий і холодний бітум добавляти в гарячу масу не можна, щоб запобігти його викиданню з котла. Бітумну мастику подають бітумопроводом чи спеціальними машинами, а в разі необхідності переносять в закритих конусних бачках із щільними кришками. Наповнюють бачки не більш ніж на 3/4 об'єму. Для механічного нанесення гарячих мастик використовують установки СО-100, СО-122, а для нанесення бітумно-кукерсольних мастик під час проведення гідро- і пароізоляційних робіт — установки ПКУ-35М. При виконанні цементно-піщаної гідроізоляції перед перекачуванням розчину випробовують установки на воді під тиском 1,5 МПа протягом З0 хв.
ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЗАБИВАННІ ПАЛЬ
Нині в будівництві широко застосовують палеві фундаменти, що скорочують земляні роботи, а при без-підвальних спорудах їх зовсім не виконують. Використовують в основному залізобетонні забивні палі квадратного зрізу завдовжки 3...12 м. Перед початком робіт перевіряють надійність копрів, правильність підвішування молота, надійність канатів та розтяжок, а також надійність шлангів, по яких проходить пара чи стиснене повітря. При цьому шланги повинні витримувати тиск, удвічі більший, ніж робочий. На кожній коперній установці повинні зазначатися гранична маса палі й молота і запобіжна висота піднімання вантажозахватного пристрою, а також влаштована звукова сигналізація. Обслуговуючий персонал має працювати в захисних касках.
Під час забивання паль і після закінчення роботи копер закріплюють протиугінними пристроями, а при пересуванні їх перевіряють стан рейок. Під час перерв молот копра опускають і закріплюють, а установку розкріплюють розтяжками, щоб не перекинулась. Працювати з копрами при швидкості вітру 15 м/с і більше та під час грози не можна. Забороняється також піднімати молот і палі одночасно.
Заглиблюючи палі за допомогою віброзанурювача, потрібно забезпечити щільне і надійне його з’єднання з пальовим наголовником, а також вільний стан підтримувальних канатів. Під час перерв механізм вимикають. Палі встановлюють безперервно, до повного їх закріплення на місці. Залишати палю висячою забороняється. Якщо палі зрізують, то треба передбачити захист від раптового падіння їх.
Тема 11. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ОПОРЯДЖУВАЛЬНИХ РОБОТАХ
Штукатурні роботи. Під час виконання цих робіт причинами нещасних випадків можуть бути: падіння робітників з риштувань, колисок, а також предметів з висоти; бризки окропу частинок негашеного вапна або хімічних речовин, які застосовують узимку; несправність будівельних механізмів; недостатня кваліфікація робітників; неправильні прийоми роботи.
Внутрішні штукатурні роботи починають після влаштування перекриттів, встановлення перегородок, віконних та дверних коробок, вентиляційних коробів тощо. Виконують ці роботи з інвентарних помостів, а також із пересувних столиків, які обгороджують з боків. Суцільні або стрічкові помости повинні мати поручні по всьому периметру. Штукатур повинен працювати в комбінезоні, а для насікання поверхні мати захисні окуляри із скельцями, які не б’ються, і рукавиці.
Зовнішні штукатурні роботи виконують з інвентарних риштувань чи пересувок баштових помостів. Сходові клітки штукатурять із спеціальних помостів, у яких одна пара стояків коротша за другої. Як правило, транспортування розчину і пристосувань механізоване. Якщо ж обсяг робіт невеликий, то користуються драбинами. Настили виконують заввишки не менш як 1,5 м, завширшки 40 мм.
Роботи з хлорованими розчинами. Хлоровані розчини застосовують лише для зовнішніх штукатурних робіт. Під час виконання внутрішніх робіт ними можна оштукатурити тільки радіаторні ниші, оскільки в процесі тверднення розчину в повітря виділяється шкідливі для людей газоподібний хлор.
Приготовляють хлорований розчин у приміщеннях заввишки не менше як 3,25 м і об’ємом з розрахунку 40 м3 на одного працюючого. У приміщенні влаштовують припливно-витяжну вентиляцію, а припливний отвір розташовують на висоті 1 м від підлоги.
Хлорований розчин зберігають в окремому приміщенні, в якому не повинно бути вибухових, мастильних і вогненебезпечних речовин та в тарі, яка щільно закривається. Працюють з цим розчином у щільному одязі, гумових рукавицях і чоботях, обов'язково надіваючи респіратори або протигази. Готувати хлорований розчин на відкритому повітрі потрібно на відстані, не меншій ніж 500 м від житлових приміщень, а робота з ним у підвалах та виїмках заборонена.
Застосовуючи взимку соляну кислоту, слід пам'ятати, що вона може спричинити опіки тіла. Тому, розбавляючи її , потрібно лити не воду в кислоту, що зумовлює бурхливу реакцію з виділенням великої кількості теплоти, а навпаки, кислоту у воду, а також застосовувати всі засоби індивідуального захисту (респіратори, захисні окуляри, гумові рукавиці, чоботи).
Сушіння приміщень. Після штукатурних робіт, особливо в зимовий час, треба просушувати приміщення нагрівальними приладами, що працюють на рідкому паливі, газі й електроенергії. Застосовувати мангали, жаровні, бочки з відкритим вогнем заборонено.
Для просушування приміщення призначені також калорифери на рідкому пальному (гас, бензин), газові пальники різноманітних конструкцій, що працюють від газової мережі або на зрідженому пропан-бутані з балона, електрокалорифери, що підтримують у приміщенні високу температуру (до 30вС). Усі установки повинні бути відрегульовані, за ними стежать під час роботи. Робітники проходять спеціальне навчання і вивчають протипожежні правила.
Калорифери, які не охолонули, не можна ремонтувати і заливати в них бензин чи гас. Вони повинні мати металеві кожухи та надійні підставки. Відстань між балонами з газом і діючим пальником становить не менш як 1,5 м, а до електропроводів – не менш як 1 м. Перебування людей більше 3 год. у приміщеннях, що сушаться, заборонено.
Малярні роботи. Зовнішні малярні роботи виконують з риштувань або колисок. Робітники, які фарбують металоконструкції чи світлові ліхтарі на висоті, повинні користуватися запобіжними поясами. Внутрішні малярні роботи виконують з інвернарних помостів.
Застосовуючи фарби, що виділяють шкідливі пари, у будівлях потрібно відчинити вікна, забезпечити добру вентиляцію або наскрізне провітрювання приміщень. Під час роботи з нітрофарбами користуються респіраторами, після її закінчення миють руки теплою водою з милом. Категорично заборонено курити. Перебування людей у пофарбованих приміщеннях не повинно перевищувати 4 год. Робітники, які працюють з небезпечними речовинами, через кожні три місяці проходять медичний огляд, їх обов'язково забезпечують ізолюючими пристосуваннями та теплою водою для миття рук. Виконуючи малярні роботи розпилюванням фарб, треба вжити заходів проти пожеж та вибухів парів. При фарбуванні внутрішніх поверхонь цистерн застосовують переносні вентилятори.
Під час варіння та розігрівання оліфи, воску, каніфолі та інших матеріалів потрібно запобігати попаданню вологи у посуд, в якому варять, а також розбризкуванню і займанню оліфи, воску тощо. Заповнювати казан, в якому варять оліфу, слід не більше ніж на 3/4 його об'єму, а температура розчинника повинна бути нижчою від температури кипіння.
Роботи з нітрофарбами виконують надворі або в приміщенні, де є припливно-витяжна вентиляція. Курити та використовувати вогонь у таких місцях заборонено.
Робітників, які працюють у колерній майстерні, забезпечують індивідуальними засобами, а майстерню обладнують припливно-витяжною вентиляцією.
Перхлорвінілові лакофарбові матеріали і розчинники для них отруйні, тому зберігати їх потрібно у вогнестійких, заглиблених у землю приміщеннях з припливно-витяжною вентиляцією.
Електродвигуни повинні бути вибухобезпечними, а вимикачі — винесені в безпечне місце. Працювати з перхлорвініловими сполуками слід у протигазах і з примусовою подачею повітря.
Стару олійну фарбу всередині приміщення випалюють за допомогою паяльних ламп при постійному наскрізному провітрюванні.
Порожню тару від лакофарбових матеріалів виносять в окреме приміщення. Фарбуючи покрівлю, користуються запобіжними поясами, страхувальними мотузками і м'яким нековзним взуттям.
Очі захищають від пилу, пари, фарбового аерозолю захисними окулярами, а шкіру — спеціальними пастами та мазями, які після роботи насухо витирають; тіло миють теплою водою з милом.
Заходи безпеки під часроботи на розчинонасос них і пневматичних апаратах. Останнім часом для механізації оздоблювальних робіт застосовують розчинонасоси і пневматичні апарати, які потрібно ретельно випробувати перед початком роботи на тиск, що в 1,5 раза перевищує його робочий тиск. Слід також перевіряти наявність на манометрах і запобіжних клапанах пломб і строків випробування манометрів. Ці дані записують у журнал робіт або в акт.
Робота механізмів під тиском, що перевищує зазначений у паспорті, заборонена. Всі ремонтні роботи виконують тільки після зняття тиску і відімкнення машин. Розриви у шлангах з'єднують спеціальними хомутами, а не дротом. Шланги не повинні перегинатись, мати тріщини, продувають їх тільки за відсутності сторонніх людей.
Між сплавниками, які повинні працювати в захисник окулярах, і мотористами має бути справна звукова і світлова сигналізація, а зона дії штукатурних апаратів — обгороджена і мати попереджувальні написи. Зупиняти роботи на цих апаратах можна, лише перекривши вентиль і знявши тиск у шлангах.
Склярські роботи. Основними причинами травматизму під час виконання цих робіт є порізи рук, пошкодження очей, падіння з висоти тощо. Оскільки не можна різати скло, внесене з морозу, мокре і не обігріте, його розкроюють, як правило, централізовано, в спеціально обладнаному приміщенні, на спеціальних столах розміром 1х3 м, оббитих повстю. Відходи скла складають у ящики. Глухі віконні рами склять до їхнього установлення, монтаж та протирання скла фрамуг виконують із застосуванням запобіжного пояса. При склінні багатоповерхових будівель скло повинно подаватися механізовано, а також має бути визначена небезпечна зона, що охороняється. Вітринне скло підвозять і розвантажують механізовано, його переносять листами, а встановлюють з риштувань чи підвісних колисок. Світлові ліхтарі та вікна верхнього освітлення склять з драбин завширшки не менш як 60 см, на які через кожні ЗО...40 см прибивають поперечні бруски перерізом 4х6 см, які повинні мати гаки для закріплення.
Облицювальні роботи. Під час проведення цих робіт потрібно вжити загальних заходів з техніки безпеки. Насікаючи бетонні, залізобетонні і цегляні поверхні, а також обробляючи камінь, робітники повинні користуватися захисними окулярами і рукавицями. Відколюють, підрізають і свердлять камінь і плитки справними інструментами і пристроями. Глазуровані і метлаські плитки ріжуть спеціальними різцями з твердих сплавів.
Магнолітову або ксилолітову масу готують на відкритому повітрі або у вентильованих приміщеннях, застосовуючи респіратори, а всю підготовчу роботу, пов'язану з облицюванням, виконують на землі. Щоб зменшити шкідливу дію синтетичних матеріалів, особливо при влаштуванні лінолеумних та пластикових підлог, застосовують захисні засоби (респіратори, протигази, захисні окуляри, рукавиці), а також захисні мастила і пасти. Робітники, які працюють з хлорвінілом, смолами, дихлоретаном, проходять медичний огляд раз в 6 місяців, а із стиролом, полістиролом, дивінілом і розчинниками (бензолом, толуолом, ксилолом і складними спиртами) — раз на рік. Приміщення, де ратним обміном повітря на годину; робітники повинні мати захисні окуляри, респіратори, а в деяких випадках—і протигази.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1415;