Сучасний стан міжгалузевих комплексів.
Паливно-енергетичний комплекс.В Україні базою формування паливно-енергетичного комплексу є такі види палива: вугілля, нафта, газ, торф, горючі сланці. Відповідно сформувалися такі регіони:
• вугільні басейни:
- Донецький кам'яновугільний басейн, який простягається смугою від низовини р. Ворскли на південний схід до м. Донецька і завертає до м. Луганська;
- Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн, що лежить на обох берегах р. Західний Буг;
- Дніпропетровський буро-вугільний басейн на межі з Донецьким;
• нафтогазоносні провінції та області:
- простягаються смугою від Чернігівської області до Донбасу;
- ті, що в карпатському регіоні (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська області) і на Волині;
- розкинуті на півдні України (Одеська, Херсонська області й АР Крим).
• основними регіонами розміщення підприємств для виробництва електроенергії є Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Харківська та Луганська області — на сході, Львівська та Івано-Франківська — на заході, Вінницька та Київська області — У центральній частині України. Підприємства, які виробляють і передають споживачам теплову енергію, розміщені в усіх великих населених пунктах України.
Металургійний комплекс.За складом металургійний комплекс поділяють на чорну та кольорову металургію.
Чорна металургія. Комплекс чорної металургії є однією з провідних галузей промисловості України. За оцінками експертів, чорна металургія є галуззю спеціалізації України в загальному поділі праці країн Східної та Центральної Європи. За обсягом виробництва чорних металів серед країн Західної Європи Україна поступається лише Німеччині. У структурі українського експорту чорні метали посідають провідне місце.
Комплекс виробництв чорної металургії охоплює:
- видобуток залізної, марганцевої руд, вапняків, глин, коксівного вугілля, флюсів;
- збагачення руд, виробництво агломерату, коксу;
- виплавку чавуну, сталі, виробництво прокату, катанки, труб;
- виробництво феросплавів, виплавку електросталі та сплавів, виробництво профільного прокату, порошкової металургії;
- використання відходів металургії: виробництво будівельних матеріалів, азотних добрив, пластмас та ін.
До металургійного комплексу належать виробництво гірничого та металургійного устаткування, вогнетривів, цементу тощо.
В Україні сформувалися і функціонує кілька промислових районів чорної металургії: Придніпровський, Донецький та Приазовський.
Кольорова металургія. Сучасний розвиток наукомісткого машинобудування, особливо електроніки, радіотехніки, космічної техніки базується на використанні кольорових металів. Комплекс підприємств кольорової металургії видобуває, збагачує і переробляє руди кольорових і рідкісних металів. Його структуру формують виробництво сплавів, прокат кольорових металів і переробка вторинної сировини. Розміщення підприємств кольорової металургії зумовлене двома основними чинниками — сировинним й енергетичним.
Машинобудівний комплекс.Виробництво машин різноманітного призначення поглиблює поділ праці, спеціалізацію підприємства на виготовленні окремих комплектувальних для конкрет-машин. Поділ та спеціалізація праці зумовили формування три стадійного процесу виробництва машин:
- Створення заготовок, з яких виробляють деталі та частини машин. Одна заготовка може містити металу на 30—50% більше, ніж потрібно на одну деталь чи частину.
- Механічна обробка металевих заготовок і виготовлення деталей та частин внаслідок якої 30 — 50% металу потрапляє у відходи і знову переплавляється на металургійних підприємствах.
- Складання деталей, частин, тобто створення комплектувальних деталей, вузлів, агрегатів для випуску готових машин.
Загалом вважають, що на розвиток і розміщення машинобудівних підприємств впливають такі чинники:
Сировинний - наявність бази металів, особливо для виготовлення важких і середніх машин;
Споживчий - наявність потенційного споживання, наприклад, сільськогосподарських машин, устаткування для легкої, харчової, хімічної промисловості, нафтового, газового і вугільного комплексу;
Трудовий - наявність кваліфікованих працівників;
Науковий - наявність науково-дослідних інститутів, інструкторських бюро, здатних сприяти виготовленню наука-місткого машинобудування, верстата - і приладобудування, електронного, електротехнічного устаткування та ін.
Підприємства хімічного і нафтохімічногокомплексу розміщені на Прикарпатті, Донбасі, Придніпров'ї, Криму, будівельного— у великих містах України, лісопромислового— у Карпатах, на Волині, в обласних центрах, транспортний— у Західній Україні, Придніпров'ї, Донбасі та Півдні України.
Сільськогосподарський комплекс.Сільське господарство є другою після промисловості сферою матеріального виробництва. У ньому зосереджено майже 25 % основного виробничого капіталу, 20 % усіх зайнятих в економіці, створюється 20 % національного продукту. Загалом ці дані засвідчують низьку ефективність не лише сільського господарства, а й усієї національної економіки у країнах з розвинутою ринковою економікою у сільськогосподарському секторі зайнято 3 — 5 % від усіх працівників, які створюють 4 — 6 % валового національного продукту, повністю забезпечують власні продовольчі потреби і значну частину продовольства експортують. Це свідчить, що в цих країнах розвинута сфера послуг — понад 50 % ВНП та промисловість — 30% ВНП. В Україні сільське господарство є однією з важливих сфер матеріального виробництва, але не забезпечує національних потреб у продовольстві.
Сільському господарству властиві такі особливості:
- основним засобом виробництва є земля, наділена родючістю;
- рослині і тварини водночас с і засобами, і предметами праці;
- для сільського господарства характерні природні цикли виробництва.
Сільськогосподарське виробництво потребує конституційних і економічних умов, які регулювали б відносини власності, забезпечували високоефективне виробництво і реалізацію продукції. Сільськогосподарські виробники повинні стати повноправними суб'єктами ринку.
Соціальний комплекс.Соціальний комплекс об'єднує галузі національної економіки, які стосуються відтворення людини і її рівня життя. До соціального комплексу належать: сфера послуг; виробництво товарів народного споживання; доходи і рівень життя населення; споживчий ринок.
Сфера послуг охоплює житловий сектор, комунальні послуги, соціально-культурні послуги, культурні послуги, охорону здоров'я.
Комплекс виробництв товарів народного споживання охоплює харчову промисловість (м'ясну, молочну, цукрову, борошномельну, круп'яну, консервну, олійну, крохмальну), легку промисловість (текстильну, швейну, взуттєву, хутрову, трикотажне виробництво) та підприємства машинобудування, деревообробки, хімії, будівельних матеріалів, що виробляють товари для населення.
Рівень доходів і життя населення є одним з найголовніших чинників соціальної стабільності суспільства, розвитку особистості. Основними показниками оцінки доходів і рівня життя населення Є: грошові доходи, грошові витрати, номінальна заробітна платня, Ареальна заробітна платня,сукупний дохід сім'ї, нагромадження (заощадження).
Споживчий ринок характеризує купівлю-продаж товарів і послуг, динаміку цін на товари і послуги, виявляє рівень життя населення, який оцінюється рівнем (індексом) реальної заробітної платні. Рівень життя населення залежить від рівня споживчих цін.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 810;