ХРУЩОВСЬКА ВІДЛИГА. ДЕМОКРАТИЗАЦІЯ. ДЕСТАЛІНІЗАЦІЯ
Внаслідок короткочасної боротьби за владу першим секретарем ЦК КПРС став Хрущов. Почалася доба хрущовської відлиги (10.1.), тобто демократизація та десталінізація:
1. Почалася реабілітація засуджених у 1937-38 рр., вийшли на волю політичні в’язні.
2. На XX з’їзді КПРС М.С. Хрущов виступив з доповіддю про культ особи Сталіна і його наслідки.
10.1. “Відлига” (термін запроваджено відомим радянським письменником і громадським діячем І. Еренбургом) – характеризує час керівництва КПРС та СРСР М.С. Хрущовим, коли відбувалось “потепління” політичного і суспільного життя в СРСР та УРСР та зроблено перші в СРСР спроби реформувати радянське суспільство.
Внаслідок цих процесів тоталітарна держава (10.2.)змінилася державою із системою авторитаризму (10.3.).
10.2. Тоталітарна держава – держава, в якій склалася система тотального контролю усіх сфер життя суспільства, за якої одна особа (вождь, диктатор), або політична еліта (бюрократія) здійснює протиправну діяльність, проводить жорсткий терор і мілітаристичну політику.
10.3. Авторитаризм – антидемократична та антиправова концепція та практика здійснення влади, стверджує політичний режим, якому притаманні зосередження в руках однієї людини або групи осіб необмеженої влади за умови поверхового дотримання законності, повна відсутність або фіктивність представницьких інститутів.
Однак, демократизація не зачепила самої основи радянської системи – командно-адміністративної (чи радше партійно-бюрократичної) системи управління країною. Тоталітарна система поступилася місцем авторитарній. Репресивно-каральні органи (КДБ) не тільки не втратили позицій, а навпаки їх зміцнили. Навіть культ особи Сталіна був замінений на дещо людяніший, але все ж таки культ – культ особи М.С.Хрущова.
Неповна демократизація пояснювалася ще й тим, що країна знаходилася у стані холодної війни (10.4.) з США та країнами НАТО.
10.4. “Холодна війна” – термін, що характеризував політичний курс США, СРСР та їх союзників і який проводився ними з часу закінчення Другої світової війни до початку 90-х рр.
Демократизація на Україні:
1. Зміни відбувалися перш за все у гуманітарній сфері:
– історична наука та наука взагалі, література, журналістика позбавилася жорсткої цензури,
– почали з’являтися видання на українській мові,
– з’явилася плеяда української інтелігенції, яка вимагала сказати всю правду про минуле, щоб не допустити повторення цього у майбутньому;
2. Великі масштаби набула реабілітація жертв сталінських репресій.
Але демократизація в гуманітарній галузі проводилася не послідовно, адже Хрущов втручався в творчість письменників, художників, що викликало невдоволення інтелігенції.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 672;