Організація спортивного дозвілля
Постійно зростає кількість людей, матеріально забезпечених і здатними витратити певну кількість грошей для проведення свого дозвілля поза домом.
У денний час все більше число успішно працюючих людей стали приділяти свою увагу спорту, підтримці хорошої фізичної форми, відвідуючи при цьому тенісні корти, басейни, тренажерні зали. Можна сказати, що ведення здорового способу життя стає звичним.
Зростає число людей, здатних оплачувати свої розваги, тому привабливим виглядає створення місця, в якому б поєднувалися послуги харчування, обслуговування та спортивні і розважальні послуги, здатні задовольнити споживачів.
Місцем, що поєднує в собі атрибути спортивного відпочинку може бути клуб, що знаходиться у зручному місці, пропонуючи такі види послуг:
1. Більярд чи американський пул.
2. Дартс.
3. Боулінг.
Для занять цими спортивними іграми споживачу не потрібна спеціальний спортивний одяг, а обсяг отримуваних задоволень порівняний зі справжніми заняттями спорту.
Споживачі зможуть скористатися послугами бару в якому будуть подаватися велика кількість безалкогольних напоїв і коктейлів, і з спиртних напоїв будуть представлені різноманітні сорти вина і пива. Більше міцне спиртне в барі продаватиметься за високими цінами, що дозволить створити попит серед споживачів на легкі напої.
Необхідним атрибутом клубу повинна бути «хороша» музика. Клієнт, приходячи в цей клуб, отримує цілий комплекс послуг, які в даний момент пропонуються частково деякими місцями відпочинку.
Клуб повинен бути оформлений на високому рівні і пропонувати послуги відмінної якості, тобто постачати на ринок конкурентоспроможну послугу.
Попит на спортивні розваги є постійним і мало залежить від сезонності.
Маркер - це людина, що працює в більярдних клубах, при ресторанах, кафе, стежить за правилами поведінки у більярдних столів, стежить за столами, кулями і киями, доглядає за більярдними інструментами. Кулі постійно протирає від пилу і мілка, стежить за чистотою і збереганням більярдного столу. У разі пропажі якоїсь речі в клубі (куля, крейда або кий) з маркера стягується вартість цього предмета. Щоб бути маркером мало розбиратися в одному лише більярді. У такій професії потрібно як професіоналізм у грі, так і знання психології відвідувачів. Як правило, місце маркера займають люди, щиро захоплені більярдом і мають досить високу кваліфікацію у цьому виді спорту. Так само якщо за грою в більярд почнеться бійка - маркер зобов'язаний як охоронець їх разбороніть. У багатьох випадках, крім невеликої зарплати, маркер отримує чайові, які нерідко набагато перевищують зарплату.
У клубах організація гри в більярд є основною послугою, а послуги ресторану і бару - додатковими, хоча, як свідчить практичний досвід, їхні доходи перевищують доходи від гри в більярд. Поєднання більярдної гри з послугами ресторанного господарства має позитивне значення, особливо при організації клубної гри. Робота більярдного клубу тим успішніша, чим більший обсяг наданих послуг - як основних (більярд), так і додаткових (бар, ресторан).
Більярдні клуби відкриваються сьогодні за трьома моделями: комерційною, спортивною та елітною. В комерційних більярдних клубах більярд виконує роль магніту, що притягує споживачів, які хочуть відпочити з відповідним рівнем сервісу. В спортивних більярдних клубах створюються умови для змагань і тренувань професіоналів-більярдистів, гра яких викликає великий інтерес у любителів цієї гри. У них є можливість проводити любительські турніри. Послугами елітних більярдних клубів користуються люди з високими доходами. В основі їхнього комерційного успіху - створення ексклюзивної атмосфери комфорту за відповідну плату. Меню і винна карта там мають бути, як у ресторані і (або) барі високого класу.
В усіх більярдних клубах ціни на страви та напої мають бути дещо нижчими, ніж в аналогічних закладах, що компенсує значні витрати, пов'язані з орендою більярдних столів.
Для барів комерційних більярдних клубів характерне споживання у великій кількості пива, тому в прейскуранті передбачено не менше трьох видів розливного і до восьми видів пляшкового напою. Непоганий попит має і горілка. Присутні в меню також вино і коньяк, причому як порівняно дешеві, так і дорогі марки. Меню ресторану в основному складається з м'ясних страв та салатів. Може бути і меню, характерне для бару - мисливські сосиски і ковбаски тощо.
Бар елітного клубу за асортиментом напоїв повинен відповідати бару високого класу.
В меню ресторану елітного більярдного клубу може бути до чотирьох перших та до 12 холодних страв і закусок, до п'яти гарячих закусок, до 25 других страв (60 % з них - страви із м'яса та риби), до восьми десертів.
З урахуванням «більярдної» специфіки готують спеціальні страви, які можна споживати в процесі гри, - невеличкі шашлики тощо. Споживач повинен мати можливість замовити страву у будь-якому місці більярдного клубу.
У комерційних клубах, де ресторану і бару надають великого значення, кількість місць значно більша за кількість більярдних столів. У комерційних і спортивних більярдних клубах вважають, що зал для більярдної гри і споживання їжі не слід відокремлювати, оскільки поєднання гри та сервісного обслуговування створює специфічну атмосферу. Одні відвідувачі приходять сюди не просто пограти, а й «покрасуватися на публіці», інші не тільки харчуються, а й спостерігають за грою як за своєрідним безплатним шоу.
В елітних більярдних клубах вважають, що зал для більярдної гри і споживання їжі та напоїв мають бути відокремленими.
При визначенні площі приміщень, де встановлюється більярд, слід враховувати вид гри: американський більярд (пул) чи російський більярд. Довжина першого 6-9 футів, другого - 6-12 футів, ширина - вдвічі менша. Для професійних гравців підходить тільки 12-футовий стіл. В інших випадках поряд із 12-футовим встановлюють столи іншої довжини, оскільки недосвідченим гравцям важко починати гру на такому столі. У вітчизняних ресторанах і клубах надають перевагу російському більярду. Враховуючи, що розігрування партій на американському більярді легше, ніж на російському, ним частіше користується молодь і жінки.
Для створення якомога вищого рівня комфорту для споживачів у процесі гри на кожний стіл передбачено від 30 до 40 кв. м. Для визначення загальної площі ігрової зали цю цифру перемножують на кількість більярдних столів, додають площу, необхідну для розміщення барної стійки, столів для споживачів, які користуються послугами кухні, а також столів і крісел, розміщених поряд з більярдними столами і призначених для відпочинку гравців та їхніх друзів. При створенні більярдного клубу слід встановлювати не менше 4-5 більярдних столів, оскільки відвідувачі не захочуть довго чекати і за наявності черги скористаються послугами конкурента. Розміщення більярдного клубу може бути доречним у людному і «спальних» районах, адже потенційні відвідувачі недорогих більярдних клубів неохоче їдуть у центр міста, а для клієнтів елітних клубів, які мають свій транспорт, час у дорозі не має суттєвого значення.
Для успіху роботи більярдного клубу важливе значення має якість більярдних столів. Крім того, вибирати слід столи тільки тих фірм, які гарантують їх подальше обслуговування і ремонт. У зв'язку з тим, що більярд планується ввести до складу олімпійських видів спорту, то, безумовно, новий напрям бізнесу з використанням більярдних столів є перспективним.
Стандартна довжина доріжки для боулінгу - 25,41 м (включаючи зону розбігу, доріжку і машину для установки кеглів - пінспоттер). Плюс ще 1-1,5 м займе прохід для обслуговування пінспоттера, а також 3-5 м - зона відпочинку для гравців. Додаткову площу «з'їдають» також технічні проходи, місце для бару і більярду.
Ширина залу визначається також виходячи з кількості доріжок. Для двох вимагається 3,46 м , для 3- х - 5,25 м , для 4- х - 6,85 м , для 6 -ти - 10,23 м і т. д. Всього ж на одну доріжку припадає приблизно 55 кв. м (це по мінімуму), а висота приміщення ніяк не може бути нижче 4 м (для комфорту гравців).
Повноцінний боулінг-клуб - це не тільки кілька доріжок, набір куль і тапочок, але і ціла інфраструктура для відпочинку, де відвідувач може провести весь вечір. Саме тому при виборі відповідного приміщення або при будівництві нового необхідно передбачити зручні під'їзні шляхи з боку транспортних магістралей і місце для паркування машин.
Головна деталь обладнання - пінспоттер - спеціальний і досить складний механізм для збору і розстановки збитих кеглів. До його винаходу цю трудомістку і досить небезпечну операцію доводилося виконувати спеціальній людині. У конструкції пінспоттера більше трьох тисяч різних деталей, і тому найважливіша вимога до неї - надійність і довговічність. Повний комплект включає в себе також систему автоматизованого повернення куль (її конвеєр проходить під настилом площадки); систему автоматичного підрахунку очок (головний компонент її - монітор, на якому навпроти імен всіх гравців відображаються очки); доріжку. Для покриття доріжок використовують дерево або синтетичні матеріали - і якщо перше виглядає «дорожче», то фахівці рекомендують через довговічності вибирати останнє.
За оцінкою професіоналів ринку, одна доріжка зазвичай буває завантажена 6,5 - 8,5 години на добу. За рік вона здатна принести від $ 50 тис. до $ 60 тис. Цього цілком достатньо, щоб окупити її вартість з урахуванням всіх витрат.
Але це далеко не всі гроші, які здатний приносити боулінг.
Хороший бар з алкоголем забезпечує не менше 40 % прибутку клубу. Адже до 70 % гравців у боулінг - чоловіки, якими запрошення «поганяти кулі» безпосередньо асоціюється з пропозицією «попити пивка».
А ось більярдні столи, встановлені в багатьох клубах, істотного прибутку не приносять, виконуючи скоріше функцію додаткового розваги: відвідувачі боулінг-клубів ганяють «малі кулі» лише в очікуванні черги до «великих».
Багато клубів відкривають на своїй території невеликі магазинчики з фірмовою атрибутикою для особливих цінителів гри: кулями (деякі з яких коштують $ 200 ) , засобами для догляду за ними, спеціальним взуттям, різними аксесуарами, футболками, сувенірами. Звичайно, прибуток від подібної вузькоспеціалізованої торгівлі невелика (до 5%), але магазин здатний залучити особливо тонких цінителів гри.
Власники боулінг-клубів проявляють не меншу фантазію, ніж організатори клубів нічних. Наприклад, відомий московський боулінг COSMIK встановив 32 доріжки на двох поверхах, з них перший - яскравий і різнобарвний, а другий - напівтемний , з ультрафіолетовим підсвічуванням . На кожному поверсі є по два бари, величезні монітори з прямою трансляцією спортивних змагань і інші «навороти». За приблизними підрахунками, на подібні «знахідки» пішло не менше двох мільйонів доларів.
Усі власники клубів не радять відкривати боулінг менш ніж на десять доріжок. Чим більше кількість доріжок, тим менше питомі витрати на кожну. Наприклад, в клубі в три зміни на 14 доріжках працює 18 чоловік, але таке ж число працівників треба було б і, наприклад, для семи доріжок.
У нашій країні основна частка відвідувачів боулінг-клубів припадає на тих, хто розглядає боулінг як вид розваги або сімейного відпочинку. Частка гравців, які вважають боулінг спортом, становить не більше 10%. У США ситуація прямо протилежна. Основна маса відвідувачів боулінг-клубів - це люди, які об'єдналися в команди (так звані «ліги»), які змагаються між собою практично цілий рік. Вони купують абонемент на відвідування клубу відразу на кілька місяців вперед, тим самим приносять його власнику гарантований дохід. Природно, що продаж абонементів більш вигідна, ніж реалізація «разових» квитків.
Фахівці вважають, що в нашій країні такий рух теж може отримати свій розвиток. Адже прагнення перемагати суперників закладено в кожному гравцеві, незалежно від виду спорту. Вже зараз у багатьох російських клубах проводяться місцеві турніри, для чого всі бажаючі скидаються по одній-дві тисячі рублів. 70 % призового фонду отримує переможець, а 30 % в якості комісійних - власник клубу.
Для відвідувачів боулінг-клубів важливе значення має наявність в них барів, ресторанів, піцерій, дитячих кімнат. Смачна кухня, якісне обслуговування, інтер'єр приміщень, музичний супровід, комфорт, розумне співвідношення між ціною послуг та їх якістю, як правило, позитивно впливають на рішення відвідати боулінг-клуб.
Для задоволення інших запитів споживачів, пов'язаних з бажанням позмагатися, в закладах ресторанного господарства можуть бути запропоновані такі послуги: дарст, гра в шахи чи шашки. Для цього у залі ресторану мають бути створені певні умови: для гри в дартс передбачають вільну площу з тим, щоб не заважати іншим відпочиваючим; для гри в шахи (шашки) — поряд з обіднім столом може бути встановлений невисокий шаховий стіл з двома зручними кріслами. В клубах можуть поєднуватися різні види розваг, що дозволяє задовольнити різноманітні потреби та уподобання гостей.
Казино - ігровий заклад, в якому з використанням рулетки, ігрових столів для карточних ігор і гри в кості, а також іншого ігрового устаткування здійснюється проведення азартних ігор з об'явою грошових чи інших майнових виграшів. У казино, як правило, забезпечується одночасне проведення не менш як трьох азартних ігор (наприклад, гра в рулетку, покер, блек-джек). Основними цілями діяльності казино є надання послуг населенню у сфері організації дозвілля на високому професіональному і культурному рівні, а також отримання прибутку. Приміщення казино складається із зони обслуговування відвідувачів і зони службових приміщень із роз'єднаними входами у кожну зону. У зоні обслуговування відвідувачів розміщуються: ігрові зали; каси для грошових розрахунків із відвідувачами; пункт обміну валюти; місця для відпочинку відвідувачів казино і проведення видовищно-розважальних заходів; гардеробна. Ігровий зал казино становить спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення гри, де розміщуються ігрові столи з місцями для відвідувачів і робочими місцями для співробітників казино. Приміщення ігрового залу не повинно бути доступне візуальному огляду з боку вулиці. У місцях для відпочинку відвідувачів казино можуть працювати ресторани і бари, проводитися дискотеки тощо. У зоні відпочинку повинні розміщуватися санвузли для відвідувачів у кількості, що відповідає санітарним нормам. У зоні службових приміщень казино передбачаються: кімнати відпочинку круп'є; ізольоване приміщення для співробітників служби безпеки; сейфова кімната - це спеціальне обладнане приміщення, де зберігається страхова сума казино, вся внутрішня документація казино, ігрове обладнання казино, що не є стаціонарно встановленим. До такого обладнання належать: кульки для рулеток; ігрові жетони (фішки); карточні колоди; карабіни для подавання карт; підноси для фішок тощо. Казино може розміщуватися лише не у жилому приміщенні і має відповідати санітарно-гігієнічним, протипожежним нормам і вимогам збереження громадського порядку та безпеки відвідувачів і персоналу. Існують навіть спеціалізовані готелі-казино. Вони широко розповсюджені в США і деяких країнах Західної Європи. Головною функцією цих готелів є створення гарних умов для проведення азартних ігор. Проживання і харчування у таких готелях звичайно буває на дуже високому рівні. У харчуванні акцент робиться на екзотичну кухню. Великою популярністю користується послуга по організації чартерних рейсів для людей, що вирішили пограти у азартні ігри. Робота персоналу таких готелів дуже напружена, оскільки ігри тривають на протязі доби, 365 днів в рік.
Основним технологічним центром казино, що визначає комерційні результати його діяльності, є ігровий зал. Розміри ігрового залу визначаються, перш за все, кількістю ігрових столів. Мінімальний розмір ігрового залу коливається на рівні 75-100 м2. Великої уваги також приділяється підбору обладнання. Рекомендований стандартний комплект обладнання для щойно відкритого казино складається з одного столу рулетки та двух-трьох столів для гри в BJ, оскільки, з врахуванням вітчизняного та закордонного опиту встановлено, що це забезпечить, з одного боку, максимальну загрузку казино, з іншого-оптимальне співвідношення між програшами та виграшами казино.
Бібліотеки передбачаються здебільше у готельних господарствах для відпочинку і розміщуються у приміщеннях адміністрації, побутових і культурно-масових. До бібліотеки належать читальні зали, приміщення для збереження книг і підсобні приміщення. Читальні зали передбачаються непрохідними, з одним входом і мають добре природне і штучне освітлення. У них відбувається видача і отримання книг, робота з книгою і експозиція періодичних видань, книг. Читальні зали обладнуються кафедрою видачі книг, читальними столами, книжними шафами або стелажами для книг, виставковими вітринами, стільцями.
Організація розважальних шоу-програм
В умовах жорсткої конкуренції на ринку ресторанного господарства для залучення і збереження споживачів, які користуються певним закладом, необхідно створювати неповторну атмосферу, притаманну тільки даному підприємству. Це досягається завдяки синергетичному ефекту багатьох факторів, таких як тематичний дизайн, якісне обслуговування, якісна або специфічна кухня і т. ін., а також правильна організація шоу-програм. Для сучасного етапу розвитку ресторанного господарства характерна поява все більшої кількості закладів клубного формату, де шоу-програмам надається надзвичайно велике значення. В таких закладах на шоу-програму продаються білети, наприклад у нічних клубах. У більшості закладів ресторанного господарства вона не є головною статтею доходу. Важливим є те, що вдалий проект сприятиме задоволенню потреб споживачів в організації відпочинку та підвищить імідж закладу.
При цьому необхідно враховувати інтереси певних груп споживачів, перш за все їхній вік. Так, у молодіжних закладах слід забезпечити помірний вибір страв та напоїв, розважальні програми мають бути розраховані на постійних клієнтів, для яких безперервний рух є особливим стилем життя.
У розважальних закладах для споживачів зрілого віку важливе значення мають затишок, спокійна музика, ненав'язливий сервіс, вишукане обслуговування, азартна гра в казино. Упродовж вечора може бути запропонована і певна шоу-програма.
Друга важлива складова - інтереси споживачів, за якими їх можна поділити на дві основні групи: споживачі ресторанів і кафе сімейного типу та споживачі закладів «за інтересами» - кабаре, більярд, боулінг, кегельбан, фітнес-центр, топлес, стриптиз тощо.
Якщо більшість із перерахованих розваг надається одним закладом, то це заклад клубного типу.
У закладі ресторанного господарства сімейного типу є окремі зали для розваг дітей. Для цього запрошують клоунів, казкових персонажів, проводять конкурси, вікторини, дискотеки.
Для досягнення мети розважальний заклад має надати споживачу програму за різними напрямами розважальної індустрії. Для цього він повинен мати:
- відповідні кадри співробітників, які добре знають свою справу;
- кілька танцювальних залів з якісним звуком та світлом, з «живим» ді-джеєм, з різними напрямами музики;
- коктейль-бар з феєричним представленням своїх коктейлів (фрістайл);
- ресторан з відмінною кухнею, відповідним обслуговуванням і «живою» музикою;
- більярд, боулінг;
- казино, ігрові автомати;
- кілька залів «за інтересами»: стрип- або топлес-зал, джаз-зал або зал для перегляду відеофільмів.
У закладі ресторанного господарства можна організовувати такі розважальні програми:
- конкурси - найбільш проста розважальна шоу-програма. Гості самі беруть в них участь. Чим веселіше і цікавіше організований конкурс, тим яскравіші спогади про той чи інший заклад ресторанного господарства;
- циркові номери з участю жонглерів, фокусників, факірів, дресирувальників різних тварин;
- святкові заходи за інтересами забезпечуються спеціальними шоу-прог-рамами, наприклад: презентація альбомів або відеокліпів відомого виконавця, творчі вечори, присвячені виходу на екран нового фільму, ювілею відомого актора, показ колекції одягу відомого кутюр'є тощо;
- виступ професійного (професійних) ді-джея зі своєю власною програмою;
- виступи починаючих акторів. Вони корисні як для актора - молодий виконавець одержує можливість виступити перед широкою аудиторією, так і закладу та його гостям;
- виступи артистів розмовного жанру - акторів, сатириків, гумористів, пародистів, клоунів і т.ін., які завдяки особливому інтонаційному забарвленню, темпу і ритму вимовляння фраз чи віршованих рядків, силою звуку, мовною характерністю створюють неповторний образ того, про що або про кого розповідають;
- виступи «зірок першої величини», який надає можливість гостям побачити їх, одержати насолоду від їх виступу;
- виступи шоу-балету дає можливість одержати насолоду від хореографії та костюмів;
- організація змагань в клубі у вигляді шоу, наприклад з боулінгу або більярду;
- організація шоу-програм із сюрпризами, при цьому, як правило, запрошують представників засобів масової інформації.
Якість розважальних програм та різнобічність репертуару сприяє збільшенню попиту на послуги закладу ресторанного господарства. Але слід пам'ятати, що до вирішення цієї проблеми слід підходити комплексно: стійке становище закладу на ринку ресторанного господарства можливе в тому випадку, коли в ньому успішно поєднуються яскраве шоу, якісна кухня, висококласний сервіс і атмосфера свята, а також відповідність ціни та якості послуг.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1406;