Опора на засоби нових інформаційних технологій
Дистанційне навчання базується на використанні комп'ютерів і телекомунікаційної мережі. Комп'ютерні засоби зв'язку знімають проблеми відстаней і роблять більш оперативний зв'язок між викладачем і тим, якого навчають,. Сучасні засоби інформаційних технологій дозволяють використовувати при навчанні різноманітні форми представлення матеріалу: вербальні й образні (графіка, звук, анімація, відео). Комп'ютерні навчальні і контролюючі програми допомагають слухачу, з одного боку, швидше і глибше освоїти навчальний матеріал, з іншої сторони дають можливість учителю здійснювати оперативний контроль рівня засвоєння навчального матеріалу.
У процесі проведення навчання в дистанційному режимі використовуються всі основні типи інформаційних послуг:
· електронна пошта
· телеконференції
· пересилання даних (FTP-сервери)
· гіпертекстові середовища (WWW-сервери)
· ресурси світової мережі Інтернет (сторінки World Wіde Web, бази даних, інформаційно-пошукові системи),
· відеоконференції
За допомогою кожного з цих типів взаємодії слухача і викладача зважуються специфічні навчальні і дидактичні задачі. Відзначимо, що перераховані засоби можуть використовуватися в сукупності, чи ж більш розвиті види спілкування можуть як окремий випадок забезпечувати більш прості телекомунікаційні механізми (наприклад, спілкування через WWW-сервери може включати посилку листів і файлів, мати механізм обговорення загальних тим по типі телеконференцій).
За допомогою електронної пошти може бути налагоджене спілкування між викладачем і учнями (розсилання навчальних завдань, питання до тим, якого навчають, і викладачу). Електронна пошта набагато полегшує викладачу масове розсилання матеріалів, дозволяє відслідковувати історію переписування зі слухачами.
Телеконференції дозволяють організувати загальну дискусію серед тих, яких навчають, на навчальні теми. Телеконференції проходять під керуванням викладача, що виступає в ролі модератора. Викладач формулює тему дискусії, стежить за змістом прихожих у конференцію повідомлень. Учасники телеконференцій можуть переглядати повідомлення, що надійшли, надсилати свої власні листи (повідомлення) у конференцію, приймаючи в такий спосіб участь у дискусії.
Послуги FTP-серверів можуть знадобитися при пересиланні даних (файлів), у тому числі великих розмірів. FTP-сервери мають у своєму розпорядженні зручні функції для організації і контролю таких пересилань.
На WWW-серверах викладач може розмістити навчальні матеріали. Ці матеріали будуть організовані у виді гіпертексту. Гіпертекст дозволяє структурировать матеріал, зв'язати посиланнями (гіперзв'язками) розділи навчального матеріалу, що уточнюють і доповнюють один одного. У WWW-документах можна розміщати не тільки текстову, але і графічну, а також звукову і відео інформацію.
Ресурси світової WWW-мережі, організованої у виді гіпертексту, можна використовувати в процесі навчання як багатий ілюстративний і довідковий матеріал. Викладач за допомогою пошукових систем, довідників по ресурсах Інтернет може готувати набір посилань на WWW-сторінки, що містять цікавий з його погляду матеріал по досліджуваних темах, і повідомляти ці посилання тим, якого навчають,. Якщо вони мають вихід в Інтернет, то зможуть скористатися цими матеріалам.
Відеоконференції в даний час не настільки поширені в школах через високу вартість устаткування для проведення відеоконференцій. Однак перспективність такого виду навчання очевидний: викладач може читати чи лекції проводити заняття зі слухачами "у живому ефірі", маючи при цьому можливість спілкування зі слухачами. Такі лекції висококваліфікованих фахівців дуже популярні в Європі і США, де вирішені технічні проблеми проведення відеоконференцій по телекомунікаційних каналах зв'язку.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 575;