Наукові відкриття

В Україні досі не має спеціального закону, який регулював би проблему інтелектуальної власності та прав на результати наувових відкриттів. Утім, нормативні акти, які регулюють наукові відкриття, це:

– положення Цивільного кодексу України;

– Закон України «Про власність»;

– Закон України «Про наукову і науко-технічну експертизу» та інші законодавчі акти з питань інтелектуальної власності.

На міжнародному рівні наукові відкриття, відповідно до пункту VIII статті 2 Конвенції про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності, прийнятої на Стокгольмській дипломатичній конференції 14 липня 1967 року, наукові відкриття включено до об’єктів інтелектуальної власності.

Слід зазначити, що 25 травня 2006 року, групою парламентарії до Верховній Раді України поданий на розгляд законопроект «Про охорону прав на наукові відкриття», яким передбачається врегулювати не лише механізм захисту права власності на наукові відкриття, але й чітко передбачено правовий статус суб’єктів таких відносин. Так, якщо громадянин однієї із країни Заходу незалежно від наявності чи відсутності наукового статусу має право запатентувати ідею, то український громадянин може дозволити собі лише запатентувати матеріальний вияв ідеї – пристрій, рецептуру і т.д.,покладений в основу конкретного апарату чи препарату. Відтак український громадянин більш обмежений у діях, ніж його, скажімо американський колега. Законопроект має визначити правові й організаційно-економічні засади у сфері правової охорони наукових відкриттів, закріплювати систему державної реєстрації наукових відкриттів, їх визнання від імені держави, проведення наукової експертизи тощо.

Наукове відкриття – це встановлення невідомих раніше об’єктивно існуючих закономірностей, властивостей та явищ матеріального світу, які вносять докоріннізміни у рівень наукового пізнання.

Об’єктами відкриттів є закономірності, властивості, та явища світу.

Отже,об’єкти відкриттів можна умовно розподілити на три об'єкти.

1. Об’єктзакономірності.

2. Об’єктвластивості.

3. Об’єкт, якявища матеріального світу.

Названі об’єкти відкриттів можуть бути визнаними відкриттям лише за умови, що вони не були відомі раніше і виявлені вперше у світі.

Закономірність як об'єкт відкриття– це дії об’єктивного закону існування, який раніше був невідомий, і стає об'єктом відкриття з моменту, коли її вперше було сформульовано.

Властивість матеріального світу як об'єкт відкриття–це раніше невідома існуюча якісна сторона об’єкта матеріального світу і яка відрізняє його в цілому від інших об’єктів. Характерною рисоюматеріального світу як об'єкт відкриттяє якісна визначеність, що характеризує весь спектор однорідних об'єктів.

Явище матеріального світу як об'єкт відкриття–це раніше невідоме існуюче явище і сутність, які перебувають в органічній єдності, що вносить докорінні зміни в рівень і форму пізнання об’єкта матеріального світу.

Слід зазначити, що сутність і явище існують незалежно від волі і свідомості людини.

Згідно з статтею 458 ЦК України, автор наукового відкриття має право надати науковому відкриттю своє ім’я або спеціальну назву.

Право суб’єкта на наукове відкриття виникає на підставі державної реєстрації. Таке відкриття засвідчується дипломом та охороняється у порядку, встановленому законом.

Правова охорона наукового відкриття має певні особливості. Це пояснюється тим, що наукове відкриття не може бути власністю особи, воно належить усьому людству і може використовуватися кожною особою, без будь-якого дозволу.

Проте те правовій охороні підлягає авторство на пріоритет відкриття, його авторський і державний пріоритет, назва відкриття, а також інші майнові і особисті немайнові права.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1516;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.