Структура природно – ресурсного потенціалу. Місце України в світових природних ресурсів і міра забезпеченості ними власних потреб
Відомо, що забезпеченість країни природними ресурсами -_ це важливий економічний і політичний чинник розвитку суспільного виробництва, а їх структура, запаси, якість, міра вивченості і напрям господарського освоєння мають безпосередній вплив на економічний потенціал території. Вивчення природних ресурсів, виявлення економічної ефективності їх територіальної концентрації і раціонального використання в народному господарстві є одній з головних проблем територіальної організації продуктивних сил. З цією проблемою пов'язаний ряд завдань регіонального характеру, а саме:
· дослідження структури, складу, запасів, економічної ефективності використання природних ресурсів на території держави, його економічних районів як природної основи формування регіональних господарських комплексів;
· вивчення територіальних форм зосередження природних ресурсів і можливостей їх господарського освоєння з метою комплексного розвитку господарства, ефективного використання мінерального, сільськогосподарського і інших видів сировини;
· економічна оцінка природних ресурсів в розрізі регіонів, адміністративних областей і прогнозування тенденцій їх використання в різних галузях відповідно до досягнень науково – технічного прогресу.
Україна відноситься до регіонів світу і Європи, ресурси яких добре освоєні і широко використовуються в господарській діяльності. Потенціал розвіданих мінеральний – сировинних запасів України – 7 трильйонів американських доларів. Відкрито і оцінено близько 500 родовищ.
Україна достатньою мірою забезпечена кам'яним вугіллям, залізними і марганцевими рудами, самородною сіркою, калійною і кам'яною сіллю, титаном, графітом, ртуттю, будівельними матеріалами.
Важливу роль грають земельні, агрокліматичні і рекреаційні ресурси. В той же час Україна відчуває дефіцит нафти і газу, руд кольорових металів, лісових ресурсів. Забезпеченість водою недостатня і нерівномірна. Якщо в середньому на одного жителя СНД доводиться 18 тисяч куб. метрів в рік, то в Україні 0,95 куб. метрів поверхневого стоку.
Найбільш посушливі Південь і Південній Схід України. Традиційно природні ресурси вивчалися по окремих видах, розглядалися їх об'єми, особливості розміщення на території регіону, країни. Далі стали проводитися дослідження територіальних поєднань ресурсів. Виникла потреба у загальній оцінці природних ресурсів, виявленні їхньої ролі в соціально - економічному розвитку країн і районів. Почало широко використовуватися поняття природно-ресурсний потенціал (ПРП) території. Воно відображує всю сукупність природних ресурсів певного регіону, країни і є важливим для оцінки природних можливостей території, раціонального її використання, визначення пріоритетних напрямів природокористування.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 773;