Система місцевих бюджетів та їх роль у фінансовому забезпеченні органів самоврядування.
Незалежність і самостійність місцевого самоврядування у виконанні делегованих і закріплених за ними функцій, у межах своїх компетенцій, забезпечується за рахунок власних і закріплених доходів.
Бюджет місцевих органів самоврядування є фінансовою базою територіальних громад сіл, їх об’єднань, селищ та міст. Місцеві бюджети забезпечують грошовими коштами виконання закріплених за ними повноважень органами влади і управління на відповідній території. До даних повноважень належать: управління майном, що є у комунальній власності, затвердження програм соціально – економічного розвитку та контроль за їх виконанням, затвердження бюджетів відповідних адміністративних територій і здійснення контролю за їх виконанням, встановлення норм відрахувань місцевих податків і зборів. До компетенції місцевих органів самоврядування входить: початкова і середня освіта, охорона здоров’я, дороги місцевого значення, ветеринарна допомога, благоустрій, догляд за бідними та сиротами, житлово-комунальне господарство, житлове будівництво, водозабезпечення, теплове господарство, міські електричні мережі, економічна інфраструктура, працевлаштування, перепідготовка кадрів, ритуальні послуги, збирання або утилізація сміття, екологічні проблеми, організація землекористування.
За Бюджетним кодексом для місцевих органів самоврядування визначені джерела формування і напрямки використання фінансових ресурсів, а також фінансові права. Самостійно органи місцевого самоврядування мають право:
Ø визначати напрями використання бюджетних коштів;
Ø можуть збільшувати норми витрат в межах наявних коштів на утримання житлово-комунального господарства, закладів охорони здоров’я, освіти, соціального забезпечення;
Ø визначати у своїх бюджетах обсяг фінансування заходів соціально-культурного розвитку певної територіальної громади.
Бюджетна система України побудована за ознакою самостійності усіх бюджетів. Місцеві бюджети певного рівня не можуть бути включені до місцевих бюджетів іншого рівня. На рис. 9 наведена структура місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України, яку формують: бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування (бюджети територіальних громад сіл, їх об’єднань, селищ, міст (в тому числі районів у містах)).
Рис. 9. Структура місцевих бюджетів.
Складна структура місцевих бюджетів визначається бюджетним устроєм який, у свою чергу залежить від державного устрою України та враховує її адміністративно-територіальний поділ.
У відповідності до закону про Державний бюджет України на відповідний рік місцеві бюджети можуть складатися із загального та спеціального фондів. До складу доходів загального фонду відповідного місцевого бюджету включаються всі доходи крім тих, що враховуються до спеціального фонду; до видатків загального фонду включаються, крім видатків, що покриваються за рахунок надходжень до загального фонду, резервний фонд.
До складу спеціального фонду місцевих бюджетів входить бюджет розвитку, який формується за рахунок:
Ø єдиний податок, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування;
Ø дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є майно Автономної Республіки Крим, комунальна власність;
Ø плата за надання місцевих гарантій;
Ø кошти від відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим, та майна, що перебуває в комунальній власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них;
Ø 90 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної і комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації), при цьому від продажу земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим:
35 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим,
55 відсотків - до сільських, селищних, міських бюджетів Автономної Республіки Крим;
Ø субвенції з інших бюджетів на виконання інвестиційних програм (проектів);
Ø кошти від повернення кредитів, які надавалися з відповідного бюджету до набрання чинності цим Кодексом, та відсотки, сплачені за користування ними;
Ø місцеві запозичення визначені Бюджетним кодексом;
Ø кошти, які передаються з іншої частини місцевого бюджету за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради.
Доходи спеціального фонду місцевого самоврядування формуються за рахунок бюджету розвитку (ст.71 Бюджетного кодексу), екологічного податку: 25% з міських, сільських та селищних бюджетів, 10% з обласних бюджетів; збору за першу реєстрацію транспортного засобу – 30% з обласного бюджету; збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині провадження торговельної діяльності нафтопродуктами автозаправними станціями, заправними пунктами – передача з обласного бюджету. Відповідно доходи спеціального фонду обласного бюджету зменшаться за рахунок цих платежів.
За законом «Про місцеве самоврядування» (1997 р.) вводиться поняття «поточний бюджет» і «бюджет розвитку». Відповідно доходи поточного бюджету формуються і використовуються для покриття поточних витрат. Доходи бюджету розвитку місцевих бюджетів використовуються для втілення програм соціально-економічного розвитку. Першочерговим завданням виходу економіки України з кризи є збільшення обсягу капітальних вкладень в реалізацію інвестиційних проектів. Отже, склад доходної частини бюджету розвитку утворюється за рахунок податкових надходжень, залучених від розміщення місцевих позик, інвестиційних субвенцій та частини коштів переданих з державного бюджету.
Бюджет розвитку місцевих бюджетів є складовою частиною спеціального фонду місцевих бюджетів. В основу формування і використання бюджетів розвитку закладено інвестиційний розвиток адміністративно-територіальних одиниць. Слід зазначити, що його обсяги є незначними (приблизно 10%) у сукупних доходах бюджетів в обласних центрах, а в багатьох невеликих містах, селах, селищах вони дорівнюють 0. Така ситуація зумовлена тим, що найбільшу частку у доходах бюджету розвитку становлять кошти, передані із загального фонду місцевих бюджетів на підставі рішення відповідних рад. Не всі територіальні громади мають можливість передавати частину доходів загального фонду до бюджету розвитку.
Кошти бюджету розвитку місцевих бюджетів використовуються на здійснення:
Ø погашення місцевого боргу;
Ø капітальні видатки, включаючи капітальні трансферти іншим бюджетам ;
Ø внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування до статутного капіталу суб’єкта господарювання;
Ø проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що підлягає продажу, за рахунок внесеного авансу покупцем;
Ø підготовка земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них державної (до розмежування земель державної та комунальної власності) чи комунальної власності для продажу на земельних торгах та проведення таких торгів;
Ø платежі, пов’язані з виконанням гарантійних зобов’язань Автономної Республіки Крим чи територіальної громади міста.
За Бюджетним кодексом платежі із спеціального фонду можуть здійснюватися лише в межах коштів, що фактично надійшли до цього фонду на певне спрямування.
Значення місцевих бюджетів у фінансовому забезпеченні органів самоврядування певною мірою визначається обсягом актуальних у бюджетах ресурсів, внаслідок перерозподілу валового внутрішнього продукту, структурою доходів і напрямами витрачання коштів.
Співвідношення частки доходів місцевих бюджетів у Зведеному бюджеті України характеризує рівень цивілізованих відносин держави та органів самоврядування у бюджетній сфері. За даними таблиці 13 видно, що за останні роки близько 60% бюджетних ресурсів зосереджуються саме у Державному бюджеті України. Динаміка розподілу бюджетних ресурсів у Зведеному бюджеті України засвідчує тенденцію незначного збільшення частки доходів, які надходять до місцевих бюджетів. З іншого боку розширення кола завдань органів місцевого самоврядування, делегування органами державної влади окремих повноважень органам самоврядування закономірно призвело до збільшення частки видатків, які здійснююся з місцевих бюджетів.
Таблиця 13
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1287;