Документообіг та облік видаткових касових операцій
Видача грошей з кас установ банку проводиться за такими документами:
а) за грошовими чеками – юридичним особам, їхнім відокремленим підрозділам, а також підприємцям;
б) за заявою на видання готівки – фізичним особам із поточних депозитних рахунків та фізичним і юридичним особам переказ без відкриття рахунка;
в) за документом на отримання переказу готівкою, установленим відповідною платіжною системою, фізичним і юридичним особам;
г) за видатковим касовим ордером – працівникам банку за внутрішньобанківськими операціями.
Видаткові касові документи на одержання готівки клієнт пред’являє операційному працівникові, який перевіряє наявність необхідної суми коштів на рахунку клієнта, для здійснення операції, правильність заповнення всіх реквізитів, достовірність касового документа, зіставляє номер чека, підпис і печатку з наявними у нього зразками.
Операційний працівник підписує видаткові касові документи і видає особі, яка одержує гроші, для пред'явлення в касу. В обов'язковому порядку видаткові касові документи передаються контролерові для повторної перевірки і запису вказаної суми у видатковий касовий журнал. Після цього видаткові касові документи внутрішнім шляхом передаються до каси.
Одержавши видатковий касовий документ, касир зобов'язаний:
• перевірити наявність підписів службових осіб банку, які мають право дозволяти видання грошей і тотожність цих підписів із зразками, що є в нього;
• порівняти суму, проставлену на документі цифрами, з сумою, що зазначена літерами;
• перевірити, чи є розписка в одержанні грошей на документі;
• перевірити наявність даних про пред'явлення паспорта або іншого документа, який засвідчує особу одержувача грошей;
• викликати одержувача грошей за номером видаткового документа і запитати про суму грошей, що одержується;
• звірити номер контрольної марки з номером на чеку;
• підготувати суму грошей, зіставити суму видачі з сумою, яка вказана на видатковому документі, видати їх одержувачеві та підписати касовий документ.
Якщо клієнт отримує готівку за кількома видатковими документами з різних рахунків, то готівка видається за кожним документом окремо.
Наприкінці операційного дня касир звіряє суму прийнятих підзвіт грошей з сумою видаткових документів і залишком грошей та складає Довідку касира видаткової каси, підписує довідку, а наведені в ній касові обороти звіряє з записами в касовому журналі контролера. Звірка підтверджується підписом касира в касовому журналі і контролера – на довідці касира.
Залишок грошей, сформований в установленому порядку, і видаткові касові документи за день разом із довідкою касира видаткової каси касир здає під розписку в Книзі обліку прийнятих і виданих грошей завідувачеві каси, який, перевіривши довідку, підписує її та підшиває в документи дня.
Готівка, видана з каси установи банку, повинна бути відображена за дебетом відповідних рахунків за балансом установи банку, з яких вона списується, і кредитом рахунка 1001 «Банкноти та монети в касі банку» або 1002 «Банкноти та монети в касі відділень банку».
Наприклад:1. видача готівки юридичним особам, їх відокремленим підрозділам, а також підприємцям з їх поточних та інших рахунків: Дебет - 2520, 2530, 2600, 2650; Кредит - 1001, 1002;2. видача готівки фізичним особам з поточних, вкладних(депозитних) рахунків: Дебет - 2620, 2630, 2635; Кредит - 1001, 1002.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 982;