Контроль за оподаткуванням окремих видів доходів.

Дивіденди. Новий порядок оподаткування дивідендів, виплачених фізичним особам, радикально відрізняється від старого, коли суми дивідендів, оподатковані при їх виплаті на підставі Закону про прибуток, не потрапляли до складу сукупного оподатковуваного доходу. І як наслідок, вони не оподатковувались прибутковим податком.

Починаючи з 2004 року особи, які виплачують дивіденди громадянам, повинні (окрім сплати авансового внеску з податку на прибуток) утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів за встановленою ставкою від нарахованої суми. Єдиний виняток – реінвестування дивідендів, при якій пропорції між власниками в статутному фонді не змінюються. Ще один обов'язок податкового агента – надавати в податкову інспекцію податковий розрахунок. Робити це потрібно не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем виплати дивідендів.

Роялті. Порядок оподаткування роялі - аналогічний оподаткуванню дивідендів за винятком того, що стосується реінвестованих дивідендів, що на роялті не поширюється.

Суми коштів на відрядження або під звіт. До складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається i не відображається в його річній податковій декларації сума коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт.

Згідно з Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Нацбанку України від 19.02.2001 р. № 172, зареєстрованою в Мінюсті України 15.03.2001 р. за № 237/5428, видача готівки під звіт провадиться з кас підприємств за умови повного звіту конкретної підзвітної особи за раніше виданими під звіт сумами, тобто в разі подання до бухгалтерії звіту про витрачені (частково витрачені) кошти та одночасного повернення до каси підприємства залишку готівки, виданої під звіт.

Підставою для видачі працедавцем грошового авансу платнику податку на відрядження є наказ про службове відрядження, згідно з яким оформляється посвідчення про відрядження.

Сума коштів під звіт для здійснення окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх надала, не підлягає оподаткуванню, тобто не включається до загального місячного чи річного оподатковуваного доходу платника податку, у сумі фактичних витрат платника податку, понесених на здійснення таких дій i підтверджених документально, а саме: фіскальними або товарними чеками, касовими ордерами, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

Платник податку, який отримав від працедавця суму коштів на відрядження або під звіт на виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт, повинен надати звіт про використання коштів до закінчення третього банківського дня, наступного за днем, в який у платника податку закінчується відрядження або завершується виконання цивільно-правової дії, на які було надано під звіт кошти.

Якщо платник податку повертає суму надміру витрачених коштів пізніше граничного строку, тобто після закінчення третього банківського дня, але не пізніше звітного місяця, на який припадає останній день такого граничного строку, то такий платник податку сплачує штраф у розмірі 15% від суми таких надміру витрачених коштів, який стягується податковим агентом, тобто особою, що надала такі суми під звіт.

Якщо платник податку не повертає надміру витрачену суму коштів протягом звітного місяця, на який припадає такий граничний строк, то така сума підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб.

Сума податку, нарахована із сум такого перевищення, з урахуванням положень п. 3.4 ст. 3 Закону № 889-IV утримується особою, яка надала такі кошти під звіт (податковим агентом), за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) (наприклад, із сум заробітної плати, з якої спочатку нараховується й утримується податок за ставкою 13%, а потім — сума податку, нарахована із сум перевищення), а при недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців, до повної сплати суми такого податку.

Дохід від спадщини. В Законі про доходи спадкоємці класифіковані. Це зроблено для того, щоб оподатковувати доходи від спадщини за різними ставками. Це буде залежати від декількох факторів: чи відноситься особа до членів родини спадкодавця, чи є вона чоловіком (дружиною) померлого, чи віднесена вона до членів родини першого ступню споріднення. Оподатковувати доходи від спадщини будуть за підсумками року на підставі поданої декларації за ставками: 0%, 5%, 13% (15%) та 26% (30%). Найбільший податковий тиск приходиться на доходи, отримані спадкоємцями від спадкодавців-нерезидентів.

Дохід від отриманих подарунків. Порядок оподаткування подарунків аналогічний оподаткування доходу від спадщини. Взагалі не оподатковуються подарунки між чоловіком та дружиною. За мінімальною ставкою (5%) оподатковуватимуться подарунки, отримані від найближчих членів родини (першого ступню споріднення), за максимальною (26%) – подарунки, отримані від нерезидентів.

Доходи від оренди. Орендну плату, що отримується громадянами, згідно Закону про доходи оподатковуватимуть за ставкою 13%. База оподаткування при оренді нерухомого майна визначена у розмірі договірної орендної плати, але не нижче мінімальної її величини. Зокрема, для землі, наданої в оренду, мінімум не повинен бути менше суми орендного платежу, встановленого законодавством з питань оренди землі. Для іншого нерухомого майна мінімальну плату за 1 кв. м. загальної площі визначають органи місцевого самоврядування. Громадянам, що здають житло в оренду, та незареєстрованим підприємцями, доведеться самостійно розраховувати податок, щоквартально сплачувати його, а за підсумками року подавати декларацію. Для контролю за цим процесом Закон про доходи вимагає завіряти нотаріально договори оренди між фізичними особами.

Контроль у сфері оподаткування доходів громадян від під­приємницької діяльності.Контрольна робота податкових інспекцій у сфері оподатку­вання доходів від підприємницької діяльності полягає у реєстрації та обліку громадян, що здійснюють підприємниць­ку діяльність, перевірці поданих ними декларацій, обстеженні доходів від підприємницької діяльності, перевірці своєчасності й повноти сплати до бюджету нарахованих податків відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 „Про прибутковий податок з громадян”.

Оподатковуваним доходом громадян від під­приємницької діяльності вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов’язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України і погодженими з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву. До складу витрат, безпосередньо пов’язаних з одержанням доходів, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Податок, обчислений податковими органами, сплачується в такому порядку: протягом року платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 відсотків річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рік, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, 25 відсотків суми, обчисленої їм податковими органами за оціночним доходом на поточний рік. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. У разі значного збільшення або зменшення протягом року доходу платника податковими органами може бути проведено перерахунок сум податку.

Приклад.Розрахувати суму квартальних авансових платежів на наступний рік фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності, який надає перукарські послуги. У звітному році він отримав валовий дохід у сумі 200 тис грн. Витрати враховуються за встановленими нормами (25% від валового доходу).

Сукупний чистий дохід за звітний рік:

200 000 – (200 000 * 0,25) = 150 000 грн.

Річна сума прибуткового податку за шкалою:

(((150 000 : 12) – 1700) * 0, 4 + 393,55) * 12 = 56 562,60 грн.

Сума квартального внеску у наступному році:

56 562,60 : 4 = 14 140,65 грн.

Для порівняння: сума єдиного податку у наведеній ситуації (при чисельності найманих працівників у кількості 10 осіб і ставці єдиного податку 80 грн. на місяць) складатиме:

(80 + 80 * 0,5 *10) * 12 = 5 760 грн.

При чисельності найманих працівників більше 10 осіб перехід на сплату єдиного податку неможливий.

 

Суми податку, сплачені протягом року у вигляді авансових платежів, пред’явлених податковими органами, враховуються при остаточному розрахунку суми податку на підставі документального підтвердження факту такої сплати. Додатково нараховані за остаточними розрахунками суми податку підлягають сплаті не пізніше одного місяця з дня одержання повідомлення податкового органу, а суми податку, сплачені понад установлений розмір, підлягають поверненню платнику не пізніше одного місяця після проведення остаточного розрахунку або за заявою платника зараховуються в рахунок майбутніх платежів.

Громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за кожний звітний квартал, а також за звітний рік. В декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат і сплаченого податку за звітний рік.

Протягом року працівники податкових інспекцій обстежують доходи від підприємницької діяльності за місцем виконання ро­біт, виготовлення продукції, надання послуг. Перевірці підлягає книга обліку доходів та витрат, у якій відображаються обсяги ви­готовленої та реалізованої продукції, середня ціна одиниці реалі­зованої продукції, виручка (валовий дохід) від реалізації.

Метою перевірки є встановлення правильності ведення обліку доходів і витрат, а також відповідності даних, відображених у книзі, фактичним обсягам виготовленої та реалізованої продукції, виручці від її реалізації.

Якщо громадянин, що займається підприємницькою діяльніс­тю, залучає найманих працівників, то обов'язково перевіряються правильність нарахування та своєчасність сплати до бюджету прибуткового податку з їхнього заробітку. За результатами перевірки складається акт за встановленою формою.

Оподаткування підприємницької діяльності за фіксованим податком. Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за фіксованим податком шляхом придбання патенту за умов:

- кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з таким громадянином, включаючи членів його сім’ї, не перевищує п’яти;

- валовий дохід такого громадянина від самостійного здійснення підприємницької діяльності або з використанням найманої праці за останні 12 календарних місяців не перевищує семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- громадянин здійснює підприємницьку діяльність з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору згідно з законодавством. Не дозволяється застосування фіксованого податку при здійсненні торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.

Для одержання патенту платник податку подає до податкового органу заяву, складену в довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце здійснення підприємницької діяльності; перелік осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, та їх ідентифікаційні номери, а також інформацію про доходи платника фіксованого податку від здійснення підприємницької діяльності за останні 12 місяців або про неотримання таких доходів. Податковий орган зобов'язаний видати патент протягом трьох робочих днів з дня прийняття заяви від платника податку.

Попередня перевірка достовірності даних, зазначених у заяві про доходи громадянина від здійснення підприємницької діяльності, або даних про їх неотримання, податковим органом не здійснюється. Відповідальність за достовірність таких даних несе платник податку відповідно до законодавства України.

Розміри фіксованого податку встановлюються відповідною місцевою радою залежно від територіального розташування місця торгівлі і не можуть бути меншими ніж 20 грн. та більшими ніж 100 грн. за календарний місяць для громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність самостійно.

У разі, коли платник податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, розмір фіксованого податку збільшується на 50% за кожну особу.

 

Запитання для самоконтролю

 

1. Які існують відмінності в оподаткуванні доходів громадян, отриманих до і після початку 2004 року?

2. Назвіть основні види пільг з податку на доходи громадян.

3. Як вирішені проблеми зарахування податку у місцеві бюджети?

4. Назвіть можливі форми оподаткування доходів громадян від підприємницької діяльності. Які умови їх застосування?

5. Яка форма оподаткування є найбільш економічною в адмініструванні?

6. Що є об’єктом оподаткування при застосуванні загальної системи оподаткування приватного підприємця?

7. Яка форма оподаткування застосовується у відношенні доходів громадян (прогресивне, пропорційне, регресивне оподаткування)?

8. Яка передбачена форма звітності підприємства за доходами і сплаченими податками його працівників?

Тести для самоконтролю знань

 

1. Оподатковуваним доходом фізичної особи-резидента є:

а) сукупний оподатковуваний дохід за звітний рік;

б) заробітна плата за рік без урахування премій;

в) заробітна плата за рік з урахуванням премій.

 

2. Не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян:

а) вартість путівок на відпочинок у вітчизняному дитячому оздоровчому таборі;

б) компенсація за невикористану відпустку при звільнені;

в) дохід власника від продажу раніше придбаних акцій;

г) допомога по тимчасовій непрацездатності (за рахунок підприємства).

 

3. Оподатковуваним доходом фізичної особи від здійснення підприємницької діяльності є:

а) сукупний оподатковуваний дохід за звітний рік;

б) чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом та документально (або за встановленими нормами) підтвердженими витратами;

в) виручка від продажу товарів ( робіт, послуг).

 

4. Який пункт суперечить умовам переходу фізичної особи - суб’єкта підприємницької діяльності до сплати фіксованого податку?

а) валовий дохід за останні 12 місяців складає 5000 НМДГ;

б) здійснюється торгова діяльність на ринках та сплата ринкового збору;

в) кількість реалізаторів – 4 особи, один з них здійснює торгівлю тютюновими виробами.

 

5. Приватний підприємець, що застосовує загальну систему оподаткування, подає декларацію про доходи:

а) за звітний рік; б) за звітний квартал; в) за звітний квартал та річну.

 

6. Визначити строк подання річної декларації про доходи громадян у ДПІ:

а) включно по 1 квітня наступного року;

б) до 1 квітня наступного року;

в) протягом 60 днів після закінчення звітного року.

 

7. Визначити строк сплати податку, донарахованого ДПІ за річною декларацією громадянина:

а) 10 днів після вручення податкового повідомлення;

б) 20 днів після вручення податкового повідомлення;

в) 30 днів після вручення податкового повідомлення;

 

8. Визначити розмір доплати фіксованого податку у разі залучення приватним підприємцем найманих працівників:

а) 50% від заробітної плати кожного працівника;

б) 50% від вартості патенту;

в) 50 грн. за кожного працівника.

 

9. У разі виплати заробітної плати продукцією власного виробництва її сума у складі сукупного оподатковуваного доходу працівника обчислюється:

а) за вартістю сировини та матеріалів, що були використані для виробництва продукції;

б) за повною собівартістю виготовлення продукції;

в) за ринковою ціною продажу продукції стороннім споживачам.

 

10. Визначити пільги, що застосовуються при оподаткуванні доходів одного з батьків, які мають трьох дітей віком до 16 років:

а) сукупний оподатковуваний дохід за місяць зменшується на величину неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на кожну дитину віком до 16 років;

б) сукупний оподатковуваний дохід за місяць зменшується на величину неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на кожну дитину віком до 16 років та додатково сума прибуткового податку зменшується на 50%;

в) немає вірної відповіді.

 

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 854;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.031 сек.