Інструменти організації міжбюджетних взаємовідносин в Україні
Система інструментів, що сформувалася | Система інструментів, яку доцільно запровадити |
Власні доходи. Регульовані доходи | Власні доходи. Передані доходи (доходи, передані повністю або частково у формі фіксованих часток загальнодержавних податків) |
Нормативи відрахувань від регульованих доходів | Трансферти (дотації як інструменти фінансового вирівнювання, субсидії на фінансування делегованих виконавчою владою повноважень місцевого самоврядування, інвестиційні субвенції, внески до трансфертних фондів) |
Дотації, субсидії, субвенції Міжбюджетні взаєморозрахунки Бюджетні позички Внески до Державного бюджету України Кошти, що передаються з Державного бюджету України обласним і районним бюджетам для розподілу їх між територіальними громадами або для виконання спільних проектів Кошти, залучені на договірних засадах з місцевих бюджетів до обласних і районних бюджетів для реалізації спільних програм | Бюджетні позички |
Головним і домінуючим інструментоморганізації міжбюджетних взаємовідносин в Україні є регульовані доходи. Регульовані доходи - це доходи, які на пайовій основі поділяються між усіма ланками бюджетної системи України. Нормативи відрахувань від регульованих доходівдо бюджетів встановлюють (у %) пропорції розподілу цих доходівміж різними рівнями бюджетної системи. Нормативи відбувань від регульованих доходів до бюджетів областей, г. Києва і Севастополя розраховуються Міністерством фінансів України і за поданням Кабінету Міністрів України щорічно затверджуються Верховною Радою в Законі України "Про Державний бюджет". Нормативи відрахувань від регульованих доходів до бюджетів районів у містах, міст районного підпорядкування, сільських і селищних рад затверджуються відповідними міськими та районними радами.
Дотації–кошти, що передаються з Державного бюджету місцевим бюджетам або з місцевих бюджетів вищого рівня місцевим бюджетам нижчого рівня безповоротно для збалансування їхніх доходів і видатків.
Субвенції –кошти, що надаються місцевим бюджетам з державного бюджету або з місцевих бюджетів вищого рівня на фінансування цільових видатків і підлягають поверненню в разі нецільового використання їх.
Субсидії –кошти, які надаються з Державного бюджету місцевим бюджетам або з місцевих бюджетів вищого рівня місцевим бюджетам нижчого рівня на фінансування цільових видатків.
Внески до Державного бюджету України – це кошти, що передаються адміністративно-територіальними одиницями держбюджету в обсягах, визначених Законом про Державний бюджет України на поточний рік. З 1998 р. в Законі "Про державний бюджет України на 1998 рік" почав використовуватися такий інструмент, як офіційні трансферти:кошти, що передаються з державного бюджету України до місцевих бюджетів України, та кошти, що передаються до Державного бюджету України з бюджетів областей та міста Києва.
Бюджетні позичкинадаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам України для покриття тимчасових касових розривів у процесі їх виконання; вони підлягають поверненню протягом поточного бюджетного року. З місцевих бюджетів вищого територіального рівня можуть надаватися відповідні позички органам влади територій нижчого рівня.
Міжбюджетні взаєморозрахункияк елемент міжбюджетних взаємовідносин є інструментом перерозподілу фінансових ресурсів між рівнями бюджетної системи в процесі виконання Державного і місцевих бюджетів.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 631;